اکسید مس و 5 ویژگی مهم

اکسید مس

اکسید مس

اکسید مس دارای خواص منحصر بفردی است. فلز های مختلفی در جهان وجود دارند و همه ی فلز ها در واکنش به هوا دچار فرایند اکسیداسیون می شوند. فلز مس هم از این قاعده مستثنا نیست و این نوع فلز هم با زیبایی که دارد دچار فرآیند اکسید می شود. اکسید مس با دیگر فلز ها متفاوت است، چراکه فلز های دیگر در واکنش با هوا و اکسید شدن آسیب پذیر می شوند و رنگ اکسید شدن متفاوتی نسبت به اکسید مس دارند.

اکسید مس به رنگ سبز می باشد و به زنگ مفرغ مشهور است. این لایه ی سبز رنگ که از فلز بیرون زده است و روی فلز را پوشانده بر خلاف فرآیند اکسیداسیون های مخرب دیگر به صورت محافظ عمل می کند و هیچ ضعفی را در فلز نشان نمی دهد.

اکسید مس باعث می شود تا لایه های زیرین فلز خورده نشود و از خوردگی آن جلوگیری می کند. این بدین معنی است که فلز مس به عنوان یک فلز مقاوم شناخته می شود و هیچ ضعفی در قبال اکسیداسیون ندارد. اکسید مس باعث می شود تا از ورود و نفوذ آب در خود جلوگیری کند و حتی این اکسید مس به صورت ضد آفتاب هم عمل می کند.

فلز های متفاوتی مانند آهن دچار اکسید می شوند که به زنگ آهن هم معروف است ولی در مقابل با اکسید مس، زنگ آهن دچار ضعف در فلز آهن می شود و حتما باید آن فلز تعمیر شود. مثالی که می توان از اکسید مس زد مجسمه آزادی آمریکا می باشد که رنگ سبز رنگی که وجود دارد به دلیل فرآیند اکسیداسیون فلز مس است و مردم به اشتباه فکر می کنند به دلیل بارش باران این رنگ سبز به وجود آمده است.

اکسید مس

فلز مس

فلز مس بیش از هزاران سال است که در حال استفاده می باشد و مردم از زمان قدیم از آن جهت کار های خود استفاده می کردند. این فلز به رنگ هلویی و یا سفید متمایل به رنگ صورتی می باشد با درخشندگی و زیبایی بالا می باشد. این فلز از معدود فلز هایی می باشد که رنگ اصلی آن نه سفید است و نه خاکستری. این نوع فلز دارای رسانایی بالا در انرژی گرمایی و الکتریکی دارد و از این حیث کاربرد های خاصی در صنعت های مربوطه دارد.

این نوع فلز از خاصیت چکش خواری پشتیبانی می کند و با استفاده از این خاصیت این فلز را می توان به شکل های متفاوت تغییر داد. فلز مس برای بدن انسان بسیار مفید است و باعث کمک رسانی به سیستم سوخت و ساز بدن می شود. به همین دلیل پزشکان این دوره از زمان استفاده از ظروف مسی را پیشنهاد می دهند.

فلز مس برای بدن انسان بسیار مفید است و با خوردن غذا در ظروف مسی این فواید به بدن انسان منتقل می شود. فلز مس از قدیم تا کنون مورد استقبال مردم قرار گرفته و مردم از این نوع فلز استفاده می کنند. اکسید مس در اینجا هیچ معنایی ندارد چراکه باعث می شود فلز قوی تر به نظر بیاید. این عنصر یکی از کشف های بی نظیر بشر بوده است و می توان یکی از بزرگترین کشفیات در جهان به حساب آورد.

فلز مس دارای خواص شیمیایی زیادی می باشد و به همین علت این فلز بعد از آهن و آلومینیوم دارای سومین رتبه به عنوان فلز صنعتی دارد. مس بیشتر در طبیعت به همراه گوگرد یافت و کشف می شود و با استفاده از تکنیک ها و روش های خاصی این فلز خالص می شود.

اکسید مس

کاربرد های فلز مس

فلز مس با وجود زیبایی و مقاومت بالایی که دارد باعث شده تا کارایی های زیادی در صنعت های مختلف داشته باشد. این فلز به وسیله ی خاصیت رسانایی بالایی که دارد در سیستم های مخابراتی و همچنین در مشاغل برق کشی و حتی تولید کابل های متنوع کاربرد فراوانی دارد. این نوع فلز به دلیل داشتن این خاصی بزرگ بیشترین کارایی را در حوزه تولید کابل و قطعات الکترونیکی دارد.

این فلز در کابل های متفاوت همچون کابل های شبکه که یکی از مهم ترین کابل ها هستند کاربرد فراوانی دارد. فلز مس با وجود داشتن اکسید مس کاربرد فراوانی در انتقال برق دارد و کابل های فشار قوی از این نوع فلز برای انتقال جریان الکتریسیته استفاده می شود. حتی در کابل های انتقال دیتا و تلفن هم این نوع فلز کارایی قابل توجهی نشان می دهد. در ساخت کابل های فیبر نوری هم این نوع فلز کاربرد دارد.

در حوزه شیرآلات هم این نوع فلز کاربرد های زیادی دارد. فلز مس در صنایع شیرآلات بهداشتی و لوله کشی به دلیل داشتن مقاومت و کیفیت بسیار بالا و نفوذ ناپذیری در مقابل سیالات مختلف و مقاومت بالا در برابر گرمای زیاد و زیبایی خاصی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. شیرآلات بهداشتی از جنس مس دارای رنگ زیبایی می باشد و مردم از این نوع شیرآلات استقبال زیادی می کنند .

اکسید مس هم در اینجا و در این حوزه اثری ندارد چراکه خللی در مقاومت شیرآلات و محصولات دیگر ایجاد نمی کند. فلز مس در صنایع دستی هم حرفی برای گفتن دارد و ظروف زیبای مسی مورد استقبال کم نظیر مردم قرار می گیرد. این فلز به دلیل داشتن خاصیت چکش خواری به راحتی شکل می گیرند و زرگر ها با هنری که دارند نقش هایی روی ظروف با ظرافت بالا ایجاد می کنند تا مردم با دیدن این نقش و نگار ها لذت ببرند.

این فلز با وجود اکسید شدن و اکسید مس گرفتن دارای کاربرد های فراوانی در این عرصه شده است. با وجود این فلز و کاربرد های متاثر از آن می توان اشتغال زایی زیادی به وجود آورد و مردم می توانند کار های نو را با این فلز شروع کنند و به سرانجام برسانند.

اکسید مس نه تنها باعث ضعف این فلز نیست بلکه باعث می شود تا مردم بیشتر از این نوع فلز استفاده کنند. فلز مس یکی از کاربردی ترین فلز های جهان به حساب می آید زیرا ارتباطات در هر کشور با این نوع فلز برقرار می شود. فلز مس را می توان بدون ضعف ترین فلز موجود در زمین توصیف کرد و از آن به خوبی استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با آلیاژ های مس به مقالات زیر مراجعه نمایید:

منابع

[1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D8%B3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.