تحریم فلزات چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟ 3 تاثیر اصلی آن

تحریم فلزات

تحریم فلزات

صنعت فولاد و تولید فلز ایران یکی از نمونه ترین صنعت این کشور با عظمت در جهان به حساب می آید. این صنعت طی سال های گذشته در کشور پیشرفت های زیادی کرده و کشور ایران را به خود کفایی در تولید آهن و فولاد کرده است. صنعت فولاد و فلزات ایران با پیشرفت های شگرفی که داشته است باعث شده تا ایران دارای اهمیت بین المللی در این صنعت پیدا کند. طی چند سال اخیر تحریم هایی از طرف کشور های غربی، به خصوص آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران اعمال شده است. تحریم فلزات یکی از این تحریم های سختی است که آمریکا آن را بر ایران اعمال کرده است.

در تحریم فلزات این چنین است که کشور های دستور گیرنده و حمایت شونده مانند کشور های اروپایی از سمت آمریکا نمی توانند و حق ندارند از ایران آهن و فولاد خود را تامین کنند و ایران حق فروش فولاد خود را به این کشور ها ندارد. این تحریم، یعنی تحریم فلزات باعث شد در دوره ای کوتاه، بازار فلز و فولاد دچار رکود شود و باعث شود شرایط بد اقتصادی در این صنعت بر ایران حاکم شود. مدیران و مسئولان لایق کشورمان توانستند با هم فکری این وضعیت حاکم بر این صنعت را تغییر دهند و فشار تحریم فلزات را بر این صنعت کم کنند و حتی صادرات را افزایش دهند.

در دوره ی تحریم فلزات و فولاد مردم سختی زیادی کشیدند، چرا که آمریکا با این تحریم می خواست اقتصاد ایران را مورد حمله قرار دهد ولی در این کار موفق نشد، چرا که با جوانان غیور که با غیرت خود کار می کنند نگذاشتند این تحریم ها خللی در کار آن ها به وجود بیاورد. مردم در تحریم فلزات و فولاد تحمل و صبر خود را نشان دادند و نگذاشتند آمریکا سودی از این کار ببرد. تحریم فلزات در ایران نه که هیچ کمکی به آمریکایی ها و هم پیمانانش نکرد بلکه باعث شد تا ایران با آمادگی بیشتر به تولید و پیشرفت در این صنعت وارد شود و نقشه دشمنان این خاک و بوم را نابود سازد.

تحریم فلزات

تاریخچه صنعت فلزات و فولاد

صنعت فولاد و فلزات در ایران به سال 1307 هجری شمسی بر می گردد. در آن سال اقدام هایی برای ساختن یک کارخانه جهت تولید فولاد شکل گرفت ولی به علت وقوع جنگ جهانی دوم آن اقدام ها بی نتیجه ماند. بعد از جنگ جهانی دوم و اتفاق های پس آن نخستین کارخانه فولاد ایران در خوزستان و در سال 1342 هجری جهت فرآوری قراضه هایی که وارد می شدند احداث شد و یک توافقنامه بین ایران و کشور سوئد جهت ساخت این کارخانه بسته شد.

پس از آن شرکت ملی فولاد ایران طی قراردادی که با شوروی بسته شده بود احداث شد و شروع به کار کرد و پس از آن کارخانه های دیگری در طی سال ها احداث شدند. پس از انقلاب کارخانه های تولید فلزات و فولاد نظیر فولاد مبارکه اصفهان و همچنین فولاد خوزستان که سهم بزرگی در تولید فولاد در این کشور را دارند ساخته شدند. در آن سال ها تحریم فلزات و تحریم های دیگر به شدت حال حاضر وجود نداشتند و روز به روز به کار خانه ها و تولید فولاد افزوده می شد.

شرکت های دیگری نظیر ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، فولاد خوزستان و … در حال حاضر در حال کار هستند و از هیچ تحریم فلزات و تحریم های متعدد دیگری بیمی ندارند و به کار خود ادامه می دهند. سهم بالای 70 درصد تولید فولاد در ایران بر دوش شرکت های بزرگی  همچون فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان است.

تحریم فلزات

صنعت فولاد و سهم و چگونگی صادرات آن

سهم صادرات غیر نفتی ایران در امسال به سی و سه میلیارد دلار رسیده است و ایران توانسته است پیشرفت قابل توجهی در این زمینه با کمک مردم داشته باشد. همچنین صنعت تولید فولاد و فلزات در ایران همانطور که گفته شد دارای اهمیت بالایی می باشد و به همین علت دارای سهم صادرات مهمی در کشور هست و این سهم همواره در حال افزایش است. ایران در حال حاضر حدود سیزده میلیون تن سنگ آهن به کشور های متفاوت صادر کرده است و از این حیث رتبه خوبی در صادرات دارد.

ایران در حال حاضر به پانزده کشور جهان فولاد و سنگ آهن خود را صادر می کند و این مبلغ در سال گذشته دو میلیارد و سیصد میلیون دلار بوده است و امسال و سال های بعد قرار است ایران صادرات از این صنعت را به شش میلیارد دلار برساند. ایران با کمک کارگران و جوانان غیور خود می تواند صادرات خود را از نفت به محصولات غیر نفتی سوق دهد و این کار در سال های آینده عملی خواهد شد.

تحریم فلزات

صنعت فولاد در ایران و استفاده مردم

همانطور که گفته شد ایران در صنعت تولید فولاد با توجه به تحریم فلزات خود کفایی شده است و می تواند نیاز های داخلی را رفع کند. تولیدات این صنعت مانند تیرآهن و میلگرد و … برای مصارف ساخت و ساز و ساخت ساختمان استفاده می شود و مردن به کیفیت این نوع فلزات آگاه اند چرا که این محصولات توسط دستان ایرانی ساخته شده است.

در ساختمان ها و برج ها از فلزات محکم و فولاد های قوی استفاده می شود و همچون در پروژه های عمرانی دیگر مانند ساخت پل ها و حتی قطعات مختلف برای دستگاه ها و اتومبیل از فولاد و فلزات سخت و با کیفیت استفاده می شود. مردم رضایت کامل را از این تولیدات دارند چرا که پروسه تولید این محصولات در داخل  کشور بوده و خارج از هر تحریم فلزات و فولاد این محصول به دست ایرانی می رسد.

تحریم های بی رحمانه کشور های غربی باعث شده تا مردم ایران عزم خود را جزم کنند و از کالا و تولید داخلی استفاده کنند. این تحریم ها تاکنون هیچ تاثیری در فکر و ذهن مردم نگذاشته است و حتی باعث شده است تا مرد با تمام توان از تولید داخل حمایت کنند. صنعت فولاد و فلزات ایران در اثر تحریم هایی همچون تحریم فلزات که از طرف کشور های غربی به خصوص آمریکا اعمال شده است قوی تر شده و باعث نشده که تولید در کشور خیال خواب به سرش بزند و به خصوص باعث شده مسیر تولید با قدرت ادامه یابد و به شکوفایی و کمال برسد.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با فروش فلزات به مقالات زیر مراجعه نمایید:

منبع

http://www.cadischprecisionmeshes.co.uk/info/technical-hub/what-metal-should-you-use

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *