تاثیر کرونا بر بازار فلزات داخلی و 2 علت اصلی آن

کرونا، یک فرصت یا یک بیماری؟

بازار فلزات مانند بسیاری از بازارهای دیگر تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. با توجه به شیوع ویروس کرونا از کشور چین و همچنین فعالیت هرچه بیشتر این ویروس در کل جهان، ما امروز متاسفانه شاهد افت قیمت انواع فلزات مختلف و متنوع از جمله آلومینیوم، مس، فولاد و غیره در بازارهای مختلف جهانی و همچنین داخلی هستیم. به‌ طوری‌که برای مثال در هفته گذشته بهای فلز آلومینیم به کمترین قیمت در سه سال گذشته خود رسید.

کشور چین در درجه اول به منظور کنترل شیوع هرچه بیشتر این بیماری، تصمیم گرفت که اکثر واحدهای تولیدی و همچنین استخراجی خود را به حالت تعطیل و نیمه‌تعطیل درآورد، و همین موضوع باعث شد که میزان عرضه و تقاضای فلزات در کل جهان به حداقل ترین مقدار خود که در چند سال گذشته برسد، و سبب کاهش قیمت‌ها در بازارهای مختلف شود.

بازار فلزات ایران همان‌طور که ممکن است بدانید از قیمت‌های بورس لندن پیروی می‌کند و تا حد قابل‌توجهی تابع قیمت‌های جهانی هستند، اما برخی از مهندسان و کارشناسان ایرانی بر این باورند که شیوع ویروس کرونا تأثیر آن‌چنانی بر روی بازار فلزات ایران نداشته است و نخواهد داشت، همچنین ممکن است که بازار فلزات جهانی پس از این‌که بیماری کرونا پایان یافت با افزایش جهشی و بسیار سریع قیمت‌ها روبرو شود که می‌تواند کشور بازار فلزات ایران را نیز با خود همراه سازد.

تاثیر کرونا بر بازار داخلی فلزات

 تاثیر بازار فلزات چین بر بازار فلزات جهانی و ایران

در پی شیوع ویروس خطرناک کرونا، نمایشگاه‌های زیادی در کشورهای مختلف که در زمینه تبلیغات فلزات خود فعالیت داشتند تعطیل شدند، و این عامل یکی از عوامل بسیار مهم در پایین آمدن مقدار عرضه و تقاضای فلزات شد و همچنین نوسان بازار فلزات شد. همچنین توقف گسترده در صنعت خودروسازی در کشورهای مختلف ازجمله ایران باعث شد که تقاضای کارخانه‌ها به آلومینیوم بسیار پایین بیاید و قیمت این فلز افت کند.

پیش‌تر گفتیم که شیوع ویروس کرونا در چین باعث ایجاد تنش بر قیمت فلزات جهانی خواهد شد، اما دلیل این اتفاق چیست؟ چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و همچنین مصرف‌کنندگان فلزات در جهان است، به همین دلیل کوچک‌ ترین تنش در این کشور تمام بازار جهانی فلزات را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. همچنین توجه به این نکته ضروری است که ویروس کرونا در چین دیگر فعالیت نمی‌کند و کشور چین به روزهای فعالیت خود در قبل از ویروس کرونا برگشته است، اما وضعیت در خارج از کشور چین رو به وخامت است.

با توجه مشکلاتی که در کشورهای مختلف در قاره‌های آسیا اروپا و آمریکا ایالات متحده وجود دارد صادرات کشور چین آن‌ چنان رشد زیادی نداشته است، و این کشور تنها در استخراج و تولید فلزات در حال فعالیت است و فلزاتی که این کشور صادر می‌کرد همچنان وضعیت خوبی در بازار جهانی فلزات ندارند، و باعث شد قیمت فلزات در زمان کرونا کاهش یابد.

کرونا، یک فرصت یا یک بیماری؟

همان‌طور که می‌دانید، کرونا روی بسیاری از صنعت‌ها و اقتصادها از جمله بازار فلزات تاثیر خود را گذاشته است، و نکته جالب این است که آمریکا آن طی یک جنگ اقتصادی با چین تلاش دارد که از این بیماری به‌عنوان یک فرصت استفاده نماید و سعی نماید که هرچقدر که می‌تواند به اقتصاد چین و بازار فلزات این کشور ضربه بزند، و از این فرصت به نفع اقتصاد کشور خود استفاده نماید‌.

در حالی‌ که کشور چین توانسته است به خوبی با ویروس کرونا مقابله نماید و تعداد افراد مبتلا شده در این کشور به حداقل رسیده‌اند، و همچنین کارخانه‌های فلزات این کشور به کار افتاده است اما بدون شک اقدامات کشور آمریکا توانسته است اثرات خود را هر چه کم و حداقل روی بازار فلزات چین بگذارد.

کارشناسان کشور ما فکر میکنند، فرصت خوبی برای کشور ما ایران پیش آمده است که بتواند در زمان نبود کشور چین در عرصه بازار های جهانی صادرات فلز، صادرات فولاد خود را افزایش دهد. در حالی ‌که این روش برای ما بلند مدت نیست  نمی‌تواند تا همیشه ادامه داشته باشد و کشور چین به زودی از زیر این فشار بیرون خواهد امد، اما کشور ما می‌تواند طی مدت کوتاه سود بسیار زیادی را بدست آورد، و کرونا می تواند فرصت مناسبی برای صادرات ما و بهبود شرایط بازار فلزات، داشته باشد.

با توجه به عواملی که در این مقاله بررسی کردیم کرونا تاثیر زیادی بر بازار فلزات و اقتصاد جهانی داشته است. تاثیر کرونا بر بازار هر یک از فلزات به طور جداگانه در مقالات زیر بررسی شده است که پیشنهاد می کنیم مطالعه این مقالات مفید را از دست ندهید:

کرونا و ورق مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت آن

کرونا و ورق برنج، بررسی ۴ علت تاثیر کرونا بر قیمت آن

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

کرونا و رول برنج، بررسی ۴ عامل تفییرات قیمت آن

کرونا، یک فرصت یا یک بیماری؟

تاثیر گذاری بازار فلزات لندن بر بازار فلزات داخلی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم بازار فلزات ایران وابسته به بورس و بازار فلزات لندن است و تمام قیمت‌ها و نوسانات قیمت‌ها در فلزات، در ایران تماماً وابسته به نوسانات قیمت‌های فلزات در لندن است. بورس فلزات در لندن در روز هشت جولای اعلام کرد که باوجوداین‌که برخی از محدودیت‌هایی که به دلیل وجود ویروس کرونا اعمال شده بود لغو شده‌اند، اما همچنان سالن معاملات بورس فلزات لندن تعطیل خواهد بود.

نهایتاً در روز بیست و سه مارس پس از شیوع ویروس کرونا این بورس کاملاً تعطیل شد و فرآیند معاملات تماماً به‌صورت الکترونیکی انجام شد. در هفته گذشته این بورس معاملات خود را در محل اضطراری خود در اکسل برگزار کرد و شروع به فعالیت کردند. تمامی این تصمیمات روی قیمت و بازار فلزات ایران تاثیرگذار بود تعطیلی بورس بر تعطیلی بورس و بازار فلزات در لندن باعث تعطیلی بورس فلزات در ایران شد و بازگشایی آن نیز باعث بازگشایی بورس فلزات در ایران شد و ما می‌توانیم امیدوار باشیم که ادامه پیدا کردن فعالیت بورس فلزات لندن ممکن است موجب بهتر شدن حال بورس فلزات ایران نیز شود.

کرونا، یک فرصت برای سرمایه گزاران

با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا برای فلزات، شرکت ‌های بسیاری انبار های خود را پر از این فلزاتی که متقاضی ندارند شده است. به‌ طوری‌ که میزان کل مازاد عرضه فلزات به ویژه فلز آلومینیوم بسیار بالا است، موجودی آلومینیوم در انبارهای شرکت ‌ها افزایش زیادی داشته است، و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال با افزایش پنج میلیون تنی انباشت مازاد این فلز به حدود پانزده میلیون تن برسد. اما فقط بخشی از این موجودی انبارها در بورس فلزات لندن ثبت خواهد شد.

آسیا با وجود کشور چین بیشترین سهم موجودی در افزایش مازاد فلزات در انبارهای خود را دارد و بد نیست بدانید که سرمایه ‌گزاران در این منطقه ‌ها با انبار کردن آلومینیوم به دلیل این‌ که این بازار سود ناگهانی و جهش سریع را پس از پایان ویروس کرونا خواهد داشت سود بسیار زیادی به جیب خواهند زد.

کرونا، یک فرصت برای سرمایه گزاران

منبع

https://www.spglobal.com/marketintelligence/en/news-insights/research/impact-of-covid-19-pandemic-on-industrial-metals-markets-one-year-on

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *