فلز برنج, استخراج و تولید فلزات, استفاده از فلزات, فروش فلزات, مقالات, نرخ

خواص فلز برنج برای بدن | مزایای ظروف و زیورآلات برنجی

خواص فلز برنج

فلز برنج چیست؟ فلز برنج (به انگلیسی Brass) ترکیبی از مس و روی است و با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که دارد، در سلامتی و زندگی روزمره نیز بسیار ارزشمند است. درواقع خواص فلز برنج برای بدن ما بسیار ضروری و لازم است. فلز برنج چه رنگی است؟ فلز برنج، فلزی طلایی‌ رنگ و آلیاژی از مس و روی می‌باشد که به دلیل قیمت مناسب و قابلیت‌‌های متعدد در تولید و ساخت انواع ظروف، زیورآلات برنجی و صنایع کاربرد دارد. مقدار به‌ کار رفته هر یک از دو فلز روی و مس تعیین خواهد کرد که کاربرد آلیاژ برنج در چه مصارفی قابل استفاده شدن است.

فلز برنج خاصیت مغناطیسی کمی دارد ولی قابل بازیافت شدن می‌باشد. این فلز مقاومت بالایی در مقابل اکسایش و لکه‌ دار شدن از خودش نشان می‌دهد و توانایی چکش‌ خواری بیشتری در مقایسه با دیگر فلزات دارد. استفاده از ظروف برنجی قدمت طولانی دارد؛ اما تولید آلیاژ برنج از گذشته وجود داشته و علاوه بر تولید ظروف برنجی، کاربرد فلز برنج در صنایع مختلفی مانند ساخت زیروآلات نیز قابل مشاهده است.

رژیم غذایی هر فرد باید شامل دوز روزانه مواد مغذی، آهن و مواد معدنی باشد. راه های طبیعی مختلفی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن وجود دارد. برنج فلزی با درخشندگی شبیه به طلا، حاوی اسرار باستانی سلامتی است. ترکیب برنج آن را به یک فلز ایده آل برای پخت و پز تبدیل می کند، زیرا وقتی به غذاهای خود طعم اضافه می کنید، به مواد مغذی نیز می افزاید. آلیاژ برنج در هند با نام پیتال نیز شناخته می شود. ظروف برنجی بسیار برتر از ظروف پلاستیکی هستند. علاوه بر این، مواد غذایی ذخیره شده در ظروف برنجی ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به مواد غذایی ذخیره شده در ظروف پلاستیکی دارند.

ظروف پلاستیکی نمی توانند طراوت و عطر ماسالاهای موجود در شیشه های برنجی را حفظ کنند. بیایید نگاهی به برخی از فواید غذا خوردن در ظروف برنجی بیاندازیم.

خواص فلز برنج برای بدن در ظروف برنجی

برنج آلیاژی زرد رنگ است که از ترکیب دو فلز مس و روی ساخته شده است. 70 درصد ورق مس و 30 درصد روی این آلیاژ را تشکیل می دهند. آیا فلز برنج رسانا است؟ یکی از خصوصیات و ویژگی های فلز برنج این است که برنج یک رسانای قوی گرما است. پختن غذا با ظروف برنجی نسبت به سایر ظروف فلزی زمان کمتری می برد. ظروف برنجی از 70 درصد مس و 30 درصد روی تشکیل شده است. خواص این فلزات به بهبود سلامت ما کمک می کند. پخت و پز با ظروف برنجی برای شما مفید است. زیرا فقط 7٪ از ارزش غذایی غذای شما را از دست می دهد و باعث می شود غذای شما سالم تر تهیه شود.

خواص فلز برنج برای بدن

مطلب مرتبط: نحوه تشخیص فلز برنج اصل از تقبلی + 3 روش تشخیص ظروف برنجی اصل از تقلبی

مزایا و خواص فلز برنج از نظر کاربردهایی که دارد

آلیاژ برنج یک طیف گسترده از آلیاژ های مس و روی است که با یکدیگر ترکیب شده ‌اند. خواص فلز برنج برای بدن شامل تمام مزیت‌ها و خواص مس و روی می‌شود. درواقع فلز برنج دارای ترکیبی از خواص مس و روی است. علاوه بر مزایای فلز برنج برای بدن انسان، می‌توانیم به دیگر خواص فلز برنج مانند شکل پذیری و استحکام آن نیز اشاره کنیم. آلیاژ برنج می‌تواند مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش داشته باشد و همچنین در برابر خوردگی هم از خود مقاومت نشان دهد. همچنین این آلیاژ قابل بازیافت بوده و از سختی مناسبی برخوردار است.

مزایای استفاده از ظروف برنجی
خواص فلز برنج

ویژگی ها و خواص فلز برنج

خواص فلز برنج به سلامت بدن انسان مرتبط است و علاوه بر آن در صنایع مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین ویژگی مهم در خواص فلز برنج را می‌توانیم تراش‌پذیری آن برای ارزیابی سایر مواد درنظر بگیریم. همچنین آلیاژهای برنج به راحتی و به‌صورت سرد با اکستروژن قالب سازی می‌شوند. یکی دیگر از مهم ترین ویژگی ها و خواص فلز برنج این است که می‌تواند بدون نیاز به محافظت اضافی در سطح مواد مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی های فلز برنج
ویژگی های فلز برنج

برنج ها اغلب برای تولید کم هزینه ترین محصولات ماشین کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در تمامی ترکیبات استاندارد برنج‌ها، عنصر مس از ۵۸ درصد تا ۹۵ درصد وجود دارد. علاوه بر عنصر اصلی ازجمله مس و روی، معمولا مقدار کمی افزودنی هم از سایر آلیاژ ها در فلز برنج دیده می‌شود. در مجموع می توان گفت برنج‌ها برای طیف وسیعی از کاربردها ایده‌آل هستند و شما می‌توانید استفاده‌های گوناگونی از آن‌ها داشته باشید. یکی از مهم ترین کاربرد های فلز برنج هم استفاده از آن ها به عنوان ظروف مواد غذایی است که می‌تواند برای بدن شما فواید گوناگونی داشته باشد.

در ادامه در مورد خواص فلز برنج برای بدن انسان توضیحاتی را شرح خواهیم داد. همچنین به عنوان یک نکته جالب است بدانید که حتی از آلیاژهای برنجی در تولید زیورآلات برنجی هم استفاده می شود.

معرفی انواع خواص فلز برنج برای بدن

یکی از مهم ‌ترین کاربرد های آلیاژ برنج، خواص درمانی آن برای بدن انسان است. 10 خاصیت فلز برنج برای بدن عبارتند از:

1. خواص آلیاژ برنج، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

روی در آلیاژ برنج به وفور یافت می شود. روی یک ماده معدنی است که به توسعه ایمنی بدن کمک می کند. احتمالاً یادتان می آید که پدربزرگ و مادربزرگتان از یک بطری برنجی آب می نوشیدند. زیرا آب موجود در ظرف برنجی، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از آن محافظت می کند.

2. از بیماری های کرمی جلوگیری می کند.

ترکیبات آلیاژ برنج مقدار زیادی مس و روی در خود دارد. هر دوی این فلزات به درمان انواع بیماری ها کمک می کنند. آنها همچنین به جلوگیری از بیماری های مرتبط با کرم کمک می کنند. بسیاری از کارشناسان می گویند که پخت و پز و غذا خوردن با ظروف برنجی باعث ایجاد کرم هایی مانند آمیبیازیس (Amebiasis) نمی شود. در نتیجه از بیماری های مرتبط با کرم محافظت می شوید.

3. ویژگی ها و خواص فلز برنج برای بدن، باعث کاهش وزن می شود.

همانطور که می دانید برنج حاوی مقدار قابل توجهی مس است. به گفته چندین متخصص تغذیه، مس همچنین به کاهش وزن افراد کمک می کند. غذا خوردن با ظروف برنجی به کاهش وزن اضافی کمک می کند. این یک واقعیت کمتر شناخته شده است، اما اکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است.

4. ویژگی های فلز برنج، بدن شما را خنک نگه می دارد.

این روزها ظروف زیادی به بازار عرضه می شوند که ادعا می کنند آب شما را برای مدت طولانی تری خنک نگه می دارند. با این حال، یک افسانه قدیمی وجود دارد که برنج فلزی است که برای سرد نگه داشتن آب مناسب است. محصولاتی از جنس ورق برنج از دیرباز به عنوان یک فلز خنک کننده استفاده می شدند. در نتیجه بدن به کمک خصوصیات و خواص فلز برنج، به طور طبیعی خنک می ماند.

5. از عفونت ها جلوگیری می کند.

اعتقاد بر این است که بسیاری از مواد مغذی ضد باکتریایی توسط ورق برنج به ارث می رسد. به گفته برخی پزشکان، این مواد مغذی می توانند به درمان یا حتی جلوگیری از عفونت کمک کنند. عفونت معده یکی از شایع ترین عفونت هاست. خوردن غذا از ظرف برنجی نیز می تواند به شما در جلوگیری از عفونت معده کمک کند. استفاده از فلز برنج یک راه کاملاً ایمن برای خلاص شدن از شر عفونت هاست.

خواص آلیاژ برنج برای بدن
ظروف از جنس آلیاژهای مس

6. خواص آلیاژ برنج، قدرت حافظه را بهبود می بخشد.

تاکنون نشان داده شده است که عنصر روی برای سلامت انسان بسیار مفید است. اما یک چیز شگفت انگیز دیگر در مورد روی وجود دارد که اگر در مورد ظروف برنجی یاد بگیرید، شگفت زده خواهید شد. عنصر روی به حافظه مغز شما کمک می کند، بنابراین نوشیدن یا خوردن از یک ظرف برنجی می تواند به شما کمک کند چیزها را بهتر به خاطر بسپارید. در حقیقت از آنجایی که در ترکیبات آلیاژ برنج عنصر روی وجود دارد، این آلیاژ نیز مشابه روی، قدرت حافظه را بهبود می بخشد.

7. آلیاژ برنج پوستی درخشان را فراهم می کند.

مس مسئول تنظیم جریان خون است که نه تنها به عملکرد روان بدن انسان سالم کمک می کند، بلکه به پوست درخشندگی سالمی نیز می بخشد. برنج حاوی مقدار زیادی مس است و غذا خوردن با ظروف برنجی می تواند به کنترل جریان خون کمک کند تا در نتیجه بتوانید پوستی درخشان داشته باشد.

8. تغذیه سالم مو را فراهم می کند.

روی یک درمان همه جانبه برای انواع مشکلات سلامت انسان است. این روزها اقلام زیادی فروخته می شود که حاوی و ثابت شده است که مشکلات پوست و مو را درمان می کند. روی موجود در آلیاژ برنج به طور شگفت انگیزی، موها را به مقدار کافی تغذیه می کند. در نتیجه موهای سالم و تغذیه شده ای را برای شما به ارمغان می آورد.

9. ذخیره آب و بهبود سلامت جسمانی

یکی از مهم ترین خواص فلز برنج برای بدن انسان این است که آب ذخیره شده در ظروف آن باعث افزایش قدرت در انسان می‌شود. همچنین سبب می‌شود تا انسان در برابر بسیاری از بیماری‌ها مصونیت داشته باشد.

10. احساس آرامش

استفاده از فلز برنج باعث می شود تا بدن شما هنگام عصبانیت هم از آرامش بسیاری برخوردار باشد.

11. افزایش هموگلوبین خون

از دیگر خواص فلز برنج برای بدن می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که باعث افزایش هموگلوبین در خون شما می‌شود.

12. عدم تغییر کیفیت غذا

نکته بسیار مهم دیگری که در زمینه خواص فلز برنج وجود دارد، این است که استفاده از فلز برنج (Brass) باعث نمی‌شود تا کیفیت مواد موجود در غذای شما تغییر کند.

در ادامه در موارد تاثیر خواص فلز برنج در دفع بیماری های مختلف برای بدن، توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

خواص فلز برنج برای بدن
خواص درمانی فلز برنج

13. خواص فلز برنج در دفع بیماری ها

همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین خواص فلز برنج برای بدن انسان مقابله آن با برخی از بیماری های مهم است. در واقع با توجه به وجود خاصیت ضد میکروبی در ورق مس و آلیاژهای آن به خصوص برنج، استفاده از ظروف برنجی، می‌تواند باعث دفع یا جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها مانند مشکلات گوارشی شود.

14. جلوگیری از زخم‌های پوستی

اگر شما در ظروف برنجی غذای خودتان را صرف کنید، از وجود زخم های متعددی که در پوست به وجود می‌آیند جلوگیری کرده‌اید.

حتی اگر بر روی پوست شما زخم ایجاد شده باشد با استفاده از ظروف مسی و برنجی می‌توانید سرعت بهبود آن را افزایش دهید.

15. جلوگیری از کاهش اشتها

یکی از خواص ظروف مسی که در آلیاژ برنج نیز وجود دارد، جلوگیری از کاهش اشتها است که از مشکلاتی مانند سوء تغذیه، ضعف و بی‌حالی، زخم معده و چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند.

16. جلوگیری از اختلال در حس چشایی و بویایی

یکی از خواص فلز برنج برای بدن این است که باعث می‌شود تا حس چشایی و بویایی شما دچار اختلال نشود. درواقع با استفاده از ظروف برنجی، برای حس چشایی و بویایی شما مشکلی پیش نخواهد آمد.

17. عدم ضعف بینایی در شب

در هنگام غروب آفتاب و یا هر حالت تاریکی که وجود داشته باشد، اگر شما از ظروف برنجی قبل از آن استفاده کرده باشید، دچار اختلال دید نخواهید شد و همچنین تورم قرنیه برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

برای مشاوره و خرید ورق برنجی با بازارفلز تماس بگیرید.

شما می‌توانید برای خرید ورق برنجی رحیمی در انواع ضحامت نازک و ضخیم برای کاربرد مورد نظر خود به فروشگاه‌های حضوری در پامنار تهران مراجعه کنید. فروشگاه آنلاین رحیمی بازار فلز یکی از قدیمی‌ترین مراکز فروش مس و ورق برنجی در سراسر ایران است. شما می‌توانید برای استعلام قیمت و یا مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

در این مقاله به اینکه فلز برنج چیست، چه خواصی برای بدن دارد و… پرداختیم. به طور کلی در کنار ورق مسی، مقدار زیادی عنصر روی در ترکیبات آلیاژ برنج وجود دارد. فلز برنج یک ماده معدنی است که به توسعه ایمنی بدن کمک می کند و برای یک زندگی سالم بسیار مهم و ضروری است. ممکن است دیده باشید که بزرگترهای خود از یک لیوان یا بطری برنجی آب می نوشند. این به این دلیل است که آب ذخیره شده در یک لیوان برنجی از بدن محافظت و تقویت می کند.

علاوه بر موارد گفته شده هرگونه بیماری که به دلیل کمبود مس و روی در بدن ایجاد می‌شود با استفاده از ظروف برنجی قابل حل است و می‌شود از آن جلوگیری کرد.
البته دقت کنید که منظور ما از ظروف برنجی فقط ظروفی  نیستند که برای صرف غذا از آن ها استفاده می‌شود. حتی کتری برنجی هم می‌تواند در جبران کمبود مس در بدن شما مفید واقع شود.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

آیا فلز برنج خواص درمانی دارد؟

بله خواص فلز برنج برای بدن که ترکیبی از مزایای مس و روی است، بسیار گسترده بوده و برای مشکلات پوستی، چشایی، بینایی و جسمانی بسیار مفید است.

مهم‌ترین خاصیت فلز برنج چیست؟

دسترسی به ظروف برنجی بسیار ساده بوده که مهم‌ترین خاصیت استفاده از آن‌ها نیز بهبود سلامتی انسان است.

خواص فلز برنج در طب سنتی شامل چیست؟

مهم‌ترین خصوصیات فلز برنج در طب سنتی عبارتند از تقویت سیستم ایمنی، تنظیم دمای بدن، تسکین درد، ضد عفونت، ضد التهاب و غیره.

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید