چرخه‌ی بهره‌برداری ورق مس، استفاده از رول مس و 4 روش فروش مس

استخراج مس در طبیعت

استخراج از منابع روباز جهت بهره‌برداری ورق مس

چرخه‌ي بهره‌برداری ورق مس و استفاده از رول مس به‌صورت روباز شامل انفجار، بارگيري، حفاري و حمل ماده‌ي کانی دار است. مواد معدنی خرد شده توسط بيل‌هاي بزرگ ديزلي یا برقي كه در كنار بهره سطح ساییدگی يافته و نمایان شده ی كانسار به‌كار برده می شوند، بارگيري خواهند شد.

خردكننده‌هاي متحرك تجهیز شده به نوار نقاله در بعضی از معادن سطح باز نصب شده اند تا ماده‌ي کانی خرد شده را به كارخانه‌ي مربوطه منتقل كنند كه اين كار باعث صرفه‌جويي قابل ملاحظه‌اي در هزينه‌ها می شود.

در سال‌هاي اخير به‌كارگيري واگن براي حمل و نقل ماده‌ي معدني كارگاه، به‌دليل بالا بودن هزينه‌ي نگهداري و طولاني بودن مسير حمل و نقل كه گاه تا چند مايل مي‌رسد در بهره‌برداری ورق مس، منتفي شده است.

روند كلي به سوي بارگيري كاميون‌هاي حمل و نقل كه ظرفيت آن‌ها به 170 تن و بيشتر مي‌رسد، سوق داده شده است. فزون بر اين عمل سيستم كنترل كامپيوتري حمل و نقل در افزايش بهره‌وري تاثير بسزايي داشته است.
بخشي درخور توجه از بهره‌برداري مس جهان از طريق روش‌هاي زيرزميني است كه معمولاً نيروي كار و هزينه‌ي بيشتري از روش روباز را مي‌طلبد. مس بهره‌برداري شده از معدن زيرزميني در كشورهاي گروه اقتصادي بازار به 3/84 ميلين تن مي‌رسد كه 52% آن در شيلي است، بيشتر معدن‌كاري‌هاي زيرزميني به دو روش غارزني و تونل‌هاي تقويت شده صورت مي‌گيرد. بنابراین بهره‌برداری ورق مس دارای منافع اقتصادی زیادی برای صنایع است.

جدا کردن کان سنگ از برخی مواد بی ارزش رول مس

در راستای بهره‌برداری ورق مس باید مسایل درگری را نیز بررسی کنیم. بيشتر كانسنگ‌هايي كه در فرآيند كآن‌هارايي قرار مي‌گيرند از نوع سولفورهاي مس يا آميزه‌اي از سولفورهاي فلزات پايه‌اند كه بايد خرد و آسياب شوند و در محفظه‌هاي فلوتاسيون با معرف‌هاي گوناگون قرار گيرند تا بتوان آن‌ها را از سنگ دربرگيرنده يا از سولفورهاي ديگر جدا كرد. با فرآيند فلوتاسيون مي‌توان سولفورها و برخي از اكسيدها را به خوبي جدا كرد ولي روش خوبي كه براي استحصال مس از كانسنگ‌هاي اكسيدي به‌كار مي‌رود روش فروشست است.

به‌دليل گوناگوني فراوان انباشته‌ها، روش‌هاي فروشست مس پيچيده‌تر و تخصصي‌تر شده است و گاه براي كانسنگ‌ها چند تكنيك استاندارد نياز است. معمولاً پيش از فروشستن كانسنگ آن‌ها را برشته مي‌كنند. این مرحله به عنوان یکی از مراحل بهره‌برداری ورق مس است.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزات هستید کلیک کنید:

اکسید شدن فلز برنج و ۴ مرحله اصلی آن برای اکسیداسیون

انحلال مس از کانسنگ اکسیدی {قسمت سوم}

انحلال مس از کانسنگ اکسیدی {قسمت چهارم}

بهره‌برداری ورق مس

چهار روش فروشست عبارتند از:
1- گذر دادن محلول فروشوينده از درون باطله‌هاي كم‌عيار

2- گستردن كانسنگ‌هاي اكسيدي برروي يك سطح آماده و پمپ‌كردن محلول شوينده بر روي آن‌ها‌.

3- فروشستن كانسنگ در محل كارگاه معدن

4- خرد كردن مقدماتي كانسنگ و قراردادن آن‌ها‌ در مخازن بزرگ براي فروشستن

در سال‌هاي اخير روش نسبتاً نوين به نام فروشستن لايه نازك (Thin Layer) به‌كار گرفته شده كه ارزش اقتصادي دارد و از سال 1980 در چند معدن در شيلي به‌كار برده شد و شامل دو مرحله اصلي است:
1- در برابر اسيد سولفوريك قراردادن كانسنگ‌هاي ريز و به حال خود گذاشتن كانسنگ‌ها براي مدت زمان محدود و Curing.
2- پاشيدن هرگونه محلول فروشوينده برروي كانسنگ آماده شده در مرحله‌ي پيشين آب‌شويي (Leaching).
متداول‌ترين روش بازيابي مس از محلول‌هاي فروشوينده، روش رسوب‌گيري توسط قراضه‌هاي آهني است. اين روش رسوب‌هاي مسي به نام مس سيماني را فرآوري مي‌كند كه سپس به كمك دستگاه‌هاي معمولي ذوب و پالايش مي‌شود.

روش ديگر گذراندن محلول مس‌دار از درون يك‌سري مراحل حلال‌گير است كه در اين فرآيند، با استفاده از معرف‌هاي مبادله كننده‌ي يون، عيار مس در حلال‌ها بالا مي‌رود و سپس در محفظه‌هايي به روش الكتروليتي، مس آن‌ها آزاد مي‌شود و كاتدي از مس با عيار، به نسبت بالا بدست مي‌آيد.

فرآيند هيدرومتالورژيكي برروي كانسنگ‌ها و كنسانتره‌هاي مس در سال‌هاي اخير توجه زيادي را به خود معطوف كرده است زيرا سرمايه‌گذاري كمتري را نياز دارد و از سويي آلودگي كمتري را موجب مي‌شود. اما بيش از روش‌هاي معمولي به انرژي نياز دارد.
محلول‌هاي فروشوينده‌اي كه براي فروشستن كانسنگ‌هاي مس به‌كار مي‌روند آميزه‌اي است از اسيد سولفوريك، سولفات فريك، آمونياك، كلرورها و هيدروكسيدكلسيم که جهت بهره‌برداری ورق مس به کار می رود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *