مقالات

هر چیزی که درباره ورق مس و فروش ورق مسی نمی دانستید

By بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ No Comments

امروزه ورق مس و فروش ورق مسی جزء موارد سودآور در این صنعت به حساب می آید، رول مس و کویل مس از دیگر اجزاء ساخته شده آلیاژ مس هستند که کاربرد فراوانی دارند در این پست می خواهیم تمام ویژگی های ورق مس و نحوه فروش ورق مس را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم، این پست به صورت دوره ای آپدیت خواهد شد، پس تا انتها با ما همراه باشید.

ورق مسی چیست؟

ورق های مس به صفحه هایی از جنس مس می گویند که با ضحامت های متفاوتی تهییه می شوند، در حال حاضر علاوه بر ورق های ساده، نوع های متفاوتی از ورق های طرح دار و رنگی مس در بازار عرضه می شوند که اکثرا برای ساخت کارهای هنری کاربرد دارند.

ورق های مس با ضخامت های متفاوتی در بازار وجود دارد، به عنوان مثال بعضی از رول های مس در صنایع لوازم خانگی یا خودروسازی استفاده می شود این ورق های مس ضخیم هستند و ضخامتی بین ۰٫۳ تا ۰٫۱۵ میلیمتر دارد. اما یک سری از کویل های مس با نام ورق نازک مس در بازار خرید و فروش می شوند و ضخامتی بین ۰٫۵ تا ۰٫۱ میلیمتر دارند و بسیار قابل انعطاف هستند.
این نوع از ورق مس با یک چاقو یا قیچی کوچک به سادگی برش می خورند و می توان عملیات لحیم کاری را به راحتی روی آن‌ها انجام داد.

همچنین بخوانید:  یکی از کاربردهای جالب کویل فنری برنج

ورق برنج چیست؟

ورق برنج چیست؟ورق برنج از آلیاژهای مس و روی است و برترین کاربرد در آلیاژهای فلزات سنگین را دارا می باشد. انواع این آلیاژ می تواند از حداقل ۵۰% مس شروع شود و رنگ آن از زرد روشن تا زرد مایل به قرمز (صورتی) متفاوت است و حتی از نحوه رنگ آن می توانید درصد مس را حدس بزنید. هر چه مقدار مس موجود در آلیاژ بیش تر باشد، به همان میزان قابلیت انعطاف پذیری بدون براده برداری افزایش خواهد یافت. آلیاژهای مس و آلیاژهای روی را می توان به دو گروه آلیاژهای خمیری تقسیم بندی کرد.

آلیاژهای ریختگی مس و روی

آلیاژهای رول مس می تواند بخوبی ریخته گری شود. استحکام کششی این آلیاژها به درصد فلزات موجود بستگی دارد. قطعات ریختگی این آلیاژها قابلیت براده برداری خوبی دارند. از نمونه این آلیاژها می تواند به آلیاژ توپ اشاره کرد که ۸۹% مس، ۵% روی، ۵% قلع و ۵% سرب دارد و به راحتی ریخته گری و تراشکاری می شود، در برار فشار مایعات مستحکم و در ساختن شیر، تلمبه و قطعات کاربراتور کاربرد دارد.

آلیاژهای خمیری مس و روی

آلیاژهای ورق خمیری مس و روی در آغاز به صورت بلوک های گرد و چهارگوش ریخته می شوند و بعد با یکی از روش های کشیدن، پرس کاری، کوره کاری یا نوردکاری در قالب به شکل مورد نظر در آورده می شود. اضافه کردن سرب به این آلیاژها خاصیت براده برداری را افزایش می دهد و به خاطر براده های جهنده ای که از آن ها جدا می شود به آلیاژ اتومات گفته می شود.

همچنین بخوانید:  دو کاربرد طلایی ورق مس در تزئینات خانگی

برنج سرخ ۸۵% مس و ۱۵% روی یکی از چکش خوار و نرم ترین نوع ورق برنج است که به دلیل داشتن رنگ سرخ و مقاومت به خوردگی و قابلیت پرداخت دارای ارزش است و همین ارزش باعث شده در جواهر سازی، ظروف کشیده شده، عقربه، لوله های آب داغ که مقاوم به خوردگی هستند، پلاک های مشخصات فرد مورد مصرف قرار گیرند.

فروش ورق برنج سرب دار می تواند سودآور باشد این ورق برنج دارای ترکیبی شبیه به برنج معمولی است که از یک تا پنچ درصد سرب تشکیل شده به همین خاطر خواص ضد مالش یاتاقان ها و قابلیت تراش را بهبود می بخشد.

ورق برنج فشنگیورق برنج فشنگی که هفتاد درصد مس و هفتاد درصد روی است در ساختن ته لامپ ها، شیپورها، بوق ها، کشش های عمیق و ساختن فشنگ مورد مصرف قرار می گیرد. هرچقدر درصد مس در یک آلیاژ زیاد باشد، به همان نسبت قابلیت تغییر فرم ورق برنج افزایش خواهد یافت.

هرچقدر درصد مس در آلیاژ افزایش پیدا کنه قابلیت براده برداری آن کاسته می شود که برای جلوگیری از کاهش قابلیت برداده برداری از آلیاژ سرب استفاده می کنند. قابل توجه می باشد که استحکام و سختی ورق برنج ها با کار سرد و آلیاژ کردن روی آن ها افزایش خواهد یافت.

همچنین بخوانید:  آلیاژ ورق برنج ، خواص پزشکی و نکات بهداشتی آن

برای فروش مس و قلع با فلز برنز آشنا شوید

فروش مس و قلع با فلز برنزیکی از آلیاژهای پر اهمین ورق مس و قلع، برنز است. برنز به آلیاژی می گویند که عنصر اصلی آن فلزی غیر از روی و نیکل می باشد. این آلیاژ ۸۳% الی ۹۸%، مس و ۲درصد تا ۱۵% قلع دارد و کمی از عناصر دیگر مثل روی، سرب، آلومینیوم، سیلیسیم، بریلیم، منگنز، نیکل و فسفر به همراه دارند.

یکی دیگر از آلیاژهای این گروه مفرغ نام دارد و از مس و قلع و روی که حداقل ۶۷% مس دارد تشکیل شده است و ممکن است فلزات دیگه ای مثل سرب و نیکل هم داشته باشد.

در حال حاضر اکثر برنزهای تجاری را با روی و سرب می توانند بهبود دهند و به خاطر اینکه اغلب روی به همراه دارد مفرغ نیز نامیده می شود.
از دیگر خواص برنزها می توان به مقاومت آنها در برابر خوردگی اشاره نمود که دارای استحکام کششی قابل توجه ای هستند و در مقابل سایش از استحکام کافی برخوردار می باشند. این آلیاژها در گروه ریختگی و خمیری تولید می شوند.