مقالات

ورق استیل چیست؟ معرفی 8 کاربرد ورق استیل

ورق استیل

ورق استیل، ویژگی­ها و کاربردهای آن

ورق استیل چیست؟چه ویژگی­هایی دارد؟ انواع آن کدامند؟ در چه مواردی کاربرد دارد؟ این­ها سؤالاتی است که در این متن پاسخ خواهیم داد.

ورق استیل، آلیاژی مقاوم از خانواده فولادهاست و عناصر تشکیل­ دهنده آن شامل کربن، کروم، نیکل و آهن است. وجود دو عنصر کربن و کروم در این فلز ویژگی منحصر به فردی به آن داده است. تفاوت اصلی بین  آهن و استیل در میزان کربن آنهاست. محتوای کربن موجود در فلز استیل بسته به درجة آن می­تواند از03/0% تا 075/1%  متغیر باشد. آنچه باعث افزایش مقاومت فلز استیل در برابر خوردگی می­شود عنصر کروم است که میزان زیادی از آن (12درصد) در این فلز وجود دارد و به استیل خاصیت “ضد زنگ” بودن می­دهد.

شاید بتوان گفت مهم­ترین ویژگی ورق استیل این است که درجة ضخامت آن به اندازه فولاد معمولی است اما خاصیت ضد زنگ بودنش بسیار بیشتر و سخت­تر از فولاد معمولی است. ویژگی­های دیگر  ورق استیل علاوه­ بر ضد­ زنگ­ بودن عبارتند از: دارای مقاومت زیاد در برابر حرارت ، مستحکم و برخوردار از عمری طولانی و بازیافت­پذیر بودن بطور کامل.

انواع ورق­های استیل را بر اساس درصد کربن بکار رفته در آن­ها به سه دسته تقسیم می­کنند:

 ورق استیل ، خصوصیات فلزی آهن را در خالص­ترین شکل خود حفظ می­کند، اما افزودن کربن و عناصر دیگر فلزی یا غیر فلزی باعث بهبود خواص فیزیکی-شیمیایی آن، به­ویژه مقاومتش می­شود.

صنعت فولاد(و ورق استیل هم که متعلق به این خانواده است)، اساس و منشأ پیدایش سایر صنایع و تولیدات است و به دلیل داشتن توانایی منحصر به فرد در ایجاد اشتغال با کیفیت بالا، توسعة فن­آوری و همچنین ارتباط قوی و مداومش با جوامع و زنجیرة ارزشی آن­ها، موتور محرک پیشرفت و توسعه در جوامع تلقی شده است.

یک اتومبیل مدرن حدود 60 تا  70درصد از ورق­های استیل تشکیل شده است. با گذشت سال­ها سازندگان ورق­های استیل و صنعت خودرو برای ساختن اتومبیل­هایی قوی­تر، ایمن­تر و مقاوم در برابر زنگ زدگی تلاش زیادی کرده­ اند. ورق­های استیلی فوقِ مقاومِ پیشرفته می­توانند انتشار گاز گلخانه­ای یک خودروی معمولی 5 نفره را به 2/2 تَُن کاهش دهند.

در دهه1990، برنامه Ultra Light Steel Auto Body    (ULSAB) راه­هایی را برای کاهش وزن بدنة خودرو نشان داد که در عین حال مقاومت بیشتر و هزینة کمتر در برابر تصادف دارند.برنامة مشابهی برای وسیلة نقلیة الکتریکی در FutureSteelVehicle (FSV), نشان داده شد که نتایج آن در سال2011 منتشر گردید. در این برنامه کاهش احتمالی انتشار گازهای گلخانه­ای تا 70درصد در مقایسه با وسایل نقلیة امروزی نشان داده شد. این نتیجه از طریق استفاده از 97درصد فلز استیل فوق مقاوم ((HSS و فوق مقاوم پیشرفته (AHSS) بدست آمده است.

کاربرد ورق استیل

همانطور که گفته شد، یکی از مهم­ترین ویژگی ورق استیل خاصیت بازیافت پذیری آن به صورت نامحدود است که آن را به فلزی پرطرفدار تبدیل کرده است. به­ ویژه آن­که این فلز در فرایند بازیافت خواصش از بین نمی­رود. این امر تولید آن را در مقیاس بزرگ تسهیل می­نماید. تنوع و در دسترس بودن آن ، آن را برای استفاده­ های بی­شمار از جمله ساخت ماشین آلات، ابزارها، ساختمان­ها و کارهای عمومی، هوانوردی، اتومبیل­ سازی، تجهیزات پزشکی و غیره که در توسعة فن­آوری جوامع صنعتی نقش دارند، مناسب می­سازد. چرا که هیچ ماده­ای نمی­تواند همچون فلز استیل در برابر ضربه یا فرسودگی مقاومت داشته باشد.

انواع مختلف و زیادی از استیل با توجه به محتوای عناصر آلیاژی­اش وجود دارد. هر نوع از فلز استیل امکان استفاده و کاربردها مختلف و متفاوتی را فراهم می­کند و از این رو این فلز را به یک ماده همه کاره و پرکاربرد در زندگی مدرن تبدیل کرده است. که هرکدام مصارف و ویژگی­های خاص خود را دارند که عبارتند از:

CRES 304  پرکاربردترین فولاد ضد زنگ چند منظوره است که به راحتی جوش می­خورد و شکل می­گیرد.

 Stainless Steel Strips 304

CRES 301معمولاً برای چفت و بست ها و حالت ارتجاعی فنرها استفاده می­شود که مقاومت بیشتری در برابر سایش و فرسودگی نسبت به 304  از خود نشان می­دهد. این نوع ، جوشکاری خوبی دارد.

استیل cres

SUS/AISI 301 Stainless Steel Strip

CRES 316 در مقایسه با نوع 304 از مقاومت در برابر خوردگی بسیار خوبی برخوردار است ، بنابراین بهترین کاربرد آن در استفاده از فرایندهای شیمیایی است. این نوع از استیل ، در برابر جوشکاری و دمای بسیار بالا از مقاومت زیادی برخوردار است.

استیل cres

Stainless Steel 316 Sheets & Plates Supplier

استیل cres

CRES 303نوع بسیار مناسبی برای استفاده در ماشین­آلات است. بطوری­که بهترین استفاده از آن برای تولید دستگاه اتصال(پیچ)می­باشد. همچنین مقاومت خوبی در برابر خوردگی و دما دارد.

303 Stainless Steel Plate

استیل cres

CRES 410 معمولاً برای اتصال دهنده­ها ، قطعات ماشین آلات و محورها استفاده می­شود. زیرا می­تواند  در برابر دمای بسیار بالا و سختی زیاد، مقاومت بنماید.

Stainless Steel 410 Tube

علاوه بر ورق استیل که دارای کاربردهای زیادی است. فلزات و آلیاژهای آنها نیز دارای کاربردهای متنوعی هستند. برای کسب اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه کنید:

۷ کاربرد مهم فلز روی در صنایع امروز

شمش قلع اندونزی و ۲ نوع کاربردی آن

علاوه بر این تقسیم بندی، تقسیم بندی دیگری نیز وجود دارد که ورق­های استیل را به دو نوع مغناطیسی و غیر مغناطیسی تقسیم می­نماید. همانطور که از عنوان پیداست نوع مغناطیسی ورق استیل آهنربا را به خود جذب می­کند و نوع غیرمغناطیسی­اش این خاصیت را ندارد. استیل مغناطسی یا بگیر ارزان­تر بوده و کاربرد کمتری نسبت به نگیرها یا غیرمغناطیسی دارد.عدم وجود نیکل در ترکیب عناصر برخی از ورق­های استیل باعث به­وجود آمدن خاصیت مغناطیسی در آن­ها شده است. نوع ۴۰۰  ورق­های استیل از این دسته هستد که شامل ورق استیل ۴۱۰، ۴۲۰ و ۴۳۰ می شود.

۴۱۰ مقاومت بالا در برابر سایش و مقاومت کم در برابر خوردگی دارد.

۴۲۰ این نوع  از ورق استیل جلای خاصی دارد و  به دلیل سبکی و مقاومت در برابر حرارت برای تولید ابزارآلاتی نظیر قاشق و چنگال استفاده می­شود.

۴۳۰ در تزیینات داخلی ماشین و ساخت لوازم خانگی کاربرد داشته، قابلیت شکل پذیری خوب در درجه حرارت کم و در برابر خوردگی دارد.

استیل غیر مغناطیسی کاربردی­تر از ورق استیل مغناطیسی است و در نتیجه قیمت آن نیز گران­تر است. ورق استیل­های سری ۳۰۰ از این دست بوده و جذب آهنربا نمی­شوند.

اتومبیل های مدرن با ورق­های استیل جدید ساخته شده­اند که از گذشته قوی­تر اما تا 35 درصد سبک تر هستند. همین­طور از رنگی که برای روکش اتومبیل استفاده می­شود تا  لعاب در یخچال­ها و سایر لوازم خانگی، در همه آن­ها ورق استیل بکار رفته است.

نکته جالب توجه آن است که استفاده ورق استیل به موارد صنعتی محدود نمی­شود و  علاوه بر مصارف تزئینی و دکور ، مصارف دارویی و غذایی نیز دارد. انتقال مواد دارویی و غذایی، ظروف نگهداری شیر، مخازن نگه­داری مواد اولیه خوراکی نمونة بکار رفته شدة ورق استیل است.

ورق استیل طرح­دار و کاربرد آن

ورق استیل طرح­دار یکی از انواع ورق استیل­های تولید شده و موجود در بازار است که به­ دلیل گستردگی نوع کاربرد آن مشتریان زیادی نیز دارد.از ورق استیل طرح­دار در ساخت اتاقک آسانسور، پنل دکمه­‌های آسانسور، ساخت لوازم خانگی، کاور دستگاه مواد غذایی و بسته­بندی، کابینت آشپزخانه، روکش دیوار و سقف، وسایل تزئینی، طراحی دکوراسیون داخلی، تزئینات داخلی اتومبیل و صنایع هواپیمایی نیز استفاده می­شود.

در زیر چند نمونه از ورق استیل­های طرح­دار آورده شده:

ورق استیل طرح¬دار

2-Star

ورق استیل طرح¬دار

Canvas

ورق استیل طرح دار

Diamond

ورق استیل طرح دار

Linen

13SD

Cambridge

™CANVAS OneTex

منبع

[1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%84

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید