مقالات, استفاده از فلزات

کرونا و رول برنج، بررسی 4 عامل تغییرات قیمت آن

کرونا و رول برنج، ارتباط این دو به دلیل اثرات زیادی است که این ویروس بر روی قیمت رول برنج گذاشته است. امروزه کم با مطالب عجیب و غریب رو به رو نیستیم. در این مقاله به بررسی ویروس کرونا و رول برنج می پردازیم. رول برنج، آلیاژی که ترکیبیست از روی و مس، ترکیبی که به رنگ زیبای طلایی درمی‌آید و البته که طی سالیان رنگ می‌بازد و سطح آن اکسید می‌شود. ترکیبات رول برنج به اندازه برنز متراکم است  اما استحکام برنز را ندارد.

با توجه به طیف گسترده‌ای از ترکیبات برنج باید تغییرات قیمت این رول‌های طلایی را وابسته به تغییرات قیمت سایر فلزهای موجود در بازار دانست. بازاری که این روزها با ورود ویروس کرونا دچار زلزله‌ای بی سابقه در سطح جهانی شده که بر قیمت تمامی مواد خام تاثیر داشته است. با توجه به کاربردهای گوناگونی که برای رول برنج می‌توان تصور کرد اما اساس این رول‌ها مس که ترکیباتی از روی دارد و بر اساس کاربرد ترکیبات آن نیز تغییر می‌کنند.

ممکن است در آلیاژ آن حتی از سرب و یا قلع استفاده شود و یا فلز نیکل و یا حتی آلومینیوم برای رسیدن به کاربرد دلخواه در آلیاژ آن به کار برد. قیمت تمامی این فلزها در روزهای گذشته تغییرات بی سابقه‌ای تجربه کرده است و باید انتظار داشت که رول برنج نیز با توجه به این نوسانات، تغییر قیمت گسترده‌ای داشته باشد. تا اینجا کمی با ترکیب کرونا و رول برنج پیش رفتیم.

کرونا و رول برنج

کرونا زلزله‌ای در بازار خرید و فروش رول برنج

بررسی های رابطه ویروس کرونا و رول برنج نشان دهنده آن است که از زمان شیوع این ویروس تا به امروز حدود 22 درصد کاهش قیمت در انواع رول برنج در آمریکا به وجود آمده است. تغییراتی که از افت قیمت فلزات پایه رول برنج تاثیر می‌گیرد و برای محاسبه دقیق آن باید میزان ترکیبات آلیاژ رول تولید شده را با تغییرات قیمت هر کدام از فلزات محاسبه کرد.

ویروسی که نه تنها به جان مردمان کشورها بلکه به جان اقتصاد نیز افتاده و از ماه ژانویه تا امروز چاله‌ای عمیق در اقتصاد جهانی کنده است که تا سال‌ها پر نخواهد شد. سقوط هولناک قیمت فلزات در بازار تحلیل‌گران بازار را با سردرگمی مواجه کرده است. بنابراین رابطه کرونا و رول برنج با توجه به تغییراتی که این ویروس بر روی قیمت فلزات گذاشته است بسیار ملموس است.

بسیاری از کسب و کارها تولید ندارد بنابراین خریدی انجام نمی‌شود تا کار تولید ادامه یابد. اساسا پولی در دست خریداران نیست تا جنس مورد نیاز خود را تامین کنند و با توجه به اینکه آگاهی از زمان پایان اپیدمی کرونا وجود ندارد، اغلب تولید کنندگان که خریداران پیشین رول برنج بودند، توانایی برنامه ریزی برای خرید ندارند.

شاید به نظر بیاید که افت قیمت این آلیاژ فرصت خوبیست برای خریداران اما واقعیت این است که تولیدکنندگان شک دارند که بتوانند حتی پس از تولید محصول نهایی جنس خود را به قیمت مناسب به فروش برسانند تا سودآوری داشته باشد. ریسک بالایی که ویروس کرونا در بازارها ایجاد کرده است گریبان خریداران رول برنج را نیز می‌گیرد. کرونا و رول برنج و البته سایر محصولات وضعیت در هم پیچیده‌ای را طی می کنند.

همانطور که همه می دانید کرونا بر اقتصاد جهانی و قیمت فلزات تاثیر زیادی گذاشت. نه تنها رول برنج بلکه بازار بسیاری از فلزات تحت تاثیر تغییرات ناشی از این ویروس قرار گرفتند. اگر علاقه مند به این موضوع و مطالب مرتبط با خرید و فروش فلزات هستید مطالعه مقالات دیگر سایت را نیز از دست ندهید:

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

چهار نکته که باعث افزایش فروش مس در تزئینات خانه می شود

ورق مس و فروش ورق مسی و ۵ ویژگی آن

تغییرات بازار برای فلزهای پایه رول برنج

همانطور که گفته شد، دو فلز اساسی روی و مس، تشکیل دهنده فلز برنج است. زمانی که می‌گوییم مثلا فلز 95 درصد یعنی رول برنج که 95 درصد فلز تشکیل دهنده آن روی است. این ارقام معمولا تا رول برنج 75 درصد نیز پایین میاید که البته نشان می‌دهد یکی از اساسی‌ترین فلزاتی که قیمت آن در تهیه رول برنج تاثیر خواهد داشت فلز مس است.

باید بررسی کنید که ویروس کرونا از زمان شیوع چه بلایی بر سر قیمت مس در جهان آورده است. آخرین بازی که فلز مس زیر 5 هزار دلار در هر تن به فروش رسیده به سال 2016 بازمی‌گردد. توقف خرید این فلز در کنار توقف کار معادن تولید مس پیچیده‌گی‌های بسیاری را در پیش‌بینی قیمت آن در آینده به وجود آورده است. معلوم نیست که کاهش میزان تولید معادن به کمبود آن در بازار می‌انجامد و قیمت آن بالا می‌رود یا همچنان رکود اقتصادی ناشی از کرونا افت قیمت فلزات و همچنین تاثیر کرونا و رول برنج را در پی خواهد داشت.

کرونا و رول برنج

بررسی قیمت فلزات اساسی رول برنج (مس و روی)

قیمت فعلی این فلز مس که ماده خام اساسی تشکیل دهنده رول برنج است تا 15 آوریل به 4769 دلار در هر تن رسیده است. این به معنای کاهش 22.9 درصدی از اول سال 2020 است و حتی نسبت به هفته گذشته نیز کاهش 14.6 درصدی را شاهد بوده است. فلز اساسی دیگری که در سال رول برنج کاربرد دارد و با شیوع ویروس کرونا با افت شدید قیمت مواجه شده فلز روی است.

قیمت فعلی این فلز در بازار جهانی 1830 بوده که این به معنای افت 19.6 درصدی از ابتدای سال 2020 است و نسبت به هفته گذشته نیز کاهش 8.2 درصدی را شاهد بوده. اجماع این مطالعات نشان می‌دهد که قیمت رول برنج کاهش داشته و البته تولید انواع رول برنج نیز با کاهش روبرو بوده است. این کاهش تولید و کاهش تقاضا در کنار افت شدید مواد اولیه تولید رول برنج باعث شده است که پیش‌بنی تحلیل‌گران اقتصادی برای تخمین قیمت رول برنج در شرایط اپیدمی کرونا و حتی شرایط پسا کرونا بسیار سخت باشد. بعد از این اپیدمی نیز کرونا و رول برنج و سایر محصولات وابسته با چالش های مربوط به خود وابسته هستند.

کرونا و رول برنج

چشم‌انداز بازار خرید و فروش رول برنج با پایان ویروس کرونا

آمارگیری در مورد بسیاری از کسب و کارها نشان داده است که 80 درصد تولیدی‌ها تصور می‌کنند از ویروس  کرونا کسب و کارشان ضرر جدی خواهد کرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که نگرانی فعالان اقتصادی تا 75 درصد به رکود اقتصادی احتمالی در جهان باور دارد. تاثیر ویروس کرونا بر نیروی کار و کاهش بهره‌وری نیز تا 70 درصد پیش‌بینی فعالان اقتصادی است. بررسی های انجام شده نشان می دهد که کرونا و رول برنج اثرات متقابلی بر روی روند تغییر قیمت در بازار فلزات داشته اند.

کاهش اعتماد مصرف کننده‌ها که به کاهش تولید می‌انجامد نیز تا 41 درصد پیش‌بینی شده است و اختلال در زنجیره تامین نیز تا 39 درصد نگرانی فعالان در وضعیت پسا کرونا است. نداشتن اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری مناسب و مشکلات بودجه نیز نگرانی 20 درصدی فعالان اقتصادی را شامل می‌شود. سوالی که پیش می‌آید این است که ضرر ایجاد شده تا چه اندازه برگشت پذیر است. آیا اثرات منفی کرونا و رول برنج را می توان با گذشت زمان بهبود بخشید.

تولید کنندگان انواع محصولات با پایه فلز که غول‌های خرید این مواد خام در جهان در سطح کلان بوده‌اند تولیداتشان خوابیده و حتی در بسیاری از موارد تعدیل نیرو انجام شده و قراردادهای کلان لغو شده است. تمامی تمرکز این تولیدها بر اخذ وام و نگه‌داشتن نقدینگی است تا ادامه تولید به این ترتیب خرید مواد خام انجام نشده و بیش‌ترین اقدامی که تولیدی‌انجام می‌دهد انتظار و تلاش برای گرفتن وام‌های کم بهره از دولت است. کرونا و رول برنج نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به این ترتیب نمی‌توان انتظار داشت که حتی با رفتن اپیدمی ویروس کرونا به این زودی‌ها تولید به وضعیت سابق بازگردد و قیمت رول برنج نیز به ثبات نسبی برسد. حتی بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که دنیای اقتصاد پس از کرونا هیچ گاه به وضعیت پیش از آن باز نمی‌گردد و این شامل کرونا و رول برنج نیز خواهد بود.

در این مقاله سعی کردیم به تاثیر و رابطه کرونا و رول برنج پرداختیم. شما می توانید در سایت بازار فلز سایر مقالات با موضوع تاثیرات کرونا را مطالعه نمایید.

منابع

[1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AC_(%D8%A2%D9%84%DB%8C%D8%A7%DA%98)

[2]https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید