ورق برنجی و 6 تاثیر کرونا بر روی نرخ آن

ورق برنجی

ورق برنجی کاربرد زیادی در صنایع گوناگون دارد. بررسی بوجود آمدن ویروس کرونا و چگونگی تاثیر آن بر روی اقتصاد جهانی بخصوص ورق برنج و مشتقات آن:

در گذشته منشا ویروس کرونا که همه گیر شده بود، از حیوانات به انسان ها بود. منشا بیماری سارس از خفاش به گربه های ولگرد و سپس از آن به انسان بود. پس از آن منشا ویروس مرس در خاورمیانه از شتر به انسان بود که از سال 2014 تا کنون 858 نفر از مبتلایان را به کام مرگ کشاند.

طبق تحقیقات محققان، منشا ویروس جدید کوید 19 از پانگولین به انسان است. البته برخی نیز بر این باورند که این ویروس مخرب اقتصاد و سلامت بشر از خفاش و یا مار به انسان منتقل شده است.

علائم کرونا ویروس جدید ممکن است پس از چند روز مشخص شود. برخی از افراد نیز هیچ علائمی ندارند و یا علائم خفیف دارند. اما در افرادی که مشکل زمینه ای دارند این ویروس کشنده است.

از جمله اثر منفی جهانی ویروس کرونا بر اقتصاد جوامع، شروع یک رکود اقتصادی است. همه ی افراد در کشورهای مختلف  پس از کرونا،  دوران پر تلاطمی را  در حوزه ی اقتصاد تجربه کردند.

با توجه به تاثیر پذیری بازار داخلی فلزات در ایران از روند تغییرات بازار جهانی این فلزات و آثار مخرب و منفی شیوع کرونا و تحریم های اقتصادی، عوامل منفی اثر گذار بر بازار این فلزات است.

ورق برنجی

تاثیر کرونا بر اقتصاد دنیا

ورق برنجی

ورق برنج (Brass) یکی از پرکاربردترین انواع ورق های رنگین است که دارای ویژگی های خاص خود است. از جمله ویژگی های آن استحکام بالا و سختی نسبتا بالا و چکش خواری خوب آن است. به علاوه دارای ظاهری براق و زیباست.

نسبت به روی و مس چکش خواری و انعطاف بیشتری دارد و دمای ذوب آن حدودا 900 تا 940 درجه ی سانتیگراد است. از ترکیب روی و مس این ورق تولید می شود و با تغییر مقدار روی و مس در آن سختی و نرمی برنج نیز تغییر می کند. برنج با داشتن خاصیت مغناطیسی اندک به راحتی از دیگر فلزات تفکیک شده و قابلیت بازیافت دارد.

با توجه به خاصیت میکروب کشی عنصر مس موجود در فلز برنج، از آن در تولید دستگیره های در بیمارستان ها استفاده می کنند. برنج دارای چگالی 8.4 گرم بر سانتیمتر مربع است.

با دارا بودن دو فلز مهم روی و مس مقدار اندکی  قلع، آلومینیوم، سیلیسیوم، منگنز، نیکل، سرب و … به همراه دارد.

کرونا یا همان کووید-19 در طی سه ماه گذشته اثرات زیادی بر فلزات گذاشته است. ویروس کرونا موجب کند کردن و حتی قطع روند صادرات فلزات از کشورهای مختلف شده است.

طبق آمار های بسیار ویروس کرونا موجب افت قیمت فلز ها شده است. افرادی نیز با پیش بینی های خوشبینانه ما را به سمت ثبات قیمت فلزات می برند آنها معتقدند با گرمی هوا این ویروس از بین رفته و موجب ثبات قیمت فلزات و یا حتی افزایش قیمت می شود.

ویروس کرونا بر همه ی معادلات اقتصادی تاثیر عمیقی گذاشته است و فلزات از این ویروس تاثیر گذار در امان نبودند.

بزرگترین چالش برای مدیران کارخانه های تولید کننده، رکود بازار و نوسان شدید قیمت هاست. علاوه بر این عوامل، عامل ویروس کرونا اثر نامطلوبی بر خرید و فروش فلزات گذاشته است.
وجود این عوامل پیش بینی آینده کاری را غیر ممکن می کند. این روزها اندکی این روند کاهشی شیب ملایم تری پیدا کرده است. همانگونه که معادلات مالی و ریسک های سرمایه گذاری در زمینه ی صنایع تولیداتی قابل تفکر است توصیه های بهداشتی و امنیتی در جهت مصون ماندن از ویروس کرونا بسیار حائز اهمیت است.

تا اینجای مقاله با ورق برنجی و ویژگیهای آن آشنا شدید. اگر علاقه مند هستید که در مورد کویل برنج نیز اطلاعاتی کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقالات سایت را در این زمینه مطالعه کنید:

یکی از کاربردهای جالب کویل فنری برنج

کویل فنری برنجی و ۷ کاربرد آن

کویل برنج و ۶ علت استفاده از آن

ورق برنجی

قیمت ورق برنجی

قبل از کووید-19 روند قیمت های جهانی ورق برنج و مس با یک شیب نسبتا ملایم رو به بالا بود اما به علت شیوع کوید 19 این شیب در جهت خلاف آن رو به سمت پایین حرکت کرد.

فعالیت در معادن مس و برنج و مشتقات آن بعد از ویروس کرونا کاهش یافت این کاهش فعالیت میزان نسبت تولید به میزان نیاز را با نوسان مواجه کرده است.

آنچه که واضح است این است که نتایج آسیب اثر ویروس کرونا بر اقتصاد جهان تا سال ها باقی خواهد ماند. با انتشار جهانی شدن بیماری حاصل از کوید-19 قیمت نفت و ارز شدیدا کاهش یافت.

هم اکنون ویروس کرونا تمامی بازار های اقتصادی جهان را فلج کرده است و بازار فلزات از این رکود مستثنی نیست.

ورق برنجی

کرونا و تخریب اقتصاد و ارز

عوامل اثر گذار بر نرخ تخریب کرونا در اقتصاد و نرخ ارز جوامع

سرعت و مقدار سرایت ویروس کرونا، بازه ی زمانی تولید واکسن این بیماری، مورد سوم تاثیری است که سیاستمداران بر کاهش میزان رکود اقتصادی و افزایش سلامت ملت دارند. این تاثیر قابل انکار نیست و سیاستمداران باید در این مورد کاملا احتیاط های لازم را داشته باشند.

مردم باید از اضطراب خود بکاهند تا بهتر بتوانند بر این مشکل غلبه کنند. اگر ترس و اضطراب زیاد شود توانایی غلبه کم می شود.

نهادهای بین المللی و بانک جهانی نیز اعلام کردند که رشد اقتصادی و نرخ ارز کاهش یافته است. سازمان تجارت جهانی سیر روند تجارت جهانی را نزولی اعلام کرد و ابراز داشت که حجم تجارت جهانی به یک سوم آن کاهش یافته است. کاهش رشد اقتصادی موجب  نوسان قیمت ها می شود.

 با توجه به سیاست های تورمی برای مواجه با آثار مخرب اقتصادی و افت شدید تولید و عرضه فلزات با نوسان های زیادی روبرو خواهد شد.

تاثیر کرونا یک تاثیری زنجیر مانند دارد که از جزئی ترین ها شروع می شود و همه چیز را در بر می گیرد. از آنجا که فلز برنج قابل بازیافت است هر عاملی می تواند اثر منفی بر آن داشته باشد. کرونا بر مواد بازیافتی نیز اثرات منفی زیادی گذاشته است و امکان بازیافت ورق های برنجی را نیز کاهش داده است.

ورق برنجی
ورق برنجی

منبع

https://www.thoughtco.com/brass-composition-and-properties-603729

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *