استخراج و تولید فلزات, مقالات

بررسی فلز برنج، انواع ورق برنج و 3 ویژگی اصلی آن

انواع ورق برنج از چه فلزاتی ساخته شده‌اند؟ آیا امکان ترکیب فلز برنج با سایر فلزات وجود دارد؟

تا حالا شده یک فلز طلایی در خانه دیده باشید و با خودتون فکر کنید که نکنه این طلا باشه؟ و به احتمال زیاد با دیدن حجم و اندازه آن فلز خواهید گفت که این یک طلا جعلی هست در واقع آن جعلی نیست و به احتمال زیاد آن ماده به کاربرده شده در فلز، برنج باشد. ورق برنج نوعی دیگر از فلزات هست و رنگی شبیه به طلا را دارد و دارای ظاهری براق و زرد رنگ است. اما نحوه ایجاد ورق برنج چگونه است؟

اگر قصد خرید آنلاین ورق برنج را دارید، در ادامه این مقاله با بررسی انواع ورق برنج و کاربرد هریک از آن‌ها همراه ما باشید.

ورق برنج ترکیبی از ورق مس و روی

ورق برنج ترکیبی از مس و روی
ورق برنج (آلیاژ مس و روی)

انواع ورق برنج به ترکیبات بکار رفته در تولید فلز برنج بستگی دارد به عنوان مثال فلز برنج که از آلیاژهای روی – مس تولید می‌شود، با کم و زیاد شدن درصد مس یا روی موجود در آن انواع ورق برنج تولید شده و کاربرهای متفاوتی مانند معماری و ساختارهای صنعتی دارند. تاریخ نام گذاری نام این فلز نامشخص است.

رول مس : سودآوری پایدار

همانطور که گفتیم پایه و اساس انواع ورق برنج و آلیاژهای آن عنصر مس است، مس یکی از اولین فلزات است که تاکنون کشف شده است. این ماده معدنی در حدود 10،000 سال پیش دیده شده است و از آن زمان جزء بی بدیل زندگی روزمره ما گشته است.با توجه به انعطاف پذیری بالای آن، قابلیت انعطاف پذیری، هدایت الکتریکی و حرارتی و مقاومت به خوردگی، مس برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. برای مثال می توان به سیم کشی برق، الکترونیک، لوله کشی، ساخت و ساز ساختمان، و حمل و نقل اشاره کرد.

روی: محافظ فلزات

دومین عنصر اصلی در انواع ورق برنج یا به‌طور کلی فلز برنج، روی است که یک فلز سفید نقره ای با ته رنگ آبی بوده و نقش حیاتی را در متالورژی ایفا می کند. روی زمانی که با دیگر فلزات با ارزش مانند کویل مس مخلوط می شود، برخی از آلیاژهای مفید در جهان را تشکیل می دهند. روی به تنهایی، توانایی این را دارد که از هر سطح فلزی محافظت کند و بصورت روکش یا گالوانیزه از سطح فلزات محافظت نماید.

انواع ورق برنج
انواع ورق برنج

با توجه به اینکه ورق مس و روی خواص شگفت انگیزی دارند و شما این خواص را در هیچ فلز دیگری یافت نمی کنید، به راحتی می توانید درک کنید که آلیاژ آنها چه خواصی خواهند داشت، برنج، در واقع، یک آلیاژ بسیار مفید آنها است. انواع ورق برنج به غیر از اینکه برای ساخت سازهای موسیقی مناسب هستند، یک ماده عالی برای ساخت طلا، جواهر و ترازو تزئینی نیز محسوب می‌شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فلزات مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه کنید:

کویل فنری برنج، به علت مقاومت در برابر خوردگی و خواص ضد میکروبی که از مس بدست آورده است، به طور گسترده ای در موتورهای دریایی، تجهیزات هیدرولیک، مبدل های حرارتی و رادیاتورها مورد استفاده قرار می گیرد. جای تعجب نیست که شما این فلز را در اطراف خانه، محل کار یا جاهای دیگر ببینید.

دسته بندی انواع ورق برنج از نظر آلیاژ

فلز برنج و انواع آلیاژهای آن
انواع فلز برنج

ورق برنج با در نظر گرفتن نوع آلیاژ به کار رفته در آن و مقدار آلیاژی که به کار رفته به انواع گوناگونی دسته بندی می گردد.

ورق برنج کم عیار

ورق برنج کم عیار در واقع ورقی است که انعطاف پذیر بوده و در دمای بالا شکل پذیری بالایی دارد. با توجه به میزان فلزی که در آن به کار رفته است شکل پذیری و مقاومت آن نیز بالا می رود. میزان فلز روی به کار رفته در آن بین ۵ تا ۲۰ درصد می باشد.

ورق برنج پرعیار

ورق برنج پر عیار دارای ۲۰ تا ۴۰ درصد فلز روی است. اگر این فلز بیشتر از این مقدار شود خاصیت شکل پذیری ایجاد نمی کند و اثر منفی بر روی آن می گذارد ولی استحکام بیشتری به ورق می بخشد.

ورق برنج حاوی سیلیسیوم

این آلیاژ در ساخت تانکرها، سماور، رادیاتور، پیچ و مهره، لوله، اتصالات و غیره مورد استفاده قرار می گیرد و رصد فلز سیلسیم به کار رفته در آن بالا است.

سوالات متداول مربوط به انواع ورق برنج

ورق برنج چیست و از چه موادی تشکیل شده‌است؟

فلز برنج از مس و روی تولید شده و کاربردهای فراوانی دارد، این فلز با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در تفکیک و بازیافت دارد، در ساخت انواع ورق برنج بسیار کاربردی است.

انواع ورق برنجی شامل چه آلیاژهایی می‌شوند؟

به‌طور کلی در ساخت ورق‌های برنجی از مس، روی، سیلیسیوم، آلومینیوم و… است که کاهش یا افزایش درصد آن‌ها با تغییر کیفیت ورق برنج همراه است.

ورق برنج پرعیار چیست؟

منظور از کم و زیاد بودن عیار برنج میزان روی استفاده شده در آن است که هرچه کمتر باشد استحکام و عیار فلز برنج نیز کمتر خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید