فولاد چیست؟ 8 ویژگی و 5 کاربرد فولاد در صنعت

فولاد

آیا شما نیز به دنبال ویژگی های فولاد هستید؟ آیا می دانید که انواع فولاد کدام بوده و چه کاربردهایی را دارد؟ از شما دعوت می شود که ما را تا پایان مقاله پیش روی خود همراهی کرده و اطلاعات ارزنده ای را در این خصوص به دست بیاورید.

فولاد یکی از مهمترین و پرکاربردترین آلیاژهای آهن می باشد که آهن با کربن ترکیب شیمیایی داده و این فلز را تشکیل می دهد. توجه داشته باشید که استفاده از این فلز به زمان های بسیار قدیم برمی گردد که بسیاری از ارتش ها برای ساخت مقاوم ترین و بهترین شمشیرها و ابزار آلات جنگی از این فلز استفاده می کردند.

سابقه ی تولید این فلز در کشور ما نیز به قرن چهاردهم قبل از میلاد باز می گردد و در طول این سال های متمادی نیز توانسته است پیشرفت بسیار چشمگیر و شگردی را داشته باشد. امروزه در بسیاری از صنایع مختلف استفاده از این فلز را در اولویت های خود قرار می دهند به طوری که در کشورهای خارجی استفاده از این فلز روز به روز در حال افزایش بوده و شما نیز می توانید کاربرد و نقش آن را به راحتی در صنعت کشور ما نیز مشاهده کنید.

در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد مورد ویژگی های و انواع بسیار مختلف این فلز توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم که برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

فولاد

ویژگی های فولاد

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، این فلز یکی از آلیاژهای آهن به شمار می آید که بی شک از ویژگی ها و خواص مشابهی برخوردار بوده و می توان گفت همین ویژگی های بی نظیر این فلز می باشد که سبب شده تا کاربرد بسیار بالایی را در بسیاری از صنایع ایفا کند. از مهمترین و بارزترین ویژگی های این فلز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • شکل پذیری بسیار بالا
  • هدایت گرما خوب
  • دوام بسیار بالا
  • ضد زنگ
  • ضد خوردگی
  • انعطاف پذیری بالا
  • استحکام و کششی بالا

توجه داشته باشید که این فلز با توجه به میزان و مقدار کربن استفاده شده در آهن به انواع بسیار مختلفی تقسیم بندی می شوند که بی شک هر کدام از آنها نیز با یکدیگر دارای ویژگی های بسیار متنوع تری هستند؛ اما یکی از ویژگی های مشترک تمام آنها داشتن مقاومت بسیار بالا تحت هر شرایط و دمایی می باشد که امر سبب شده تا مورد توجه بسیاری از صنایع واقع شده و عملکرد بسیار بالایی را از خود برجای داشته باشد.

خواص یک فلز رابطه بسیار تنگاتنگی را با ترکیب شیمیایی و ساختار عنصرهای خود خواهد داشت و این فلز نیز به خوبی توانسته است خواص کربن و آهن را به نمایش بگذارد. همچنین ساختار شیمیایی این فلز شباهت زیادی را به چدن دارد ولی مقدار کربن موجود در فلز چدن بسیار بیشتر از فولاد بوده و به همین جهت در مقابل این فلز از شکنندگی بالایی برخوردار است.

تا اینجای مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه فولاد و ویژگیهای آن کسب کردید. اما همانطور که می دانید انواع فلزات و آلیاژهای آنها دارای کاربردهای گوناگونی هستند. شما همراهان همیشگی بلاگ بازار فلز اگر علاقه مند هستید که در این زمینه بیشتر بدانید توصیه می کنیم مطالعه این مقالات مرتبط و کاربردی سایت را از دست ندهید:

فلز نیکل چیست؟ ۴ کاربرد مهم و کلیدی آن

فلز قلع، معرفی ۹ ویژگی، کاربرد، مصارف و تاثیرات آن بر انسان

تولیدکننده مس، معرفی ۱۰ کشور برتر در دنیا

روش های از بین بردن زنگ زدگی فلزات

فولاد

طبقه بندی انواع فولاد و کاربرد آنها

فولادها را با توجه به عوامل بسیار متعددی تقسیم بندی می کنند که بی شک هر کدام از این طبقه بندی ها نیز دارای تقسیم بندی جداگانه ای بوده و از کاربردهای بسیار متفاوتی نیز برخوردار هستند. از مهمترین طبقه بندی انواع فولادها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 فولادها از لحاظ کربن به کار رفته

فولادهایی که بر اساس کربن تقسیم بندی می شوند را می توان در سه حالت زیر مشاهده نمود:

  1. فولاد با کربن کم: به گروهی از فولاد ها گفته می شود که کمترین میزان کربن را در خود جای داده است و از قابلیت جوشکاری بسیار بالایی برخوردار است و انواع لحیم کاری در این فلز به راحتی صورت می گیرد. به همین جهت مناسب برای استفاده در خودروسازی و سازه های فلزی می باشد.
  2. فولاد با کربن متوسط: این نوع از فولاد ها مناسب برای استفاده در انواع پیچ های اتصالی، چرخ دنده ها، ریل راه آهن و میل لنگ مورد استفاده قرار می گیرد و در مقابل حرارت مقابل کمتری را از خود نشان می دهد.
  3. فولاد با کربن زیاد: یکی از بهترین انواع فولادها بوده که از مهمترین کاربردهای آن می توان به ساخت انواع اره ها، تیغه ها و فنرها اشاره کرد و از مقاومت بالایی برخوردار هستند به طوری که این انواع را سخت ترین و بادوام ترین انواع فولادها می شناسند.

فولاد از لحاظ کاربرد

در یک دسته بندی دیگر نیز فولادها را بر اساس کاربرد آنها طبقه بندی می کنند به طوری که از مهمترین این فولادها می توان به مواردی از جمله فولادهای ضد مغناطیس، ضد زنگ، ساختمانی، فنری، هیدروژنه، جوشکاری، بهسازی شونده و ورق سازی اشاره کرد. شما نیز می توانید با توجه به صنعتی که در آن مشغول فعالیت هستید، یکی از بهترین و مناسب ترین انواع فولادها را تهیه و خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید.

فولاد

مطلب مرتبط: انواع فولادهای زنگ‌نزن

صنعت فولاد ایران

ایران یکی از کشورهای پیشرو در تولید انواع بسیار مختلفی از فولادهای می باشد چرا که نیروی انسانی بسیار اقتصادی و منابع انرژی کافی در این کشور از مهمترین نقاط قوت هایی می باشد که سبب شده است تا ایران در صنعت این فلز حرفی را برای گفتن داشته باشد. مسئولان فعال در حوزه صنعت می توانند با برنامه ریزی بسیار دقیق و مناسب و با بهره برداری بسیار حساب شده ی خود، بهترین صادرات را به سایر کشورهای جهان داشته و هم چنین این فلز شگفت انگیز را در بسیاری از صنایع خود مورد استفاده قرار دهد.

امروزه نیز شاهد سرمایه گذاری های بسیار بلند مدت سرمایه گذاران در این زمینه هستیم و بی شک در آینه بسیار نزدیک می توانیم با تکیه بر تولید داخلی و ملی، به یکی از مهمترین قطب های این فلز در منطقه تبدیل شده و سود بسیار خوبی را از صادرات این فلز به دست بیاوریم. صنعت این فلز در کشور ما از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می باشد و با کمک مهندسان خبره خود نیز توانسته ایم مقاوم ترین و بادوام ترین فولادها را طراحی و تهیه کنیم تا بتوانیم با پیشرفته ترین کشورهای جهان در این به راحتی رقابت داشته باشیم.

منبع

https://www.britannica.com/technology/steel

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.