مقالات

شمش قلع و 5 کاربرد آلیاژ های این عنصر پر مصرف در صنایع مختلف

شمش قلع و آلیاژ های قلع کاربرد های زیادی در صنایع دارند. از این آلیاژ ها برای لحیم کاری قلع نیز استفاده می شود. آلیاژ قلع – نیوبیم در درجه حرارت های پایین فوق رسانا بوده و برای ساخت رسانا های مغناطیسی و تولید میدان های مغناطیسی بزرگ استفاده می شود. اگر می خواهید درباره شمش قلع و آلیاژهای این عنصر ارزشمند اطلاعات جامعی کسب کنید تا انتهای این مقاله کاربردی و مفید همراه ما باشید.

موارد مصرف شمش قلع و کاربرد آلیاژهای قلع در صنایع مختلف چیست؟

شمش قلع چیست؟ آیا آلیاژهای این عنصر مهم کره ی خاکی را می شناسید؟ آیا می دانستید که قلع، 49 امین فراوانی در بین عناصر کره ی زمین را دارد! لازم است بگوییم که عنصر Sn موجود در شمش قلع و آلیاژهای آن از دیرباز تاکنون از نوعی سنگ معدن قلع دار استخراج می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فلز برنز یکی از آلیاژهای بسیار معروف و پرکاربرد این عنصر کره ی خاکی است که در ساخت لوازم بسیاری به کار می رود.

انواع شمش قلع موجود در بازار

شمش قلع سرب دار، شمش قلع فلزی

از شمش قلع خالص در تولیدات انبوه استفاده های زیادی می شود. در حمام قلع، شمش خالص قلع را با استفاده از پروفیل حرارتی به خوبی ذوب کرده و سپس برای عملیات لحیم کاری از آن استفاده می­کنند. از شمش خالص قلع نیز می توان برای آبکاری یا قلع کاری فلزات دیگر استفاده کرد.

شمش قلع سرب دار و ویژگی های خاص آن

به جرات می توان گفت که این نوع شمش یکی از پرفروش ترین انواع شمش ها است. که معمولا به آن شمش 63.37 درصد نیز گفته می شود. یعنی در ساختار خود دارای 63 درصد قلع و 37 درصد سرب است. از آنجا که این نوع شمش در دماهای بالا قابل استفاده است برای ساخت حمام قلع نیز بسیار مناسب خواهد بود. لازم است بدانید که انواع فلزات ما در آزمایشگاه های معتبر مورد آزمایش قرار گرفته و از نظر سختی، مقاومت در برابر خوردگی و … به خوبی بررسی می شوند و در آخر محصولی مطمئن و با کیفیت تولید و عرضه خواهد شد.  پس نباید در مورد کیفیت و برند محصولات ما نگرانی داشته باشید.

در کشور ما استفاده از شمش قلع سرب دار بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. در صنایع گوناگون مثل الکترونیک و … از شمش قلع سرب دار استفاده می شود. در صنعت الکترونیک نیز غالبا برای تولید دستگاه های تمام اتوماتیک ونیمه اتوماتیک از این نوع قلع استفاده می کنند. کاربرد بسیار مهم این نوع شمش در لحیم کاری بردهای الکتریکی است.

استفاده از شمش های قلع سرب دار موجب می شود که اتصال کوتاه مدار، تفاله های ایجاد شده در حین عملیات و خوردگی ورق مس تا حد زیادی کم شود.

شمش قلع بدون سرب و ویژگی های اصلی آن

لازم است بدانید کیفیت ساخت و ویژگی های خاص و منحصر به فرد شمش قلع سرب دار و شمش قلع بدون سرب در فروشگاه ما بسیار بالا است. زیرا ما برای کیفیت و تنوع محصولاتمان اهمیت زیادی قائلیم. کافیست شما به سایت ما مراجعه کرده و به بازار فلزات گوناگون ما نگاهی بیندازید تا اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید. همچنین مشاوران ما در این زمینه می توانند شما را راهنمایی کنند. نگران نباشید، در نهایت با یک انتخاب دقیق و آگاهانه رضایتمندی شما حاصل خواهد شد و این دقیقا” همان چیزی است که ما می خواهیم.

از شمش بدون سرب غالبا در عملیات  لحیم کاری استفاده می شود. البته این نوع لحیم کاری بدون حضور عنصر فعال نیتروژن انجام می شود. شمش بی سرب به خوبی از ورق مس محافظت می کند یعنی مانع خوردگی و اکسید شدن فلز مس می گردد.  از طرف دیگر در حین لحیم کاری خاکستر قلع نیز ایجاد نمی شود. پس در انتهای عملیات لحیم کاری نیازی به سرویس و تمیز کاری حمام قلع نیست و این به نوبه ی خود یعنی کاهش هزینه ها!

شمش قلع
شمش قلع

تا اینجا با انواع شمش قلع، ویژگیهای خاص آن و موارد مصرف شمش قلع آشنا شدید. شمش قلع مالزی و شمش قلع اندونزی از جمله محصولات پرمصرف شمش قلع هستند. برای اینکه بیشتر در مورد شمش قلع مالزی و شمش قلع اندونزی بدانید توصیه می کنیم مقالات سایت را در این زمینه مطالعه کنید:

شمش قلع مالزی و 5 ویژگی آن

شمش قلع اندونزی و 2 نوع کاربردی آن

منابع فلز قلع

یک ماده ی معدنی مهم که حاوی 70.8 درصد قلع است سنگ کاسیتریت است. این سنگ در طی فرآیندهای حذف اکسیژن مثل کک، در کوره های ذوب قلع آزاد می کند. در اوایل قرن بیست و یکم کشور چین تقریبا” نیمی از تولیدات شمش قلع را از آن خود کرد. پس از کشور چین کشورهایی مانند مالزی، تایلند، اندونزی، برزیل، نیجریه، کنگو و پرو و آفریقای جنوبی و … تولیدات قلع خوبی دارند.

منابع ثانویه قلع می تواند بازیابی مجدد این فلز باشد. در حدود 80 در صد قلع جهان از ذخایر آبرفتی و یا به عبارت دیگر ذخایر ثانویه تولید می شوند. شمش قلع اندونزی و تایلند با لایروبی کردن بستر دریا ها تولید می شوند. جالب است بدانید که حتی غلظت قلع در معادن غنی از قلع نیز بسیار کم است. یعنی حدودا 7 الی 8 تن سنگ معدن باید استخراج کرد تا یک کیلوگرم گاستریت بازیابی شود.

مطلب مرتبط: قلع‌اندود کردن

شمش قلع
ساختار بلوری قلع

شمش قلع و کاربردهای مهم آن در صنایع

شمش قلع یا Tin نام صنعتی این فلز است. از آنجا که ویژگی های فیزیکی و شیمیایی فلز قلع بسیار مناسب است برای مصارف گوناگونی از آن استفاده می شود. این فلز سبک، انعطاف پذیر و مقاوم است. پس با فلز آهن، برنز، فولاد و … خوب پیوند خورده و در ساخت لوازم گوناگون فلزی مثل سکه، ظروف برنزی و … استفاده می شود. جالب است بدانید در گذشته این عنصر ماده اصلی تشکیل دهنده ی سکه های فلزی کشور کانادا و آمریکا بوده است.

لحیم کاری، اتصال لوله ها و مدارهای الکتریکی یکی دیگر از کاربردهای این عنصر مهم است. با ترکیب فلز قلع و فلز سرب ماده ی  مناسب لحیم کاری آماده می شود. از لحیم کاری برای اتصال لوله و اجزای مدارهای الکتریکی استفاده می شود. همچنین مقاومت کششی و برشی آلیاژ لحیم با افزایش فلز قلع افزایش پیدا می کند.

آبکاری با فلز قلع یا قلع اندود کردن فلزاتی مانند آهن، فولاد، مس و … یکی دیگر از کاربردهای این فلز مهم است. از این محصول غالبا” برای ظروف نگهدارنده غذا استفاده می شود. امروزه اغلب کشورهای جهان از ظروف قلع اندود برای نگهداری غذا استفاده می کنند.

استفاده از قلع در قوطی ها

همانطور که می دانید فلز قلع در کارخانه فلزات غالبا به صورت شمش، میله، قالب و … تولید و به بازار عرضه می شود.

در این مقاله ما به طور جامع اطلاعات مفیدی را در مورد شمش قلع و انواع آن به شما عزیزان ارائه کردیم. سپس به توضیح مختصری در مورد فلز قلع و موارد مصرف این فلز پرکاربرد پرداختیم. با مطالعه این مقاله شما به اهمیت استفاده از این فلز ارزشمند پی خواهید برد. امید است که با قرار دادن این اطلاعات مفید بتوانیم در امر شناخت و خرید آگاهانه انواع فلزات کاربردی به شما عزیزان کمک کرده باشیم. با توجه به اینکه کیفیت تمامی فلزات موجود در فروشگاه ما با آزمایش های کافی به خوبی کنترل می شوند بنابراین می­توانید از خرید خود اطمینان خاطر داشته باشید.

جمع بندی

شمش قلع بخش بزرگی از بازار فلزات را تشكیل می‌دهند. به طور کلی عمده مصرف قلع در صنعت لحیم كاری است. موارد دیگر مصرف آن در پوشش ورقه های آهنی با یک لایه نازک قلع و ساخت قوطی های کنسرو است. توصیه ما به شما عزیزان این است که برای خرید شمش قلع و کسب اطلاعات در زمینه قیمت قلع و دیگر فلزات کاربردی با بازار فلز در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

شمش قلع چیست؟

قلع، 49 امین فراوانی در بین عناصر کره ی زمین را دارد! لازم است بگوییم که عنصر Sn موجود در شمش قلع و آلیاژهای آن از دیرباز تاکنون از نوعی سنگ معدن قلع دار استخراج می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. فلز برنز یکی از آلیاژهای بسیار معروف و پرکاربرد این عنصر است که در ساخت لوازم بسیاری به کار می رود

قلع چگونه استخراج می شود؟

یک ماده ی معدنی مهم که حاوی 70.8 درصد قلع است سنگ کاسیتریت است. این سنگ در طی فرآیندهای حذف اکسیژن مثل کک، در کوره های ذوب قلع آزاد می کند.منابع ثانویه قلع می تواند بازیابی مجدد این فلز باشد. در حدود 80 در صد قلع جهان از ذخایر آبرفتی و یا به عبارت دیگر ذخایر ثانویه تولید می شوند. شمش قلع اندونزی و تایلند با لایروبی کردن بستر دریا ها تولید می شوند. جالب است بدانید که حتی غلظت قلع در معادن غنی از قلع نیز بسیار کم است. یعنی حدودا 7 الی 8 تن سنگ معدن باید استخراج کرد تا یک کیلوگرم گاستریت بازیابی شود.

کاربرد قلع در صنایع مختلف چیست؟

از آنجا که ویژگی های فیزیکی و شیمیایی فلز قلع بسیار مناسب است برای مصارف گوناگونی از آن استفاده می شود. این فلز سبک، انعطاف پذیر و مقاوم است. پس با فلز آهن، برنز، فولاد و … خوب پیوند خورده و در ساخت لوازم گوناگون فلزی مثل سکه، ظروف برنزی و … استفاده می شود. جالب است بدانید در گذشته این عنصر ماده اصلی تشکیل دهنده ی سکه های فلزی کشور کانادا و آمریکا بوده است.

لحیم کاری، اتصال لوله ها و مدارهای الکتریکی یکی دیگر از کاربردهای این عنصر مهم است. با ترکیب فلز قلع و فلز سرب ماده ی مناسب لحیم کاری آماده می شود. از لحیم کاری برای اتصال لوله و اجزای مدارهای الکتریکی استفاده می شود. همچنین مقاومت کششی و برشی آلیاژ لحیم با افزایش فلز قلع افزایش پیدا می کند.

چگونه از قیمت شمش قلع مطلع شویم؟

برای اطلاع از قیمت ها و اطلاهات بیشتر در زمینه ی محصولات با کارشناسان ما در بازار فلز تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید