قیمت ضایعات آلومینیوم و 4 عامل موثر بر آن

قیمت ضایعات آلومینیوم

همانطور که می دانید آلومینیوم نیز جزء یکی از پرکاربردترین عناصر دنیاست که مقاومت خوبی در برابر خوردگی از خود نشان می دهد، به علاوه رسانای الکتریکی خوبی نیز دارد. از این فلز پرکاربرد و با ارزش در صنایع متفاوتی چون صنعت ساخت و ساز، حمل و نقل، بسته بندی و … استفاده می شود. پس فلز آلومینیوم می تواند نقش موثری در اقتصاد هر کشوری ایفا کند.

ضایعات آلومینیوم نیز دست کمی از خود آلومینیوم نداشته و نقش موثری در اقتصاد کشور دارند. از نظر ارزش نیز قیمت ضایعات آلومینیوم با تغییرات قیمت آلومینیوم دچار تغییر می شود. وقتی ضایعات آلومینیوم به خوبی بازیافت شوند جزء قراضه های با ارزش قلمداد می شوند. اگر این قراضه ها با طی عملیات بازیافت، به یک وسیله ی خوب و باکیفیتی تبدیل شود می تواند در اقتصاد کشور تاثیر چشمگیری بگذارند.

قیمت ضایعات آلومینیوم

از ضایعات آلومینیوم در صنعت خودروسازی، ساختمان سازی و … استفاده می شود.

تاثیر تحریم ها بر قیمت ضایعات آلومینیوم

قیمت ضایعات آلومینیوم در شرایط کنونی ، نوسان بسیاری دارد، در این میان نقش تحریم ها نیز بر میزان نوسانات تاثیر زیادی گذاشته است. در اثر تحریم آلومینیوم خام وارداتی کاهش یافته در نتیجه تولیدات داخلی افزایش می یابد اما این افزایش تولید نیز نمی تواند میزان تقاضا را تامین کند. پس قیمت آلومینیوم با توجه به افزایش تقاضا بالا می رود. بالا رفتن قیمت آلومینیوم تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت ضایعات آلومینیوم می گذارد.

همانطور که اشاره شد با ضایعات آلومینیوم می توان محصولات با کیفیت و مناسبی تولید و عرضه کرد، با این کار در حدود 30 درصد از انرژی ذخیره می شود. پس می توان میزان ناخالصی ضایعات آلومینیوم را کم کرد و محصولات با ارزش و با کیفیتی تولید کرد که ارزش اقتصادی زیادی داشته باشد. چون مقدار آلومینیوم خام وارداتی کم شده است در مصرف ضایعات آلومینیوم باید دقت کافی داشت. اگر محصولات با ارزش تولید شوند به راحتی به فروش می رسند.

قیمت ضایعات آلومینیوم

قیمت ضایعات آلومینیوم

فرایند ذوب ضایعات آلومینیوم نیازمند مقدار زیادی انرژی برق است، پس هزینه ی برق بر قیمت آلومینیوم تاثیر زیادی دارد. یک عامل دیگر بر قیمت ضایعات آلومینیوم هزینه ی برق می تواند باشد. قیمت ضایعات آلومینیوم از قیمت خود آلومینیوم تاثیر می پذیرد.

بازار ضایعات آلومینیوم ثبات ندارد، اما قیمت ضایعات آلومینیوم همواره بالا است.

منظور از ضایعات آلومینیوم نرم چیست؟

آلومینیوم فلزی سبک، نرم با قابلیت انعطاف پذیری مناسب است.تیوپ های آلومینیومی، ورق های کامپئزیتی آلو مینیومی، قوطی های شیر خشک و … لوازمی اند که از آلومینیوم تولید می شوند. ضایعات این لوازم، در ضایعات آلومینیوم نرم دسته بندی می شوند. که از این ضایعات در صنایع مختلف حمل و نقل، ساختمان سازی، بسته بندی و … استفاده می شود.

با توجه به گستردگی مصرف این عنصر با ارزش در زمینه ی قیمت نیز می تواند متغیر باشد.

قیمت ضایعات آلومینیوم در کشورهایی با  اقتصاد توسعه یافته از پایداری بیشتری برخوردار است. اما این مسئله در همه ی کشورها از جمله ایران صادق نیست در کشور ما هر عاملی می تواند بر قیمت ضایعات آلومینیوم تاثیر مستقیمی بگذارد.

آلومینیوم در دنیا جزء فلزات  بسیار پر کاربرد است  که به شکل های مختلفی تولید و عرضه می شود، پس  جمع آوری و بازیافت ضایعات آلومینیوم راحت تر، به صرفه تر و بهینه تر از استخراج این عنصر  از سنگ بوکسیت است.

قیمت ضایعات آلومینیوم

فلز آلومینیوم و ضایعات آن

اگر افراد جامعه پس از مصرف لوازم آلومینیومی آن ها را جدا نماید و برای بازیافت به مراکز مربوطه تحویل دهند کمک شایانی در تولید آلومینیوم جهان خواهند کرد.  در این صورت از لطمه زدن به طبیعت نیز جلوگیری می شود و عملی موافق با زیست محیط انجام می پذیرد.

آلومینیوم در فلزاتی دسته بندی می شود که پس از عملیات بازیافت خواص خود را از دست نمی دهد، با اینکار دوباره آماده ی تولید لوازم مختلف می شود. با این کار از ایجاد آلاینده های محیطی نیز تا حد زیادی جلوگیری می شود. می توان گفت که تقریبا همه ی تولیدات آلومینیوم قابلیت بازیافت را دارند. فقط تعداد کمی از ظروف آلومینیومی که از فویل آلومینیوم درست می شوند برای بازیافت ضایعات آلومینیوم مناسب نیستند. چون هزینه و زمان زیادی می برد تا عملیات پاکسازی روی آنها انجام شود.

به گزارش صدای بورس، قیمت ضایعات آلومینیوم روندی رو به افزایش داشته است. نه تنها قیمت فلز آلومینیوم و ضایعات آن روند صعودی دارد بلکه قیمت ورق مس و ورق برنج نیز روندی رو به بالا داشته است.

به طور کلی عوامل مختلفی بر روی ضایعات فلزات مختلف تاثیرگذار هستند. برای اطلاع از عوامل موثر بر قیمت ضایعات برنجی و ضایعات مسی مقالات زیر را مطالعه کنید:

فروش ضایعات مسی و ۷ کاربرد مهم آن

خرید ضایعات برنجی و ۴ عامل تاثیر گذار بر قیمت آن

عنصر آلومینیوم با عدد اتمی 13 نقره ای رنگ و چکش پذیر بوده، این فلز از سنگهای بوکسیتی استخراج می شود. نوع خالص آلومینیوم به ندرت یافت می شود. چون به شدت واکنش پذیر است. این مسئله موجب می شود که بازیافت ضایعات آلومینیوم از اهمیت بالایی برخوردار باشد. می توان با اضافه نمودن عناصری چون مس، روی

و سیلیسیم خواص مکانیکی این فلز را به خوبی بهینه کرد تا لوازمی متفاوت تر با ویژگی های مناسب تر تولید شوند.

قیمت ضایعات آلومینیوم

ورق آلومینیومی

آلومینیوم مثل  ورق مس و ورق برنج به شکل ورق آلومینیومی نیز خرید و فروش می شود. عوامل زیادی بر فروش آلومینیوم، فروش و خرید مس تاثیر می دارند. مثلا با افزایش میزان ساخت و ساز، افزایش تولیدات در صنایع گوناگون و … موجب افزایش خرید و فروش مس و سایر فلزات می شود. همین عامل نیز قیمت این فلزات را دچار نوسانات زیادی می کند.

استخراج عنصر آلومینیوم به روش برقکافت یکی از بهترین و به صرفه ترین روش های استخراج این فلز است. چون در بازیافت ضایعات آلومینیومی خواص اصلی آن مثل، مقاومت در برابر عوامل محیطی، ضد زنگ بودن، چکش خواری، انعطاف پذیری، هدایت جریان الکتریکی و … آن دچار هیچ گونه تغییراتی نمی شود شرکت های تولیدی ترجیح می دهند از قراضه های آلومینیومی در ساخت لوازم مورد نیاز صنعت استفاده کنند.

بهتر است بدانید چون آلیاژ جامد آلومینیوم از یک لایه ی سطحی غیر سمی تولید شده که غیر متخلخل و صاف است برای بسته بندی مواد غذایی، بهداشتی و دارویی گزینه ی مناسبی است. همین ویژگی آلومینیوم موجب شده که از جذب باکتری ها و ویروس ها بر روی سطح این فلز جلوگیری شود.

فلز آلومینیوم می تواند در تماس مستقیم با مواد غذایی باشد بدون اینکه تاثیری بر مو و مزه ی ماده ی غذایی داشته باشد یک نمونه ی بارز آن قوطی های آلومینیومی رانی است. پس از نوشیدن رانی، قوطی آن می تواند به عنوان ضایعات آلومینیوم بازیافت شود.

منابع

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/aluminum-scrap

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *