اکسید مس و 5 ویژگی مهم آن

اکسید مس

اکسید مس به انگلیسی Copper oxide با فرمول شیمیایی  ۲ Cu O شناخته می شود. شناسه پاب‌کم این ترکیب شیمیایی ۱۰۳۱۳۱۹۴ است. این ترکیب به صورت جامد بوده و دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز است. این اکسید به رنگ های بنفش، زرد و نارنجی وجود دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اکسید مس ماده ای سمی است بنابراین در هنگام کار با آن لازم است تمام نکات ایمنی را به دقت رعایت کنید. اگر علاقه مند هستید تا در زمینه اکسید مس و 5 ویژگی مهم آن بیشتر بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اکسید مس چیست؟

اکسید مس دارای خواص منحصر بفردی است. فلز های مختلفی در جهان وجود دارند و همه فلز ها در واکنش با هوا دچار فرآیند اکسیداسیون می شوند. فلز مس هم از این قاعده مستثنا نیست. این فلز با زیبایی که دارد دچار فرآیند اکسید می شود. اکسید مس با دیگر فلز ها متفاوت است زیرا فلز های دیگر در واکنش با هوا و اکسید شدن آسیب پذیر می شوند و رنگ اکسید شدن متفاوتی نسبت به اکسید مس دارند.

اکسید مس به رنگ سبز بوده و به رنگ مفرغ مشهور است. این لایه سبز رنگ از فلز بیرون زده و روی فلز را پوشانده است. بر خلاف فرآیند اکسیداسیون های مخرب دیگر به صورت محافظ عمل می کند و هیچ ضعفی را در فلز نشان نمی دهد.

اکسید مس باعث می شود تا لایه های زیرین فلز خورده نشود و از خوردگی آن جلوگیری می کند. این بدین معنی است که فلز مس به عنوان یک فلز مقاوم شناخته می شود و هیچ ضعفی در مقبال اکسیداسیون ندارد. اکسید مس از ورود و نفوذ آب در خود جلوگیری می کند و حتی این اکسید مس به صورت ضد آفتاب هم عمل می کند.

فلز های متفاوتی مانند آهن دچار اکسید می شوند که به زنگ آهن معروف هستند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که زنگ آهن دچار ضعف در فلز آهن می شود و حتما باید آن فلز تعمیر شود. مثالی که می توان از اکسید مس زد مجسمه آزادی آمریکا است که سبز رنگ است و این رنگ به دلیل فرآیند اکسیداسیون فلز مس است. اما مردم به اشتباه فکر می کنند به دلیل بارش باران این رنگ سبز به وجود آمده است.

اکسید مس

فلز مس

فلز مس بیش از هزاران سال است که استفاده می شود و مردم از زمان قدیم از آن برای کارهای خود استفاده می کردند. این فلز به رنگ سفید متمایل به صورتی است و درخشندگی و زیبایی بالایی دارد. فلز مس از معدود فلز هایی است که رنگ اصلی آن نه سفید و نه خاکستری است. این نوع فلز دارای رسانایی بالا در انتقال انرژی گرمایی و الکتریکی است و از این حیث کاربرد های خاصی در صنعت های مربوطه دارد.

این نوع فلز از خاصیت چکش خواری برخوردار است. با استفاده از این خاصیت شما می توانید این فلز را به شکل های متفاوتی تغییر دهید. فلز مس برای بدن انسان بسیار مفید است و باعث کمک رسانی به سیستم سوخت و ساز بدن می شود. به همین دلیل پزشکان استفاده از ظروف مسی را پیشنهاد می کنند.

فلز مس برای بدن انسان بسیار مفید است و با خوردن غذا در ظروف مسی این فواید به بدن انسان نیز منتقل می شود. فلز مس از قدیم تاکنون مورد استقبال مردم قرار گرفته و مردم از این فلز استفاده می کنند. اکسید مس باعث می شود که فلز قوی تر به نظر بیاید. این عنصر یکی از کشف های بی نظیر بشر بوده و می توان آن را به عنوان یکی از بزرگترین کشفیات در جهان به حساب آورد.

فلز مس دارای خواص شیمیایی زیادی است و به همین علت بعد از آهن و آلومینیوم سومین رتبه را در میان فلزهای صنعتی دارد. مس بیشتر در طبیعت به همراه گوگرد یافت می شود و با استفاده از تکنیک ها و روش های خاصی این فلز خالص می شود.

اکسید مس

کاربرد های فلز مس

فلز مس زیبایی و مقاومت بالایی دارد. همین مسئله باعث شده تا کارآیی زیادی در صنعت های مختلف داشته باشد. این فلز به دلیل خاصیت رسانایی بالایی که دارد در سیستم های مخابراتی و همچنین در مشاغل برق کشی و حتی تولید کابل های متنوع کاربرد فراوانی دارد. این نوع فلز به دلیل داشتن این خاصیت بزرگ بیشترین کارآیی را در حوزه تولید کابل و قطعات الکترونیکی دارد.

این فلز در کابل های متفاوت همچون کابل های شبکه که یکی از مهم ترین کابل ها هستند کاربرد فراوانی دارد. همچنین فلز مس با وجود داشتن اکسید مس کاربرد فراوانی در انتقال برق دارد. کابل های فشار قوی از این نوع فلز برای انتقال جریان الکتریسیته استفاده می کنند. حتی در کابل های انتقال دیتا و تلفن هم این نوع فلز کارآیی قابل توجهی دارد. در ساخت کابل های فیبر نوری هم این نوع فلز کاربرد دارد.

در حوزه شیرآلات هم این نوع فلز کاربرد های زیادی دارد. از جمله ویژگیهای منحصر بفرد این فلز میتوان به مقاومت و کیفیت بسیار بالا، نفوذ ناپذیری در مقابل سیالات مختلف، مقاومت بالا در برابر گرمای زیاد و زیبایی خاصی که دارد اشاره کرد. همه این ویژگیها باعث شده است که از این فلز در حوره شیرآلات بهداشتی و صنایع گوناگون به طور گسترده استفاده کنند. شیرآلات بهداشتی از جنس مس رنگ زیبایی دارند و مردم از این نوع شیرآلات در بازار استقبال زیادی می کنند .

اکسید مس هم در حوزه صنایع شیرآلات بهداشتی اثری ندارد زیرا که خللی در مقاومت شیرآلات و محصولات دیگر ایجاد نمی کند. فلز مس در صنایع دستی هم حرفی برای گفتن دارد و ظروف زیبای مسی نیز مورد استقبال کم نظیر مردم قرار گرفته اند. این فلز به دلیل داشتن خاصیت چکش خواری به راحتی شکل می گیرند و زرگر ها با هنری که دارند نقش هایی روی ظروف با ظرافت بالا ایجاد می کنند تا مردم با دیدن این نقش و نگار ها لذت ببرند.

این فلز با وجود اکسید شدن دارای کاربردهای فراوانی است. با وجود این فلز و کاربردهای متاثر از آن می توان در حوزه های گوناگون اشتغال زایی کرد. شما می توانید در ساخت کارهای هنری و اشتغالزایی در حوزه های گوناگون صنعت از این فلز ارزشمند استفاده کنید.

اکسید مس نه تنها باعث ضعف این فلز نیست بلکه باعث می شود تا مردم بیشتر از این نوع فلز استفاده کنند. همانطور که گفتیم فلز مس یکی از کاربردی ترین فلز های جهان است. کشورهایی که از ذخایر ارزشمند فلز مس را دارند ا زیرا ارتباطات در هر کشور با این نوع فلز برقرار می شود. فلز مس را می توان بدون ضعف ترین فلز موجود در زمین توصیف کرد و از آن به خوبی استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با آلیاژ های مس به مقالات زیر مراجعه نمایید:

جمع بندی

اکسید مس دارای ویژگیهای منحصر بفردی است. در این مقاله تعدادی از این ویژگیها را بیان کردیم. اکسید مس به عنوان یک محافظ عمل کرده و سبب می شود که لایه های زیرین فلز دچار خوردگی نشود. بنابراین میتوان گفت که فلز مس به عنوان یک فلز مقاوم شناخته می شود و هیچ ضعفی در مقبال اکسیداسیون ندارد. اکسید مس از ورود و نفوذ آب جلوگیری کرده و به صورت ضد آفتاب هم عمل می کند. برای آشنایی بیشتر با اکسید مس با بازار فلز در ارتباط باشید.

منبع

[1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%B3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *