ورق برنجی و معرفی 3 نوع آن بر اساس سختی

ورق برنجی

ورق برنجی و انواع آن

رنگ برنج زرد است و از لحاظ ظاهر و رنگ مشابه طلاست. ورق برنجی از مس و روی تشکیل شده است. اگر مقدار مس آن بیشتر باشد رنگ آن متمایل به زرد می گردد و اگر روی آن بیشتر باشد رنگ آن نقره ای تر می شود. با توجه به مقدار مس و روی آن رنگ ورق برنجی تغییر می کند.
چگالی برنج در حدود 8.4 تا 8.7 گرم بر سانتی متر مکعب است. به طور معمول وزن مس موجود در برنج از 33 درصد تا 67 درصد متغیر است. این مقدار بسته به نوع برنج و کاربرد آن، ممکن است تا 95 درصد نیز برسد. ورق برنجی خاصیت مغناطیس و اصطحکاک ندارد اما قابلیت بازیافت را دارد.
در میان فلزات بازیافتی ضایعات برنج و مس قیمت بالاتری را دارند. چون فلزات برنجی خاصیت مغناطیسی ندارد و به آهنربا نمی چسبند جهت جداسازی آن ها از فلزات دیگر، از همین روش استفاده می شود.

ورق برنجی

ورق برنجی

برنج با داشتن مقداری آهن سخت تر و ساختار داخلی آن کوچکتر می شود. علاوه بر عنصر آهن، قلع و منگنز نیز در ورق برنجی وجود دارد. اکثر اوقات برنج را با برنز اشتباه میگیرند این در حالی است که فلز برنز دارای آلیاژ مس و قلع است.  هر قدر میزان مس در ورق برنجی بیشتر باشد انعطاف آن نیز بیشتر می شود.  قابلیت انعطاف، استحکام مناسب، شکل ظاهری براق و زیبا، مقاومت به سایش، چکش خواری بالا، داشتن هدایت الکتریکی و حرارتی از ویژگی های این فلز محسوب می شود. چون لک و تیرگی به خود  نمی گیرد فلز مناسبی برای ریخته گری است.

حالا که به طور کامل با ورق برنجی آشنا شدید توصیه می کنیم مقالات دیگر سایت را هم در مورد ورق برنجی و فلز برنج مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمائید:

ورق برنجی باهنر و ۱۲ مورد مصرف آن در صنایع گوناگون

ورق برنج ، معرفی ورق برنج ، انواع و ویژگی های آلیاژ های آن

نوار برنجی و ۳ کاربرد آن در ظروف و لوازم تزئینی مدرن، شیک و لوکس!

نحوه ایجاد ورق برنج

دسته بندی برنج از لحاظ سختی آن

برنج فنری

برنج فنری بیشترین سختی را دارند معمولا به شکل کویل، 0.3 تا 1 میلیمتر و عرض 3.5 میلیمتر موجود اند. این نوع برنج در صنایع برق استفاده می شوند.

برنج نیمه سخت

با درصد کمتر مس حالت نیمه سخت دارند و انعطاف پذیری آن نسبت به برنج نرم کمتر است. این نوع ورق برنجی معمولا  با ضخامت 0.3 تا 20 میلیمتر و عرض 660 میلیمتر با طول 2 متر درست می شوند.

برنج نرم

این نوع آن  70 درصد مس را دارد و همانطور که از نامش مشخص است انعطاف پذیرترین حالت برنج را دارد. این نوع آلیاژ برنج به دو صورت، ورق با ضخامت 0.3 تا 1.5 میلیمتر با عرض 600 میلیمتر و کویل با ضخامت 0.4 تا 0.8 میلیمتر با عرض 660 میلیمتر تولید می شوند. چون جوش پذیری این آلیاژ زیاد است جزو پرمصرف ترین نوع برنج محسوب می شود و در تولید لوازم مصرفی، سماور و رادیاتور کاربرد دارد.

رول برنجی

رول برنجی

خرید ورق برنجی

ورق هایی به ضخامت 1 تا 5.2 میلیمتر، با عرض های مختلف و به شکل کویل یا برش خورده، جهت خرید و فروش آماده می شوند. در قیمت ورق برنجی ، عواملی مانند: قیمت روی، مس و ضخامت آن اثر می گذارد. هر قدر مقدار مس آنها بیشتر باشد قیمت آنها نیز بیشتر می شود.

ورق برنجی

ورق برنجی

تسمه ی برنجی و انواع آن

تسمه های فلزی دارای یک سطح مقطع فلزی هستند که این سطح مقطع مقاومت کششی و استحکام زیادی دارند و در بسته بندی های بزرگ و حجیم به کار میرود.تسمه های فلزی از آلیاژهای مختلف فلزی درست می شوند. از انواع آن می توان به تسمه ی فولادی، آلومینیومی، مسی و برنجی اشاره کرد. تسمه های برنجی دارای مقاومت و سختی بالایی هستند. تسمه ی برنجی با داشتن خواص الکتریکی مناسب در تولید قطعات الکترونیکی کاربرد دارند.

انواع تسمه ی برنجی

ورق برنجی و تسمه ی آن با آلیاژ B63: به علت داشتن عنصر روی بیشتر مقاومت بیشتری دارد و در تولید انواع کلید، پریز و سر سیم کاربرد دارد. برای پانچ و برش نیز مناسب اند.

ورق برنجی  و تسمه ی برنجی با آلیاژ B65: در تولید قطعات خودرو و رادیاتور استفاده می شود.

ورق برنجی و تسمه ی برنجی با آلیاژ B70: عنصر مس در این گروه از تسمه برنجی بیشتر است و بیشتر در سماور سازی از این گروه استفاده می کنند.

ورق و تسمه ی برنجی با سایر آلیاژ ها نیز قابل تولید است که با توجه به درخواست و نیاز مصرف کننده تولید می شود.

با توجه به اهمیت این فلز در صنعت تقاضای خرید یا فروش این فلز زیاد است. با توجه به خواص مکانیکی برنج، به سه دسته  تقسیم بندی می شود:

خرید ورق برنجی و انواع برنج

برنج کم عیار

برنجی است که حدود  5 تا 20 درصد آن از روی تشکیل شده است. نسبت به دمای هوا مقاوم است. با افزایش مقدار روی آن تا 20 درصد قابلیت شکل پذیری و استحکام آن بیشتر می شود، اما الکتریسیته  و انتقال حرارت آن کم می شود.

برنج پر عیار

برنجی است که 20 تا 40 درصد آن از روی تشکیل شده است. هر قدر مقدار روی آن بیشتر می شود قابلیت شکل پذیری و استحکام آن نیز بیشتر می شود. اما افزایش مقدار روی تا حد مشخصی موجب شکل پذیری می شود پس از گذشتن از آن حد مشخص دیگر شکل پذیری افزایش نمی یابد اما استحکام آن قابل ملاحظه است.

برنج هایی با 50 درصد روی

این نوع برنج ترد و شکننده است و در مقابل تغییرات دما مقاوم نیست. این نوع برنج مناسب ریخته گری است. برای ساخت یاتاقان خودرو نیز از آن استفاده می کنند.

تولید شیت برنجی

ابتدا ترکیبات آلیاژی فلزات مختلف را بررسی و کنترل می کنند، سپس آنها را در کوره های القایی و الکتریکی مخصوص و در دمای بالا ذوب می کنند. این مذاب تولید شده را در قالب های مستطیلی شکل ریخته و به شکل اسلب درست می شوند.

اسلب به عنوان یک محصول نیم ساخته، پس از داغ شدن، توسط غلتک هایی که بر روی  دستگاه تعبیه شده اند به شکل ورق برنجی در می آیند. این شیت های برنجی بر اساس ترکیبات خود و نوع آلیاژهایی که در ساختار خود دارند متنوع اند. با افزودن ترکیباتی مانند روی و منگنز به شیت های برنجی استحکام و چکش خواری ورق برنجی نیز زیاد می شود. اگر مقداری قلع و آلومینیوم به شیت برنجی اضافه شود مقاومت آن در برابر آب زیاد می شود.

شیت برنجی

منابع

https://www.metalsupermarkets.com/difference-between-copper-brass-bronze

https://www.metalassociates.net/brass

https://copperalliance.org.uk/about-copper/copper-alloys/brasses

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *