جواهر سازی و ورق برنج، 4 ویژگی کاربردی آن

ورق برنج، یک فلز کاربردی در جواهر سازی

جواهر سازی به ذات یک کار خلاقانه است اما استفاده از مواد موجود می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد خصوصا برای کسانی که خلاق و مبتکر هستند و به دنبال طراحی قطعات چشم نواز می باشند. بنابراین برای انجام این کار، به یک نوع فلز مناسب نیاز است، زیرا این قطعات با بدن انسان در تماس است و نباید تنها به زیبایی قطعات دقت کرد بلکه باید قابل استفاده نیز باشند. به همین دلیل، مواد سبک و انعطاف پذیری مثل ورق فلز برنج، برای کمک به هنرمندان در خلق قطعات بی نظیر، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

در سال های اخیر قیمت طلا و پلاتین نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است و بنابراین این فلز برنج مورد استقبال جواهر سازان قرار گرفته است. جواهرات را می توان با ورق برنج، ورق مس، آلومینیوم و نیکل ساخت. با این فلزات پایه، می توان جواهرات زیبا و رنگارنگ بدون هزینه های بالا ایجاد کرد.

کاربرد برنج در ساخت قطعات جواهر سازی

استفاده از برنج در جواهر سازی چیز جدیدی نیست، زیرا تمدن های هزار سال پیش، از برنج برای این هدف استفاده می کردند. با این حال، آنچه امروزه آن را متفاوت می سازد، استفاده آسان از آن و در دسترس بودن آن است.

ورق فلز برنج در میان مواد دیگر به عنوان مقرون به صرفه ترین فلز مورد استفاده در جواهر سازی شناخته می شود. علاوه بر ویژگی بالا، انعطاف پذیری، چکش خوری و تطبیق پذیری  آن در ساخت اشیاء، آن را به عنوان یک فلز ایده آل برای طراحی های بی نظیر و سبک های مختلف جواهر تبدیل کرده است.

هنگامی که برنج جلا داده می شود، شباهت قابل توجهی به طلای زرد پیدا می کند. فلز ارزان قیمتی است و به راحتی برش خورده و لحیم کاری می شود.

این ورق برنج می تواند شکل داده شود، برش داده شود، خم شود تا اشکال مختلفی را ایجاد کند، بنابراین می توان از این فلز حداکثر استفاده را برد به طوریکه هیچ چیزی از آن دور ریخته نشود. همچنین می توان آن را پانچ و حکاکی کرد، و بنابراین فلز مناسبی برای طراحی های سفارشی می باشد.

به دلیل قابلیت انعطاف پذیری آن، یک سازنده جواهرات، نیازی به ابزارهای پیچیده ندارد و تنها به کار و استفاده بیشتر از یک ورق فلزی نیاز دارد. برای کارهای بزرگ می توان از پرس هیدرولیک استفاده کرد. ورق برنجی با توجه به ویژگیهایی که دارد در جواهر سازی کاربرد زیادی دارد.

طراحی بر روی قطعات برنج، درحالیکه در معرض حرارت هستند (که به نام زنگار حرارتی نیز شناخته می شوند) زیبا و سرگرم کننده است. درست مانند ورق مس، برنج نیز وقتی در معرض حرارت قرار می گیرد، به رنگ و طرح های زرق و برق دار تبدیل می شود. حتی می توان رنگین کمانی از رنگ ها را با چند ثانیه حرارت دادن برنج، ایجاد کرد.

اگر علاقه مند هستید که در مورد فلزات بیشتر بدانید مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

خرید و فروش مس و ۵ نکته جالب در مورد آن که باید بدانید

خرید ضایعات برنجی و ۴ عامل تاثیر گذار بر قیمت آن

کاربرد برنج در جواهر سازی چیست؟

برنج به عنوان یکی از بهترین ها در ساخت مهره های شیشه ای است. این آلیاژ در ساخت مهره‌ها به صورت تک یا چندتایی، در جواهرات یا قطعات مجسمه‌سازی استفاده می شود و تنوع و زیبایی آنها شگفت انگیز است.

این آلیاژ به عنوان یک ماده هیجان‌انگیز در هنر جواهر سازی بوده و برای هنرمندان الهام‌بخش است. تمام اصول اولیه پلاستیک ها، از اره کردن و سوراخ کاری گرفته تا اتصال و در نهایت ساخت با استفاده از آن امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که استفاده از فلز برنج در زیورآلات باعث می‌شود که اکسید این فلز با گذشت زمان ایجاد شود که با مراقبت اصولی از زیورآلات عمر آن‌ها را بسیار طولانی می‌کند. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در زمینه کاربرد برنج در جواهر سازی بدست آورده باشید.

منبع

https://www.shpangle.co.uk/Name_On_Rice_Jewellery.php

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.