استخراج و تولید فلزات, مقالات

طلا و 4 روش تشخیص طلای اصل از تقلبی

نحوه تشخیص فلزات گرانبها

طلا نقش بسیار پر رنگی در زندگی بشر داشته است. اکثر خانم ها به خرید جواهرات علاقه زیادی دارند و از داشتن و پوشیدن طلا لذت می برند و همواره به دنبال جدیدترین مدل جواهرات هستند . علاوه بر استفاده ی تزیینی و زیور آلات از فلزات، در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارند. پس لازم است فلز اصل را از تقلبی (برنج) تشخیص داد. در اینجا به نحوه ی تشخیص این دو فلز از یکدیگر می پردازیم.

روی جواهراتی از جنس طلا، نقره، پلاتین، شماره هایی به عنوان کد محصول حک می شود این شماره ها در مورد این فلزات گرانبها آگاهی کاملی به ما می دهد. اعداد کد فلزات باید کاملا واضح و خوانا باشد. برای اینکه از درستی اعداد حک شده آگاهی یابید از جستجوگر اینترنت استفاده کنید تا مطالب بیشتری را در این مورد بیابید.

برای دانستن عیار طلا یا فلزات گرانبهای دیگر کافی است که بعد از رقم دوم حک شده روی فلز یک ویرگول قرار دهید آنگاه درصد خلوص آن فلز مشخص می شود و از ارزش و قیمت واقعی آن آگاهی می یابید. مثلا عدد 925 حک شده روی فلز، پس از گذاشتن ویرگول 5/92 می شود یعنی آن فلز با خلوص 5/92 درست شده است.

طلا

فلز طلا و فلز برنج

برنج آلیاژی زرد رنگ است که از لحاظ ظاهر شبیه آلیاژ طلا است اما از ترکیب فلز روی و مس درست می شود. فلز برنج سخت تر و مقاوم تر از فلز مس است و در برابر گرما و آب شور نیز مقاومت دارد. با توجه به این ویژگی ها در صنایع مختلف و ساخت جواهرات زیبا از آن استفاده می کنند. رنگ طلا نیز مانند برنج زرد است.

طلای خالص با توجه به نرم بودنش برای ساخت وسایل و جواهرات تزیینی چندان مناسب نیست به همین خاطر اندکی فلزات دیگر به ترکیب آن اضافه می شود و صحبت از عیار به میان می آید. عیار واحد اندازه گیری برای درجه خلوص طلا است. در ایران بیشتر طلا ها عیار 18 را دارند. در کشورهای عربی عیار آن غالبا بین 20 تا 24 متغیر است، در کشورهای اروپایی نیز بیشتر عیار های پایین آن تولید می شود.

علاوه بر طلا فلزات دیگری از جمله فلز برنج در جواهرسازی استفاده می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزاتی که در جواهرسازی استفاده می شوند مقاله مفید سایت با عنوان ورق برنج، یک فلز کاربردی در جواهر سازی را در این زمینه مطالعه کنید.

طلا

چگونگی تشخیص طلا از فلز برنج

روش مشاهده ی فیزیکی قطعه فلز: هر دو فلز رنگ زردی دارند اما فلز طلا رنگ زردتر و براق تری نسبت به فلز برنج دارد. رنگ زرد برنج حالت مات دارد ولی رنگ زرد طلا، پر رنگ تر و درخشنده تر است. گاهی اوقات به طلا عناصر فلزی دیگری نیز اضافه می کنند که این کار از براقیت و درخشندگی این آلیاژ می کاهد در این صورت استفاده از روش های قابل اعتماد تر دیگر مناسب ترند.

روش اکسید شدن: یکی از مهمترین خاصیت طلا عدم واکنش آن با اکسیژن هوا است و به هیچ عنوان اکسید نمی شود. اما فلز برنج در محیط اکسید می شود، پس اگر در سطح زرد رنگ فلز شما آثاری از اکسید شدن داشت فلز شما از برنج درست شده است و اگر اثری از اکسید شدن نیست ممکن است آن فلز اصل باشد. گاهی نیز ممکن است سطح فلز اصلا آثاری از اکسید شدن نداشته باشد و آن فلز نیز برنج باشد در این صورت روش های دیگری برای تشخیص فلز اصل و تقلب پیشنهاد می شود.

استفاده از اسید نیتریک: می توان بر سطح فلز با قطره چکان مخصوص اندکی اسید نیتریک ریخت، طلا در مقابل اسید خورده نمی شود اما فلز برنج در مقابل اسید خورده می شود و لکه ای روی آن درست می شود. تنها اسیدی که قادر به کردن این عنصر گرانبهاست نیتروهیدروکلریک اسید است که به تیزاب سلطانی معروف است. اسید نیتریک می تواند نقره و بدلیجات دیگر برنجی را در خود حل کند.

روش خراش روی سطح سرامیکی: اگر فلز را روی سطح سرامیکی خراش دهیم و رد زرد رنگ از خود به جا گذاشت فلز مورد نظر طلا است ولی اگر فلز خراش داده رگه ی تیره ای از خود به جای گذاشت آن فلز برنج است. پس با توجه به رنگ رد اثر فلز روی سطح سرامیکی می توان نوع آن را مشخص کرد.

روش چگالی: چگالی طلا بیشتر از فلز برنج است پس سنگین تر از برنج نیز می باشد. با وزن کردن قطعه ی فلزی نیز می توان حدس زد فلز مورد نظر کدامیک است.

عیار: فلز برنج عیاری ندارد اما طلا دارای عیار است و اعداد معینی برای عیار دارد. علاوه بر عیار، قیمت و ارزش برنج کمتر از طلا است. فلز اصل دارای کدهای تعیین عیار بر روی خود هستند حال آنکه بر روی برنج ممکن است کلمه ی Brass به معنای برنج حک شده باشد.

طلا

هنگامی که نزد جواهر فروش می روید تا طلای مورد علاقه تان را بخرید باز هم نمی توان صد در صد از اصل بودن آن مطمئن بود. امروزه با افزایش قیمت جواهرات اصل، بدلیجات فراوانی راهی بازار شده که امکان تشخیص اصل و تقلب را سخت تر کرده است. حتی بسیاری از جواهر فروشان نیز اقرار می کنند که در تشخیص اصل و تقلب آن دچار شک و شبهه اند.

هر فروشنده ی جواهری با دادن فاکتور به مشتری مسئولیت اصل یا تقلب بودن محصول را به عهده می گیرد و محصول به صورت ضمانت شده تحویل مشتری داده می شود. به طور معمول همه ی طلای مغازه دارها هر 2 ماه یکبار توسط کارشناسان اتحادیه ی جواهرات چک می شود که فلزات تقلبی دیگر به جای آن  فروخته نشود.

اگر علاقه مند هستید که در زمینه روش های تعیین خلوص فلزات بیشتر بدانید توصیه می کنیم مقاله درجه خلوص فلزات چیست؟ چگونه تعیین می شود و چرا اهمیت دارد؟ را مطالعه کنید.

در محاسبه ی قیمت طلا 4 فاکتور زیر اهمیت دارد

قیمت هر گرم طلا، وزن ، اجرت ساخت و درصد سود آن، که معمولا درصد سود فروشندگان 11 درصد می باشد. 4 درصد آن مالیات ارزش افزوده و 7 درصد آن به عنوان سود فروشنده حساب می شود.

ارزش آلیاژ طلا بخاطر کمیابی، مقاومت زیاد آن در مقابل خوردگی و اکسیژن هوا، تصفیه پذیری آسان آن، رنگ زیبا، واکنش ناپذیری آن با فلزات دیگر، کاربرد راحت آن و تغییر شکل و کوچکتر کردن آن جهت ساخت جواهرات ظریف و زیبا است. این ویژگی ها در فلزات دیگر به ندرت دیده می شود و به کمیاب ترین فلز جهان معروف است.از طرف دیگر از شکل پذیری بسیار بالایی برخوردار است.

طلا

منبع

https://www.thepeachbox.com/blogs/jewelry/how-to-tell-if-gold-is-real

دیدگاهتان را بنویسید