خرید ورق برنج و 4 راه تشخیص آن

ورق برنجی

برای بهترین خرید ورق برنج ابتدا بهتر است با ساختار آن آشنایی پیدا کرد. برنج یا آلیاژ مس و روی به دلیل سختی، مقاوم بودن و کارآیی از اهمیت به سزای تاریخی و ماندگاری برخوردار است. کهن ترین نوع برنج، موسوم به برنج کالامین، به زمان نوسنگی باز می گردد. این محصول با كاهش مخلوط روي و مس ساخته شده است.
فلز برنج  با ویژگی های آن اهمیت پیدا می کند. قابلیت چسبندگی آن به میزان روی بستگی دارد. برنج هایی که بیش از 45 درصد روی دارند ، گرم یا سرد نیستند. چنین آلیاژهایی ، که به عنوان برنج سفید شناخته می شوند، از اهمیت صنعتی  و کاربردی کمتری برخوردار هستند.

برای خرید ورق برنج باید برنج را از نگاه دیگر مورد بررسی قرار داد که برنج آلیاژ مس و روی است. نسبت ترکیب مس و روی را می توان تغییر داد تا طیف وسیعی از محصولات برنج با خصوصیات مختلف تولید شود. برنج معمولاً در ساخت قطعات الکتریکی ، اتومبیل و اجزای مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خاصیت ضد میکروبی محتوای مس موجود در آلیاژ، برنج را می توان برای “سطوح لمسی” در مناطق عمومی مشخص کرد.

خرید ورق برنج

خرید ورق برنج

در فرایند خرید ورق برنج با این نکته دقت نمایید که آنها پایه ای برای آلیاژهای خاصی هستند که در ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است برنج هایی با قابلیت انعطاف بیشتر به مواردی که می توان در آنها کار کرد تقسیم شود:

 • آنهایی که کمتر از 40 درصد روی دارند

 • آنهایی که دارای روی بیشتری هستند ، که نیاز به فرایند گرم دارند.

به طور کلی سه نوع ساختار از آلیاژ برنج شکل می گیرد:

برنج آلفا

فلز برنج آلفا محتوی حدود 37٪ روی ذوب شده در مس هستند و به دلیل شکل گیری ساختار کریستالی همگن (آلفا) نامگذاری شده اند. چنین برنجی انعطاف پذیرتر از انواع دیگر بوده و بنابراین بر روی آن راحت تر کار شده ، جوش دادن، نورد شدن، کشیدگی و خمیده کردن شده آسان تر است.  متداول ترین نوع برنج آلفا حاوی 30٪ روی و 70٪ مس است. این آلیاژ برنجی به عنوان برنجی ’70 / 30 موسوم به  برنج کارتریج  شناخته می شود. این آلیاژ برنج دارای ترکیب ایده آل از قدرت و انعطاف پذیری در مقابل سرما است. همچنین نسبت به برنج هایی که میزان بیشتری روی دارند، در برابر خوردگی مقاومتر هستند.

برنج های آلفا – بتا

فلز برنج آلفا – بتا که به عنوان برنجهای دو گانه نیز شناخته می شوند، دارای 37 تا 45٪ روی هستند و از ساختار آلفا و یک ساختار بتا ساخته شده اند. برنج فاز بتا از نظر اتمی بیشتر شبیه به روی خالص است. نسبت فاز آلفا به برنج فاز بتا با میزان روی تعیین می شود، اما با اضافه نمودن عناصر دیگری مانند آلومینیوم ، سیلیکون یا قلع می توان میزان برنج فاز بتا موجود در آلیاژ را افزایش داد.

برنج آلفا – بتا سخت تر و قوی تر است و نسبت به برنج آلفا از خاصیت انعطاف پذیری کمتری برخوردار است. برنج آلفا – بتا به دلیل دارا بودن روی بیشتر ارزان تر است، اما در برابر خوردگی مقاومت کمتری دارد.
در حالی که نسبت به برنجهای آلفا در دمای عادی کارایی کمتری دارد، برنج های آلفا بتا در دماهای بالا قابل استفاده هستند.

خرید ورق برنج

خرید ورق برنج

برنج بتا

اگرچه بسیار بندرت از برنجهای آلفا یا آلفا بتا استفاده می شود، فلز برنج بتا گروه سوم این آلیاژ را تشکیل می دهند که حاوی بیشتر از 45٪  روی است. چنین برنجی کریستال ساختاری بتا را تشکیل می دهد و سخت تر و قوی تر از هر دو آلیاژ قبلی است. در مقایسه با طبقه بندی ساختار کریستال، شناسایی آلیاژهای برنجی توسط خواص آنها به ما این امکان را می دهد تا تأثیر فلزات آلیاژی برنج را در نظر بگیریم.

از میان همه این محصولات و در پروسه خرید ورق برنج ، برنج های ترکیب شده با سرب که کار بر روی آن ها به مراتب راحت تر است نیز تولید می شوند. برنج های ویژه حوزه دریا و دریانوردی نیز وجود دارند، که در آن با اضافه کردن مقدار کمی قلع جهت مقاومت در برابر خوردگی آب دریا مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ورق برنجی، کویل فنری برنجی و کویل برنج مطالعه مقالات مفید و کاربردی سایت را در این زمینه از دست ندهید:

خرید آنلاین ورق برنج و ۱۲ کاربرد این ورق

کویل فنری برنجی و ۷ کاربرد آن

کویل برنج و ۶ علت استفاده از آن

خرید ورق برنج – ظروف برنجی

با خرید ورق برنج کاربرد های بسیاری در دسترس کاربر قرار می گیرد. رومیان باستان از برنج در درجه اول در کشتی ها، لباس رزم، جواهرات و لوازم زینتی استفاده می کردند. تولید برنج پس از عقب نشینی رم از شمال اروپا کاهش یافت اما در دوره کارولینگین از سر گرفت. از برنج برای ساخت گلگیرها، چراغ ها، ظروف و تعداد زیادی وسایل دیگر خانگی استفاده می شد. از قرن سیزدهم تا هفدهم در اروپا ، از برنج برای بزرگداشت  مردگان استفاده می شد. صفحات برنجی حکاکی شده، که فرد درگذشته را به تصویر می کشد، در سطح مقبره قرار داده شده و غالباً با کتیبه ها و سایر نقوش متناسب با زندگی و شرایط فرد مزین می شد.

خرید ورق برنج  و صفحه برنجی برای کاربردهای بیشماری استفاده می شود. برنج با ترکیب مس و روی آلیاژی است مقاومت در برابر خوردگی، دوام خوب و رسانایی الکتریکی بالا است که با ظاهری براق و کاربرد های تزئینی به زندگی بشر نفوذ کرده است. معمولاً برش، ماشین کاری و ساخت ورق و بشقاب برنجی بسیار آسان است.
تطبیق پذیری ورق و بشقاب برنج باعث می شود تا این مواد برای طیف گسترده ای از برنامه ها مفید باشند.

مصارف رایج برای صفحه و برنج ورق شامل

1) ساخت و ساز / معماری
2) ساخت سازهای موسیقی تا وسایل سبک
3) لوله کشی
4) سازه های سخت افزاری
5) برق

تولید کنندگان صنعتی محصولات برنجی را به صورت زیر در اختیار کاربران قرار می دهند:

 • ورق برنجی

 •  بشقاب برنجی

 • فویل برنجی

 • نوار برنجی

 • لوله برنجی

 • کانال برنجی

خرید ورق برنج

خرید ورق برنج

تقلب و کم فروشی در ورق برنج

تقلب در ورق برنج  و کم فروشی ورق برنج از آن جمله اصطلاحاتی هستند که امروزه به دلیل وجود شرایط نا همگون اقتصادی و رکود حاکم بر بازار فلزات پایه زیاد شنیده می شود. وضعیت تقلب آن چنان است که اعتماد مصرف کنندگان را به تولیدات داخلی سلب می نماید. برخی از ترفندهایی که در بین افراد سودجو  به عنوان تقلب یا کم فروشی مرسوم شده اند، عبارتند از:

 • ترکیب مواد اولیه بی کیفیت

 • کاهش و یا زیاد کرئن ترکیبات اصلی

 • برش های ناهمگون

 • پنهان کردن فلزات سنگین قبل از بارگیری و برداشتن آن ها بعد از بارگیری

 • فروش ورقه ها و رول های خش دار و آسیب دیده

هر یک از این موارد و البته بسیاری دیگر از ترفند ها می تواند در از بین بردن اعتماد عمومی و وارد آمدن خسارات ناشی از آن ها گردد. البته بسیاری از تولید کنندگان و وارد کنندگان نیز با تولید و عرضه با کیفیت مرغوب ورق برنج و همچنین ورق برنج با کیفیت، سعی در افزایش اعتماد جامعه نموده اند. در عین حال چند نکته برای تشخیص اصل بودن به هنگام خرید ورق برنج را در نظر بگیرید، ازجمله رنگ زرد و طلایی برنج، صدای بلندی که به هنگام ضربه زدن با آن منعکس می شود و انعطاف پذیری ( البته بسته به نوع آلیاژ).

منابع

https://www.britannica.com/technology/brass-alloy

https://www.thoughtco.com/brass-types-3959219

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *