مقالات, استخراج و تولید فلزات, استفاده از فلزات, فروش فلزات, فلز برنج, نرخ

کویل فنری برنجی و 9 کاربرد آن

کویل فنری برنج

ورق برنج چیست؟ چه محصولاتی از فلز برنج به دست می آید و کاربرد ورق برنج چیست؟ استفاده از فلزات در ساخت وسایل و لوازم مورد نیاز انسان و سازه های بشر قدمتی طولانی دارد. هنگام انتقال از عصر چوب به عصر آهن و سنگ، مس و روی جز اولین موارد کشف فلز توسط انسان بوده اند و پس از کندوکاو و آزمون و خطا، انسان هوشمند عصر گذشته متوجه این نکته شد که با ذوب و ترکیب فلزات مختلف با هم و ساخت مخلوط جدید از آن ها می تواند به صورت هم زمان از ویژگی و خاصیت چند فلز به صورت یکجا و در یک ترکیب استفاده کند.

در این راستا کویل های برنجی به عنوان اتصال دهنده های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. می توان آنها را با تلورانس های دقیق ساخت و به طول هایی برش داد تا متناسب با هر کاربردی باشد. نوارهای برنجی نازک وزن کمی دارند و انعطاف پذیر هستند. سازگاری و شکل یذیری رول برنج به ما این امکان را می دهد که آن را به هر طول، اندازه و حالتی که می خواهیم، شکل دهیم و کویل های برنجی با اندازه های مختلف ایجاد کنیم. فلز برنج نیز که آلیاژی از ترکیب مس و روی است، جز اولین آلیاژهای ساخته شده در تاریخ بشر است که امروزه به صورت ورق برنجی و کویل برنج فروخته می شود.

کویل‌های برنجی (Brass coils) از مس و روی ساخته شده‌اند و دارای خواص رسانایی الکتریکی و حراتی بالا و همچنین مقاومت در برابر خوردگی هستند. ویژگی های ورق برنجی آن را به یک ماده عالی برای ساخت قطعات الکتریکی تبدیل می‌کند. از آنجایی که کویل های برنجی دوام بسیار خوبی دارند، ازاین رول های برنج به عنوان اتصال دهنده های الکتریکی استفاده می شود. یعنی می توان آنها را به طول و اندازه هایی برش داد تا متناسب با هر کاربردی باشند.

همانطور که گفتیم، نوارهای برنجی نازک سبک وزن و چکش خوار هستند. آنها برای کاربردهایی که به مواد سبک با قطر کم نیاز دارند عالی می باشند. شکل پذیری آلیاژ برنج به ما اجازه می دهد تا آن را به هر مجموعه ای از طول ها، ابعاد و تلورانس ها شکل دهیم تا بتوانیم سیم پیچ های برنجی با اندازه مناسب برای پروژه های گوناگون ایجاد کنیم.

در حال حاضر آلیاژ برنج در انواع مختلفی تولید می شود که از جمله می توان به کویل فنری برنجی، کویل نیم سخت برنج و کویل نرم برنج که همه این ها به صورت ورق برنجی نیز موجود می‌باشند، اشاره کرد. اینبار قصد داریم به صورت خاص درباره کویل فنری برنجی صحبت کنیم.

کویل فنری برنجی

کاربردهای کویل فنری برنجی

آلیاژ برنج به هر شکلی که تولید شود بنا بر ویژگی هایی که دارد، کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف دارد. در صنعت برق، ساخت آلات موسیقی، صنایع قفل سازی، ساخت مهمات جنگی، صنایع ریخته گری، لوازم و ظروف آشپزخانه و همینطور در طراحی و دکوراسیون داخلی نیز از کویل فنری برنجی استفاده می شود. به طور کلی از کاربردهای ورق برنجی رحیمی و یا کویل برنجی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. صنایع خودرو سازی

  • سیستم‌های ترمز و کلاچ: کویل‌های فنری برنجی در سیستم‌های ترمز و کلاچ به کار می‌روند، زیرا تحمل فشار و حرارت بالا را دارند.
  • تعلیق و سیستم‌های تعلیق: به دلیل خواص مکانیکی خوب، رول برنج با ضخامت های مختلف در سیستم‌های تعلیق خودروها استفاده می‌شوند.

2. صنایع الکترونیک

  • اتصالات الکتریکی: به دلیل رسانایی الکتریکی مناسب، کویل‌های فنری برنجی در اتصالات الکتریکی و قطعات الکترونیکی به کار می‌روند.
  • پریزها و سوکت‌ها: استفاده در پریزها و سوکت‌های برق به دلیل خواص رسانایی و مقاومت به خوردگی.

3. لوله‌کشی و سیستم‌های انتقال سیالات

  • اتصالات لوله‌ها: ورق برنجی و رول های برنج به دلیل مقاومت به خوردگی و فشار، در اتصالات لوله‌ها و سیستم‌های انتقال سیالات استفاده می‌شوند.
  • شیرآلات و تجهیزات آب‌رسانی: کویل های برنج به دلیل مقاومت به زنگ‌زدگی و خوردگی، در شیرآلات و تجهیزات آب‌رسانی به کار می‌روند.

4. صنایع دریایی

کویل‌های فنری برنجی در ساخت قطعات و تجهیزات دریایی به دلیل مقاومت به خوردگی آب شور به کار می‌روند.

5. صنایع پزشکی

به دلیل خواص ضد باکتریایی و مقاومت به خوردگی فلز برنج، رول های برنجی در ساخت ابزارهای پزشکی و تجهیزات بیمارستانی استفاده می‌شوند.

6. صنایع ساخت و ساز

در اتصالات و سازه‌های ساختمانی به دلیل خواص مکانیکی خوب و مقاومت به خوردگی، از آلیاژ برنج استفاده می‌شود.

7. صنایع تولید انرژی

  • توربین‌ها و مولدها: کویل های برنجی در توربین‌ها و مولدهای تولید انرژی به دلیل تحمل حرارت و فشار بالا کاربرد دارند.

8. صنایع جواهرسازی و زیورآلات

به دلیل ظاهر زیبا و براق، از فلز برنج در ساخت قطعات تزئینی و زیورآلات نیز استفاده می‌شود.

9. صنایع هوافضا

رول های برنجی به دلیل استحکام و وزن کم، در قطعات مختلف هواپیماها و فضاپیماها کاربرد دارند.

کاربردهای کویل فنری برنجی در طراحی و دکوراسیون داخلی

بسیاری از وسایل و لوازمی که به عنوان تزئینات و دکوراسیون داخلی توجه ما را به خود جلب می کند یا شاید اکنون نیز در ما منزل ما جا دارند و موجب زیبایی فضای داخلی محل زندگی ما شده اند، از جنس آلیاژ برنج و ساخته شده از کویل فنری برنجی هستند.

یکی از مهمترین عوامل برای طراحان در زمینه دکوراسیون داخلی، انتخاب مواد اولیه طراحی های خود و در دسترس بودن آن است. همچنین زیبایی، دوام، مقاومت در مقابل خوردگی، تطبیق پذیری با محیط، شکل پذیری و چکش خواری مناسب از دیگر ویژگی های مهمی است که برای انتخاب مواد پایه مد نظر قرار می دهند.
ترکیب مس و روی که نهایتا به صورت کویل فنری برنجی تولید می شود، تمام خصوصیات مورد نظر را داشته و امروزه در طراحی های مدرن بسیار مورد استفاده طراحان خلاق و جوان قرار می گیرد.

یکی دیگر از جذابیت های کار کردن با کویل فنری برنجی خاصیت ضد میکروبی آن است که این ویژگی را از عنصر پایه خود یعنی مس به ارث برده است و همین امر این ترکیب شگفت انگیز را به یک انتخاب مطمئن برای ساخت لوازم مختلف تبدیل میکند.

از طرف دیگر مصرف کنندگان هم امروزه علاقه ی ویژه ای به محصولات ساخته شده از کویل فنری برنجی نشان می دهند و همواره از خرید و استفاده طرح های جدید برنجی استقبال می کنند و همانطور که در عکس زیر مشاهده می شود، رنگ طلایی و زیبای فلز برنج، چشم هر بیننده خوش ذوقی را به خود خیره می کند.

کویل فنری برنجی

دستگیره برنجی

از محصولات ساخته شده از کویل فنری برنجی در طیف وسیعی از وسایل دکوری و آشپزخانه از جمله : ساخت وسایل و ظروف آشپزخانه نظیر بشقاب، قاشق، چنگال، کارد و چاقو، لیوان و پارچ، همچنین در ساخت گلدان، پایه های صندلی و میزها، ظروف میوه خوری و شیرینی خوری، در ساخت مجسمه های تزئینی و سر دست ها و به صورت کلی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و منزل مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی افرادی که طرفدار سطوح براق و صیقلی برای کابینت های خود هستند و سلیقه خاصی در طراحی داخلی دارند، ممکن است خواستار استفاده از ورق های برنجی برای کابینت های خود بجای MDF های معمول باشند.

همچنین استفاده از شیرهای ساخته شده از کویل فنری برنجی در طرح های مدرن بسیار محبوب می باشد. اگر ترکیب رنگ فضای داخلی آشپزخانه شما به گونه ای است که رنگ طلایی محصولات تولید شده از کویل فنری برنجی مکمل آن است، استفاده از دستگیره های برنجی برای کابینت ها انتخاب مناسبی به نظر می رسد.

از آلیاژ برنج در ساخت انواع لوسترها و آباژورها نیز استفاده می شود. از آن جایی که کارکردن با کویل فنری برنجی بسیار آسان است، هر کسی با اندکی مهارت در ساخت وسایل می تواند با استفاده از محصولات برنجی، یک آباژور قدیمی را باز تولید کرده و نما زیبا و جدیدی به آن ببخشد.

استفاده از آلیاژ برنج به عنوان تکمیل کننده جزئیات طراحی، خیلی راحت میتواند به یک دکوراسیون ساده، درخشش خاص ببخشد و موجب تغییر در نمای کلی آن شود.

استفاده از تولیدات طراحی های ساخته شده از کویل فنری برنجی در حمام نیز می تواند جذابیت ویژه ای به آن اضافه کند.
استفاده از حباب ها و پایه های لامپ برنجی، شیرآلات برنجی و دستگیره و دوش ساخته شده از آلیاژ برنج، جلا بخش حمام منزل شما خواهد بود.

همچنین آلیاژ برنج در ساخت آویز های دیواری، شمع و سایر وسایل دکوری تزئینی برای منزل و حتی محیط های اداری به کار می رود.

کویل فنری برنجی

دکوری برنجی

فروش کویل فنری برنجی و آینده کسب و کار مرتبط با آن

به صورت کلی روز به روز به تعداد علاقمندان به طرح های برنجی هم در ایران و در سراسر جهان اضافه می شود و همین امر فرصت خوبی را در برای فعالیت در حوزه فروش کویل برنجی فراهم می کند تا با طرح استراتژی های درست بتوانند سهم بزرگی از بازار پر رونق فروش برنج و مس، حتی در بازار جهانی را داشته باشند و با ارائه گزینه های گوناگون به مشتریان، سود خود را تضمین کنند.

خرید اینترنتی ورق برنج

مانند تمامی تولیدات دیگر، خرید آنلاین ورق برنجی و یا فروش اینترنتی کویل فنری برنجی نیز در بازار خرید و فروش فلزات رواج دارد و بسیاری از تولید کنندگان با راه اندازی فروشگاه های اینترنتی خود، می کوشند تا خرید آنلاین ورق برنجی را برای مشتریان خود بیش از پیش راحت کنند.

خریداران نیز با توجه به سهولت خرید اینترنتی ورق برنجی نسبت به خریدهای حضوری، تمایل بیشتری به خرید آنلاین دارند. خرید اینترنتی ورق برنجی امکان مقایسه قیمت و کیفیت را به صورت یکجا برای مشتری فراهم می‌کند و موجب صرفه جویی در وقت و هزینه افراد می شود.

برای مشاوره و خرید فلز برنج با بازارفلز تماس بگیرید.

ورق برنج از کجا بخرم؟ شما می‌توانید برای خرید ورق برنجی رحیمی در انواع ضحامت نازک و ضخیم برای کاربرد مورد نظر خود یا خرید رول فنری سخت برنج یا رول برنجی نرم به فروشگاه‌های حضوری در پامنار تهران مراجعه کنید. فروشگاه آنلاین رحیمی بازار فلز یکی از قدیمی‌ترین مراکز فروش مس و برنج در سراسر ایران است که می‌توانید برای استعلام قیمت و یا مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

کویل فنری برنجی یک قطعه مکانیکی است که به دلیل ویژگی‌های خاص فلز برنج در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله به بررسی دقیق‌تر ویژگی‌ها، کاربردها و مزایای کویل فنری برنجی پرداختیم. برای خرید اینترنتی ورق برنج وکویل یا رول برنجی می توانید به وبسایت بازارفلز مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

کویل فنری برنج و ۵ کاربرد آن + اهمیت استفاده از آلیاژ برنج

آشنایی با 6 کاربرد ورق مس در صنایع، هنر و پزشکی

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

اهمیت خرید ورق مس برای معرق + قیمت و 6 گام استفاده از آن

ورق برنجی باهنر چیست؟ معرفی کاربرد آن در صنایع مختلف

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید