ورق مسی برای دانش آموزان و 7 کاربرد آن

ورق مسی برای دانش آموزان

ورق مسی برای دانش آموزان


جهت استعلام قیمت و تهیه انواع مقاطع مختلف مسی با مناسب‌ترین قیمت، میتوانید از طریق تلفن و یا واتس‌آپ، با ما در تماس باشید.

ورق مسی برای دانش آموزان کاربردهای هنری زیادی دارد. قبل از پرداختن به آن ابتدا معرفی داریم از فلز مس که فلزی نارنجی رنگ مایل به قرمز است که با اسم لاتین cuprum. نرمی و چکش‌خوار بودن با قابلیت انتقال خوب گرما و الکتریسیته این فلز را خاص و ویژه می کند. همچنین دسترسی آسان برای استفاده و قیمت مناسب باعث محبوبیت مس می شود‌.

تاریخچه و نحوه استفاده از مس

ورق مسی جهت دانش آموزان
سازه برنزی مربوط به چند هزار سال

سازه برنزی مربوط به چند هزار سال پیش از میلاد مسیح در غرب کشورمان ایران

از دیرباز و حدود ۸ هزار سال قبل از مس در ساخت وسایل زیادی از جمله وسایل جنگی خانگی خصوصا ظروف و موارد تزیینی استفاده شده است، اکثر این استفاده ها برای وسایلی مانند ظروف برنزی و برنجی (مفرغی) بوده، که نمونه های ایرانی آن در موزه های ملی و بین المللی وجود دارد در این مطلب قصد داریم کاربرد های امروزه مس و ورق های مسی را مشخص نماییم .

ورق های مسی و کاربرد آن

ورق مسی در هنر

به علت زیبایی و قابلیت هایی که به آن اشاره کردیم از ورق مس و برای مصارف هنری از جمله معرق کاری استفاده میشود قابل ذکر است که برای کارهای هنری که از ورق های مسی استفاده می شود بعضی از ورق های آلومینیومی و ترکیب مس و آلومینیوم نیز استفاده می شود.

ورق مسی جهت دانش آموزان
معرق کاری

معرق کاری حرفه ای پتینه و برش کاری شده

پزشکی و استفاده از ورق مسی

شاید  تاکنون  بارها در مورد آهن خون و آهن بدن شنیده اید که وجود آن برای بدن بسیار ضروری است  .

جالب است یاد آوری کنیم مس نیز از جمله آن  فلز هایی است که وجود آن در بدن لازم و ضروری است همچنین خاصیت باکتری کشی داشتن این فلز باعث می شود  و این می تواند از طریق استفاده از ظروف با آلیاژ مس یا وسایل زینتی مانند دستبند و آویز های تزیینی  دیگر باشد .

استفاده در ساختمان سازی

میبینم که از ورق های مسی در وسایل بیرونی  مانند سقف و نمای آن و درون ساختمان  مثل سیم ها وسایل آشپزخانه و شیرآلات و دیگر مصارف فلزی استفاده می شود  که بیشتر به علت انتقال خوب گرما و چکش خواری و شکل پذیری آن است که  از ورق های مسی برای مصارف ساختمانی استفاده می شود.

صنعت و ورق مسی

همانطور که در ابتدا در مورد فلز مس گفتیم، در مورد ورق های مسی صادق است  به عنوان مثال  در ریخته گری هنگام تنظیم مذاب و همچنین نورد کاری های پایانی ورق های مسی کارکرد دارند.

چگونه ورق مسی برای دانش آموزان تهیه کنیم؟

برای تهیه این ورق های رنگی که گاهی نیز با آلیاژ های آلومینیومی و مسی در دسترس دانش آموزان قرار می گیرد که بیشتر  ورق مسی و برنجی  است که  مخصوص برجسته کاری و گلسازی می باشد. از راحت ترین گزینه ها که در دسترس است تا ورق مسی برای دانش آموزان را تهیه کرد لوازم التحریری ها هستند . ورق مس در ابعاد  0/1 میلی متر  مخصوص درس دانش آموزان است.

همچنین از فروشگاه های ابزار آلات و بعضا لوازم الکتریکی و کادوئی های فروشنده لوازم اولیه صنایع دستی  می توان خریداری کرد. راه دیگری که آسان تر به نظر می رسد خرید  از طریق فروشگاه های مجازی است بیشتر برای خرید های عمده می توان از آن بهره جست.

واضح است که در مورد استفاده از ورق های مسی در صنعت، پزشکی و ساختمان سازی نمی توانیم از دانش آموزان توقع ورود و اجرا داشته باشیم.

بنابراین استفاده ای که می توان  ورق مسی برای دانش آموزان را در این سن  به چالش بکشید، قطعا استفاده هنری است که بسته به ذوق می تواند به بهترین نحوه ثمردهی داشته باشد.

واقعیت این است که ورق مسی کاربردهای زیادی دارد و این کاربرد تنها مختص به قشر یا گروه خاصی نیست. اگر تا اینجای مقاله همراه ما بودید مشخص است که به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه علاقه مند هستید توصیه می کنم مقاله پیشین سایت با عنوان ورقه مسی و ۶ کاربرد مفید آن را نیز مطالعه کنید.

معرق کاری با مس

هنر معرق در واقع یک حرفه و مهارت  از صنایع دستی است که گستردگی خود را داراست  که بیشتر  در مورد چوب و فلزات دیگر نیز صادق است . در این هنر با  بریدن ها و برجسته سازی ورق مسی برای دانش آموزان زیبایی های نشان داده می شود و می بایست با تمرین و شرکت در کلاس ها یا استفاده از روشهای دیگر آموزشی این مهارت را تثبیت کنید.

ورق مسی برای دانش آموزان
معرق

معرق کاری برای دانش آموزان

وسایل معرق

بسته به مورد استفاده  تفاوت هایی دارد که برای مس می توان به  چند نمونه می توان از موارد زیر :  ورق مسی، قلم نیم بر (برای برجسته کردن ) ،قیچی برای بریدن ورق ها، میز کار مناسب برای کار بر روی آن، زیرانداز ورق، سنباده برای زدن خورده ها و بعضا پتینه کاری، ارّه های مویی برای بریدن و شکل دادن های ریزتر، وسایل ایجاد طرح اولیه  و انتقال آن نام برد

انتخاب طرح معرق کاری

برای آنکه که با ورق مسی برای دانش آموزان جذاب تر باشد می بایست طرح ساده و درعین حال دلنشین باشد  پس می توان از الگوهای بومی و هنر های اصیل ایرانی الهام گرفت.

طرح ها می توانند هندسی، طبیعت گل کاری و حیوانی باشند. در این مرحله، شما می توانید تا با  با استفاده از طرح های ساده روش برجسته کاری ورق مس را اجرا کنید.

پتینه

پتینه به خودی خود در کلمه به معنی کهنه سازی و کهنه کردن است البته در معرق کاری با ورق مسی برای دانش آموزان ممکن است در آخر شاهد یک جلادهی ورق مس  و زیبایی بصری باشیم که مخالف با آن کهنه سازی است که ابتدا به ذهن خطور می کند. 

با استفاده از محلول های اسید سولفوریک، اسید سیتریک، نشادر و آمونیم و با حفظ نکات مهارتی رنگ مس را به فیروزه ای و مشابه آن تغییر می دهند که به آن پتینه مس می گویند. می توان با استفاده از اکسید کردن  ورق مسی به وسیله محلول های گفته شده و حرارت بر سطح ورق مسی آن را برای هرچه زیباتر کردن کامل یا بخش هایی از اثر هنری استفاده کرد.

مطلب مرتبط: پتینه‌کاری

قیمت کارهای هنری

در این هنر خصوصا در کار با ورق مس،میتوان معرق هایی که نهایتا اشکال زیبای هنری و طبیعی و نوشتارهایی زیبا را به وجود آورد.  در عکس  ها نیز قابل مشاهده است علاوه بر قیمت های معنوی و هنری که هر کدام می تواند بی نهایت چشم نواز و تحسین برانگیز باشد و جایگاه خاص خود را داشته و در بازار و گالری ها با قیمت مناسب و درخور برای جبران زحمت هنرمند خرید و فروش می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.