فروش فلزاتمقالات

ارزیابی صنعت مس شیلی به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مس در دنیا

By اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی داده نشده)
Loading...

تاریخچه صنعت مس شیلی

در پوسته زمین مس تقریبأ به میزان ۰٫۰۳ درصد یافت می شود و یکی از عناصر معدودی است که به صورت آزاد هم در طبیعت یافت می شود. مانند سایر فلزات، استخراج پی در پی و متوالی مس در طی سال های اخیر ذخایر مس خالص را به صفر رسانده است. منابع مس در سراسر جهان پخش شده است که قطب اصلی صنعت مس شیلی می باشد. در قدیم از معادنی که ذخایر مس آن بیش از ۵درصد بود استفاده می کردند، ولی امروزه از معادنی که ذخایر آن کمتر از دو درصد است استفاده می کنند.

با توجه به تولیدات و ذخایر قابل توجه در کشور شیلی،در این مقاله سعی می کنیم به نقد و بررسی صنعت مس شیلی و همچنین صنعت مس ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

تولید جهانی صنعت مس شیلی

بزرگترین ذخایر مس جهان در کشور شیلی قرار دارد. کشور شیلی با ذخیره ۱۵۰ میلیون تن (ذخیره اقتصادی از نظر محتوی) رتبه اول در جهان را در صنعت مس داراست. همچنین  شرکت کودلکو از بزرگترین و گسترده ترین شرکت های تولید مس در این کشور واقع شده است.

در صنعت مس شیلی، شرکت کودلکو حرف اول را میزند. این شرکت مستقل و متعلق به دولت شیلی است. همچنین دارای ۲۰ درصد از ذخایر کل مس جهان می باشد. بیایید نگاهی به آمار و ارقام تولید مس شیلی بیاندازیم.

شرکت کودلکو کشور شیلی با تولید ۷۶٫۱ میلیون تن مس تصفیه شده در سال ۲۰۱۱، تقریبا ۱۱ درصد از تولید مس کل جهان را به خود اختصاص داد. حتی در سال ۲۰۱۲ با وجود کاهش میزان تولید همچنان در ردیف اول جهان قرار گرفت. دارایی این شرکت ارزشی بیش از ۲۰ میلیارد دلار دارد. البته تولیدات شرکت کودلکو در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱٫۹درصد کاهش داشته است.

همچنین چین را شاید بتوان به عنوان بزرگترین بازیگر اصلی بازار فلزات پایه، نامگزاری کرد. این کشور پر جمعیت در همه جا حضور فعال دارد. این کشور نه تنها بزرگترین مصرف کننده فلزات پایه است، بلکه بزرگترین تولید کننده فلزات پایه نیز می باشد. برای مثال بازار مس همواره شاهد نقش پررنگ چین بوده و هرگونه اختلالی در زمینه تولید در این کشور، بازار را با نوسانات قابل توجهی مواجعه می کند.

صنعت مس شیلی

وضعیت ذخایر مس در جهان

صنعت مس شیلی با در اختیار داشتن تقریبأ ۲۸ درصد ذخایر دنیا، بالاترین سهم را به خود اختصاص داده است. در جایگاه دوم کشور پرو با ۱۳ درصد  و سپس استرالیا با ۱۲ درصد قرار دارد. آمریکا با ۵ درصد و چین با ۴ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

ذخیره مس در سال ۲۰۱۲برابر ۶۰ میلیون تن و حدود ده درصد نسبت به سال ۲۰۱۱ افزایش داشته است. جالب است بدانید ۶۶ درصد این مقدار ناشی از کشف معادن جدید مس در شیلی بوده است.

 

در تولیدات معدنی مس نیز صنعت مس شیلی در رده اول قرار دارد. کشور شیلی با حجم تولید ۴۳۴٫۵ هزار تن در رتبه اول تولیدات معدنی مس قرار دارد. پس از آن کشور چین و پرو در رده های بعدی قرار دارند.

نگاهی هم به آمار معادن مس بر اساس ظرفیت آنها بیاندازیم. بزرگترین معدن مس دنیا، معدل اسکوندیدا متعلق به کشور شیلی می باشد. ظرفیت این معدن ۱۲۵۰ هزار تن است که در مالکیت سه شرکت قرار دارد. معدن دوم جهان هم معدن کودلکو با ظرفیت۹۲۰هزار تن متعلق به دولت شیلی می باشد.

اگر به جدول معادن مس جهان نگاه کنیم، خواهیم دید که کشور شیلی با در اختیار داشتن شش معدن بزرگ، همچنان در رده نخست دنیا قرار دارد.

طبق اعلام کشور شیلی، در سال ۲۰۱۸ تولید مس شیلی با ۶درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۵٫۸۳ میلیون تن رسید.

البته صنعت مس شیلی در سال‌های اخیر روزگار چندان خوبی نداشت. مخصوصأ در سال ۲۰۱۶ که تولیدات صنعت مس شیلی به پایین ترین حد خود رسید.

صنعت مس شیلی

معادن صنعت مس شیلی

کشور شیلی بیش ۱۶ معدن بزرگ مس دارد که بعضی از آنها در رده ۱۰ معدن مس برتر دنیا هستند. در ادامه به معرفی برخی از معادن صنعت مس شیلی می اندازیم :

*معدن کاندلاریا : معدن فوق در شمال کشور شیلی قرار دارد. دومین معدن بزرگ مس در این کشور می باشد که ذخیره آن ۶۰۰ میلیون تن است. از این معدن همچنان طلا و نقره هم استخراج می شود.

*چوکوئی کاماتا : بزرگترین معدن رو باز جهان است که در کشور شیلی قرار دارد. این معدن در شمال شیلی قرار دارد.

*کولاهواسی : یکی از معادن بزرگ مس کشور شیلی می باشد. ذخیره این معدن ۳٫۹۳ میلیارد تن مس می باشد.

*ال آبرا : یکی از معادن بزرگ مس در شمال شیلی  است که ذخیره مس آن حدود ۷۲۵ میلیون تن می باشد.

*ال مورو : این معدن هم یکی از معادن مس و طلا در شمال کشور شیلی می باشد.۴۴۹٫۵ میلیون تن مس در این معدن ذخیره شده است.

از لحاظ اقتصادی، کل تجارت شیلی به صادرات مس این کشور وابسته است. و افزایش قیمت های مس تجارت شیلی را تقویت می کند. با توجه به اعلام شرکت کوچیلکو شیلی، تولید مس در این کشور در سال ۲۰۱۹ رشد ۲ درصدی خواهد داشت. پیشبینی می شود با رشد تولید مس و افزایش قیمت آن در جهان، وضعیت اقتصادی شیلی رو به بهبود باشد. کشور شیلی موفق به رشد اقتصادی ۶درصدی در سال ۲۰۰۵ قرار گرفته بود که دلیل آن هم قیمت‌های تراز رکورد برای مس بود.

 

وضعیت ایران در صنعت مس

صنعت مس ایران در سالی که گذشت، قدم های خوب و مفیدی برداشته است. یکی از این قدم ها افتتاح ۱۳ طرح زیرساختی صنعت مس در استان کرمان بود.

معادن کوچک و متوسط خوبی در زمینه مس در ایران فعالیت می کنند و کارخانه هایی نیز در این زمینه فعال شده اند. بزرگترین تولید کننده مس ایران، شرکت ملی مس است که به گفته مسئولان تولید مس محتوا در این شرکت تا پایان سال ۹۶ تقریبأ ۲۹۸هزار تن بود.

البته صنعت مس ایران با وجود همه توانمندسازی ها، ذخایر مس و بازارهای قابل قبول در کشورهای دیگر، هنوز نتوانسته است جایگاه مفید و قابل توجهی در اقتصاد کشورمان به خود اختصاص دهد.

 

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفید در حوزه صنعت مس در اختیار شما خوانندگان قرار دهیم.

 

برای مطالعه بیشتر در رابطه با تجارت و صنعت مس می توانید به مقالات زیر مراجعه نمایید: