ورق مس و آلیاژهای آن، معرفی انواع و 4 کابرد اصلی آن در صنعت

ورق مس و آلیاژهای آن ، معرفی انواع و کابرد های آن در صنعت

ورق مس و آلیاژهای آن از جمله پر مصرف ترین فلزات مورد استفاده در صنعت و تولیدات صنعتی است. ورق مس بعد از فولاد و آلومینیوم پر کاربرد ترین فلز شناخته میشود. ورق مس و آلیاژهای آن دارای خواص و ویژگی های گوناگون اند.

به سبب وجود این خواص، در همه جوانب زندگی میتوان از آن بهره برد. این خواص و کاربردها مرهون خصوصیات و ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی مس است. این خواص منجر به برتری ورق مس و آلیاژ آن نسبت به رقابای خود در همه زمینه میگردد.

ورق مس و آلیاژهای آن طول عمر و مقاومت بالایی نسبت حرارت، فرسودگی و اصطکاک دارند. همچنین در مواردی که نیاز به خواص انتقال حرارتی و الکتریکی بالا باشد کاربرهای زیادی دارد.

ورق مس و آلیاژهای آن در مقایسه با فلزاتی پر کاربرد در صنعت و تجارت، هادی‌ ترین فلز موجود از لحاظ خاصیت هدایت الکتریکی و همینطور انتقال حرارتی هستند. نزدیک ترین رقیب ورق مس و آلیاژهای آن از نظر خاصیت هدایت الکتریکی و انتقال حرارتی، فلز آلومینیم است. فلز آلومینیوم ار لحاظ خاصیت هدایت الکتریکی کمی بیشتر یک دوم و از نظر خاصیت انتقال حرارتی به مقدار یک دوم ضعیف تر از ورق مس و آلیاژهای آن عمل میکند.

.

ورق مس و آلیاژهای آن ، معرفی انواع و کابرد های آن در صنعت

ویژگی های ورق مس و آلیاژهای آن

ورق مس و آلیاژ آن ثبات شیمیایی بسیار زیادی دارند. به این معنا که در هنگام زنگ زدگی به سرعت لایه نازکی از اکسید مس روی سطح آن تشکیل میشود. این لایه اکسید شده با ایجاد عایقی در برابر آلودگی‌های بیولوژیکی، خوردگی و زنگ زدگی برای ورق مس و آلیاژهای آن سبب بالا رفتن مقاومت ورق مس در برابر عواملی همچون رطوبت و آب میشود.

به همین دلیل از ورق مس و آلیاژهای آن در مواردی که محیط مرطوب بوده یا فلز با آب شیرین و شور در تماس باشد استفاده میگردد.

یکی دیگر از ویژگی‌های ورق مس و آلیاژهای آن، سهولت کاربرد در همه موارد است. همچنین ورق مس از خاصیت انعطاف، نرمی و شکل پذیری خوبی برخوردار است.

همچنین قابل تولید آلیاژ با درجات مختلف سختی را دارد. وجود ویژگی‌های ذکر شده فوق باعث شده تا ورق مس و آلیاژهای آن در کلیه زمینه های صنعتی از جمله تولید ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات خانگی، ساخت وسایل حمل و نقل، ابزار و تجهیزات صنایع نظامی و … مورد استفاده قرار بگیرد. از ورق مس و آلیاژهای آن در ابعاد کوچک تر همچون تولید قطعات الکترونیکی و کابل و سیم برق نیز میتوان بهره برد.

ورق مس و آلیاژهای آن ، معرفی انواع و کابرد های آن در صنعت

آلیاژهای ورق مس

ورق و تسمه آلیاژ TPC

این نوع آلیاژ دارای هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار خوب است. همچنین در صنایع الکتریکی و تولید قطعات الکترونیکی بسیار کوچک کابرد دارد.

ورق و تسمه آلیاژ DHP & DLP

این نوع آلیاژ نسبت به هیدروژن مقاومت بسیار داشته و قابلیت جوشکاری آنها بالا است. از این نوع آلیاژ بیشتر در صنایع برودتی،حرارتی و تولید لوازم خانگی استفاده میشود.

ورق و تسمه آلیاژ CuSn

این نوع آلیاژ به همراه 0.12 تا 0.18 درصد وزنی قلع، تا دمای C°300 مقاومت کرده و خواص فیزیکی خود را حفظ میکند. از این آلیاژ در ساخت پره های رادیاتور خودرو، فن و توربین های کوچک استفاده میشود.

دیگر کاربردهای ورق مس و آلیاژهای آن

  • ساخت لوله های مسی
  • طراحی و تولید و استفاده در صنعت مجسمه سازی
  • دیواره موتورها، بویژه موتورهای الکترومغناطیسی و موتور بخار
  • ساخت ظروف و وسایل آشپزی از جمله ماهی تابه
  • استفاده به عنوان روکش سقف و کنبدها

مس و آلیاژهای مس به طور کلی یکی از گروه‌های فلزات پرکاربرد تجاری هستند و طیف وسیعی از خواص مانند هدایت الکتریکی بالا، هدایت حرارتی بالا، مقاومت به خوردگی و استحکام بالا را دارند. بنابراین با توجه به خواص آلیاژهای مس کاربرد این گروه در صنایع مختلف گسترش زیادی یافته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.