مقالات, استفاده از فلزات

کرونا و بازار ضایعات مسی، بررسی 4 عامل تاثیر آن بر بازار

کرونا و بازار ضایعات مسی یکی از مباحثی است که از بدو ورود این ویروس به شدت مورد توجه فعالان این حوزه قرار گرفته است. همانطور که اغلب کسب و کارها در همین دوره از این ویروس تاثیر پذیرفته و شاهد نوسانات مختلفی بوده اند بدون شک نرخ ضایعات مسی نیز از این قضیه مستثنی نبوده است. در واقع اگر به رابطه بین کرونا و بازار ضایعات مسی به عنوان یک نمودار با منحنی رشد مطلوب یا کاهشی نگاه کنیم باید بگوییم که متاسفانه در طی سه ماهه اخیر این روند برای ضایعات مختلف از جمله فلز مس دچار کاهش بوده و منحنی مطلوب و رو به رشدی در این دوره حاصل نشده است.

بخشی از این تاثیرات و روند نزولی نرخ مس در بازارهای جهانی که نقش کرونا و بازار ضایعات مسی را بیشتر پررنگ می سازد به اهمیت نقش بهداشت و توصیه های حوزه سلامت در این زمینه مربوط می شود. مشاغل مرتبط با خرید و فروش ضایعات مسی یکی از مواردی به شمار می روند که می توانند در صورت عدم رعایت نکات و اصول خود مراقبتی فرد و جامعه را دچار مخاطره سازند. از همین رو خرید و فروش ضایعات به دلیل تاثیر کرونا و بازار ضایعات مسی توانسته است تا حدود زیادی عرضه و تقاضای فلز بازیافت شده را نیز متاثر سازد.

ما در این مقاله مفید و کاربردی از بلاگ بازار فلز سعی کرده ایم تا ضمن بررسی کرونا و بازار ضایعات مسی توضیحاتی را در خصوص مقدار خرید و فروش و قیمت این ضایعات و به طور کلی فلز مس و نیز استفاده در بازار و تحولاتی که در این زمینه روی داده است ارائه دهیم. بنابراین در صورتی که تمایل دارید که در زمینه کرونا و بازار ضایعات مسی اطلاعات بیشتری کسب نمایید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کرونا و بازار ضایعات مسی و تقاضا برای این محصول

واقعیت این است که ویروس کرونا همه صنایع را تحت تاثیر خود قرار داده است. ویروس کرونا توانسته میزان عرضه و تقاضای محصولات و فلزات بازیافت شده را در طی دوره اوج گیری این بیماری به نازل ترین نرخ خود برساند. بر پایه آمارهایی که از بورس جهانی فلزات در لندن منتشر شده است فقط در طی ماه گذشته بازار فلز مس دچار نرخ نزولی در حدود 6 درصد بوده است که در نوع خود قابل توجه می باشد.

چین که یکی از نخستین کشورهای فعال در زمینه بازیافت فلزات مختلف از جمله مس می باشد بیشترین تاثیر را از کرونا و بازار ضایعات مسی پذیرفته است. این کشور دارای مازاد تقاضا به میزان 15 درصد بوده است و بنابراین می توان نتیجه گرفت که شیوع و گسترش این ویروس و تاثیر آن بر نرخ فلزات از جمله مس امری غیر قابل انکار است. یقینا مازاد عرضه و تقاضا می تواند نوسانات شدید قیمت ها را در پی داشته باشد.

بورس فلزات لندن در طی این دوره موجودی انبارهای جهانی را در حدود 160 درصد تخمین زده است که در نوع خود می تواند قابل توجه باشد. نرخ کاهش مس در طی یک دهه اخیر آن گونه که از آمارها و ارقام بورس جهانی فلزات هویدا است به طرز بی سابقه ای افت قیمت آن را نشان می دهد.

این مساله می تواند بیانگر این نکته باشد که کرونا و بازار ضایعات مسی همانطور که می تواند نقش متقابل و کاهنده ای را داشته باشد همچنین نرخ فلزات دیگر نیز به نوعی از این قضیه متاثر می باشد. بنابراین این رویه صرفا در مورد فلز مس صدق نمی کند بلکه می تواند هر یک از فلزات قابل بازیافت و بازار ضایعات این فلزات را نیز به نوبه خود تحت تاثیر قرار داده و نرخ این فلزات را نیز دچار نوسان نموده یا کاهش دهد.

کرونا و بازار ضایعات مسی در یک نگاه

زمانی که از کرونا و بازار ضایعات مسی سخن می گوییم در واقع می خواهیم این روند نه چندان پیچیده را برای شما تشریح کنیم که همان طور که این ویروس می تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد همچنین قادر است تا سلامت اقتصاد و به تبع آن رشد و شکوفایی در بازار فلزات را نیز متحول کند. این قضیه زمانی بیشتر در خصوص کرونا و بازار ضایعات مسی آشکار می شود که دریابیم این ویروس نه تنها اقتصاد جهانی بلکه صنعت مس را نیز دچار رکود کرده است.

بهترین نمونه برای ارزیابی و درک بیشتر کرونا و بازار ضایعات مسی را می توان در واکنش بورس های آمریکا، اروپا و آسیا نسبت به این بیماری جستجو کرد. به طوری که همزمان با سایر صنایع صنعت مس نیز با تاثیر پذیری از کرونا افت و شیب نزولی را تجربه کرده و به نظر می رسد تا بازگشت بازار فلز به حالت تعادل و کنترل آن لازم است تا بدین منظور راهکارهای پیشگیرانه و اصلاحی مناسبی اتخاذ گردد. در واقع کرونا و بازار ضایعات مسی صرفا یک معادله نیست بلکه هشداری نگران کننده نسبت به این اوضاع به خصوص به غول های اقتصادی جهان است تا در ثبات و تدبیر بدین منظور خود را به چالش بکشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضایعات فلزات و کاربردهای آنها و همچنین عوامل موثر بر قیمت ضایعات فلزات پیشنهاد می کنیم مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه کنید:

مس قراضه و ۴ کاربرد آن در صنایع گوناگون

قیمت ضایعات مسی و ۵ عامل موثر بر تعیین آن

قیمت ضایعات آلومینیوم و ۴ عامل موثر بر آن

کرونا و بازار ضایعات مسی در شرایط کنونی

کرونا با توقف فعالیت های تولیدی و صنعتی و عدم گرایش بازار در شرایط کنونی  به خصوص در زمینه بازیافت می تواند یک نوع پیش آگاهی را به سرمایه گذاران و تولید کنندگان ببخشد. کنترل و مدیریت وضعیت موجود در بازار می تواند نقش کرونا و بازار ضایعات مسی را که در نهایت بر تولید نهایی محصول موثر است . نکته دیگری که باید در خصوص کرونا و بازار ضایعات مسی به آن پرداخته شود ارتباط تنگاتنگ بازارهای جهانی و تاثیرپذیری آن از این بیماری می باشد.

توجه داشته باشید که با کنترل و مدیریت صحیح این بیماری که در کشور ما نیز گام های اساسی در این زمینه برداشته شده است به نظر می رسد می توان دوباره ثبات را به این بازار بازگرداند.  هر چند زمانی که از تبعات کرونا و بازار ضایعات مسی سخن می گوییم در واقع با  مبحث گسترده دیگری که به  تنظیم و کنترل این بازارها  مربوط می شود مواجه خواهیم شد. با این وجود اصل سلامت محور بودن بازار ضایعات و فعالان این حوزه از قراضه خرها  گرفته تا  انباردارها و شرکت های دخیل در خرید و فروش آن می تواند به ثبات دهی و در پیش گرفتن روند افزایشی در این زمینه تا حدود زیادی یاری برساند.

منبع

https://www.recyclingtoday.com/article/copper-price-recycling-covid-19

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید