کاربرد مس در کشاورزی و 3 مزیت اصلی آن

مس در کشاورزی

نقش و کاربرد مس در کشاورزی

مس به عنوان یک ماده ی مغذی اساسی شناخته می شود. همچنین به عنوان یک ماده ی حیاتی برای رشد بهتر بافت های زنده در گیاهان و دیگر جانداران محسوب می شود. غنی سازی خاک های کشاورزی به وسیله ی مشتقات مس نقش بسزایی در صنعت

کشاورزی ایفا می کند. برای آشنایی هر چه بیشتر با کاربرد مس در کشاورزی با ما همراه شوید.

آشنایی با کاربرد مس در کشاورزی

به عنوان مثال سولفات مس یکی از مشتقات مس یکی از پرکاربردترین آن ها است.

کاربرد مس در کشاورزی
  • کنترل بیماری قارچی
  • از دیگر کاربرد های مس اصلاح خاک کشاورزی است
  • رفع کمبود مس در تغذیه ی حیوانات
  • استفاده از آن به عنوان محرک برای رشد مرغ ها و جوجه های پرواری
  • استفاده از آن به عنوان قارچ کش و مبارزه با حلزون ها در گیاهان

از بین بردن کمبود مس در خاک

یکی دیگر ازنمونه های کاربرد مس در کشاورزی، ممکن است کمبود مس در خاک مزارع تایید شود. از بین بردن این مشکل بسیار ساده است برای غنی سازی خاک و دریافت محصول بهتر برای هر هکتار 50 کیلوگرم سولفات مس نیاز است تا مشکل خاک حل شود. این عمل می تواند پیش از کاشت یا هنگامی که محصولات هنوز به شکل جوانه هستند انجام بگیرد.

استفاده از مس می تواند نتایج بهتری در برداشت محصولات برای کشاورزان به ارمغان بیاورد برای استفاده از مزایایی مس احتیاج نیست به شکل سالانه این عمل تکرار شود استفاده از سولفات مس احتیاج نیست هر سال این عمل را تکرار کنید این روش تا ده سال پاسخگو است

از بین بردن کمبود مس در حیوانات

علاوه بر کاربرد مس در کشاورزی، می شود برای از بین بردن کمبود مس در حیوانات از روشی استفاده کرد که در نیوزلند و استرالیا برای از بین بردن کمبود مس در بدن حیوانات سولفات مس را به علوفه در چمنزار اضافه می کنند تا حیوانات هنگام چرا آن را بخورند و از این طریق این مشکل مرتفع شود.

استفاده برای رشد جوجه ها

مس در کشاورزی

در کنار کاربرد مس در کشاورزیی استفاده از مقدار معینی سولفات مس در تغذیه حیوانات پرواری باعث می شود که رشد و اضافه  وزن آن ها سریع تر اتفاق بیافتد. مس باعث تحریک اشتها در این حیوانات شده و در نتیجه زودتر به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

استفاده از مس به عنوان قارچ کش

مس در کشاورزی

یکی از مهم ترین کاربرد مس در کشاورزی استفاده از سولفات مس به عنوان قارچ کش برای کشتن حلزونها و کرم های قلاب دار استفاده می شود. این روش به اندازه ی 25 کیلو گرم در هکتار مصرف می شود.

فلز مس علاوه بر کشاورزی در حوزه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر علاقه مند هستید تا در زمینه کاربردهای انواع محصولات مسی اطلاعات بیشتری کسب کنید توصیه می کنیم مطالعه این مقالات ارزشمند سایت را از دست ندهید:

ورق مس باهنر و ۱۴ مورد مصرف آن

صفر تا صد کاربرد ورق مس [مخصوص تحقیق درس کار و فناوری پایه نهم ابتدایی]

اولین فلز کشف شده توسط انسان و ۴ ویژگی اصلی آن

تاریخچه کاربرد مس در کشاورزی

می توان سرآغاز کاربرد مس در کشاورزی را سال 1769 میلادی ذکر کرد اما نکته مهم تر از کاربرد این فلز در صنعت کشاورزی به سال 1880 باز می گردد که دانشمندان به شکل اتفاقی متوجه شدند درختان اطراف بزرگراه ها که به مخلوط آهک و سولفات مس آغشته بودند به بیماری Downy Mildew دچار نمی شوند این تحقیقات تا سال 1885 ادامه داشته و پس از آن به عنوان داروی این بیماری شناخته شده است.

سولفات مس به عنوان یک مکمل غذایی در کشاورزی محسوب می شود. سولفات مس به رنگ آبی و فاقد بو است و علاوه در زمینه کشاورزی در زمینه طب و شیمی و غیره نیز کاربرد های زیادی دارد.

ایران یکی از کشورهایی است که دارای معادن مس غنی بوده از این رو این ماده ی موثر می تواند از لحاظ اقتصادی بسیار موثر واقع شود.

سولفات مس در کشاورزی کاربرد فراوانی دارد این ماده معمولا به شکل قارچ کش برای کنترل بیماری ها باکتریایی و قارچی در میوه ها و گیاهان موجود بوده به کار می رود.

مس در کشاورزی

دانشمندان در اواخر قرن نوزدهم به شکل اتفاقی متوجه شدند که سولفات مس می تواند نقش یک قارچ کش را ایفا کند. در آن زمان مزارع انگور در فرانسه را که در حاشیه ی خیابان ها بودند به آهک و سولفات مس آغشته می کردند تا دانه های انگور برای عابران ایجاد مزاحمت نکند آن ها به شکل اتفاقی متوجه شدند که این مزارع در برابر بیماری های قارچی مقاوم هستند.

این پدیده باعث شد که دانشمندان حوزه کشاورزی متوجه شوند که سولفات مس نقش موثری در تشکیل کلروفیل و پدیده ی فتوسنتز دارد. این ماده نقش موثری در تحریک و تشکیل ویتامین آ می شود.

زمانی که احساس کردید کمبود مس در خاک  وجود دارد می توانید از کود های حاوی این ماده استفاده کنید. برای نتیجه گیری بهتر می توانید کود دهی را در اوایل فصل بهار انجام دهید. البته توجه داشته باشید که مقدار زیاد مصرف مس نیز نتیجه ی عکس داشته و باعث از بین رفتن گیاهان و میوه ها می شود

کاربرد مس در دیگر موارد

کاربرد مس در کشاورزی ، سولفات مس را تنها در کشاورزی به عنوان یک قارچ کش استفاده نمی کنند بلکه این محصول می تواند به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده در صنعت دامپزشکی و از بین بردن عفونت های قارچی در انسان ها نیز کاربرد داشته باشد.

علاوه بر کاربرد مس در کشاورزی این ماده می تواند در جاهای دیگری نیز نقش موثری را ایفا کند به عنوان مثال از این ماده برای جلوگیری از رشد جلبک ها در مخازن آب و استخرها استفاده می کنند همچنین ساحل نشینان از این ماده برای ریشه کن کردن نرم تنان در اسکله و امتداد ساحل می کنند. این موارد برای انسان ها خطرناک بوده و باعث ایجاد انگل می شوند.

در کنار کاربرد مس در کشاورزی سولفات مس به عنوان محافظ و نگهدارنده ی چوب ها در مقابل پوسیدگی و آفت زدگی می شود. همچنین از این ماده در صنعت رنگرزی ، دباغی نیز استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربرد مس در کشاورزی استفاده از سولفات مس و آمونیم کربنات است این ماده را برای پرورش گل ها و مبارزه با پژمردگی آن همچنین استرون سازی و محافظت از گیاهان جوان استفاده می شود.

بیشترین و موثر ترین کاربرد مس در کشاورزی به شکل سولفات مس است این ماده را برای گیاهان دانه دار و بی دانه و میوه های مختلف به عنوان کود استفاده می شود.

مس اولین فلز کشف شده توسط انسان است که بیشترین کاربرد آن در زندگی انسان شامل استفاده از مس در صنعت الکترونیک است. کاربرد مس در کشاورزی یکی از مهم ترین موارد استفاده از مس در زندگی بشر است.

ایران یکی از کشورهای دارنده ی معادن مس در جهان است. مس جزو معدود فلزاتی است که به شکل آزاد در طبیعت وجود داشته است و همین امر باعث شده که بسیار مورد توجه بشر دوران نوسنگی قرار بگیرد .

این فلز با قدمت ده هزارساله ی خود نشان داده که بشر همچنان تمایل دارد از ویژگی های منحصر به فرد آن استفاده کند.

منبع

https://www.copper.org/resources/properties/compounds/agricultural.html

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.