مقالات, استفاده از فلزات

ظروف مسی و 5 مزیت استفاده از آن

فواید استفاده از ظروف مسی

ظروف مسی، ظروفی با تاریخ چندین هزار ساله. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا اجداد ما آب را در کوزه های مسی ذخیره می کردند و مینوشیدند؟ ما با قرار گرفتن در معرض مدرنیته به ندرت متوجه سنت های قدیمی خود هستیم.

بدن ما به تنهایی نمی تواند مس تولید کند. مس برای فعالیت های متابولیک خاصی در بدن ضروری است، از جمله برای حفظ سلامت استخوان ها ، تشکیل بافت های بدن ، ترشح هورمون ها ،و سلامت غده تیروئید ، خاصیت آنتی اکسیدانی برای جلوگیری از پیری و همچنین در عملکرد اعصاب تاثیر دارد پس ما به یک رژیم که مس مورد نیاز بدن ما را تامین کند احتیاج داریم. برخی از غذاها مانند قارچ ، نخود فرنگی، لوبیا، سیب زمینی و … مس قابل توجهی دارند.

اما برای تامین مس بدن خودمان میتوانیم از ظروف مسی نیز استفاده کنیم. مثلا میتوانیم آب را در ظروف مسی نگهداری کرده و بنوشیم زیرا مس خاصیت باکتری زدایی دارد و میتواند باکتری و قارچ آب را از بین ببرد و همچنین مقدار کمی از عنصر مسی که در آب وارد میشود نیز استفاده کنیم.

استفاده کردن از ظروف فلزی در حین پخت و پز همیشه مقداری از آن فلز را وارد غذای ما میکند و این موضوع همیشه و برای مدت طولانی برای بدن مفید نیست . مانند ظروف رویی، ظروف آلومینیومی و… اما بیشتر به استفاده کردن از ظروف شیشه ای و سفالی برای پخت و پز توصیه شده است. این ظروف هیچ واکنشی با غذایی که میپزیم نمیدهند. باید در استفاده از ظروف فلزی دقت کنیم تا مقدار زیادی از آن فلز وارد بدن ما نشود. این فلزات برای بدن مفید هستند اما نه به مقدار زیاد، به اندازه ی مورد نیاز بدن !

فواید استفاده از ظروف مسی

مواردی که باید در استفاده از ظروف مسی رعایت کنیم

استفاده از ظروف مسی علاوه بر اینکه برای بدن مفید است، در مقایسه با دیگر ظروف فلزی رسانای خوبی برای گرماست و همین امر باعث میشود غذایی که در این ظروف پخته می شود خیلی خوب جا بیفتد، زیرا گرما را به خوبی پخش می کند. با تمام این مزایایی که برای استفاده کردن از ظروف مسی ذکر شد باید به نکاتی نیز توجه کنید.

وارد شدن مقدار زیادی مس در بدن احتمال مسمومیت و اسهال و عملکرد نادرست دستگاه گوارش را در پی خواهد داشت پس برای استفاده کردن از ظروف مسی باید به این نکته حتما توجه داشت که از ظروفی استفاده کنید که قلع اندود شده باشند یا پوشش آلومینیومی داشته باشند تا از وارد شدن مقدار زیاد مس به غذا جلوگیری کنند.به همین دلیل بهتر از پخت و پز و ریختن غذاهای اسیدی و بازی در این ظروف خودداری کنید زیرا باعث بیشتر وارد شدن مس به غذای شما میشوند.نکته ی دیگری که باید توجه کنید این است که از ظروفی که پوشش آن ها خراب شده یا ظروف مسی قدیمی خودداری کنید.

چرا باید از ظروف مسی استفاده کنیم؟

اجداد ما فهمیدند که چگونه ورقه های مس را در کاسه ها و سایر ظروف چکش کنند. در زمان رومیان، اگر نه قبل از آن، ما از آن برای ساخت ظروف استفاده می کردیم.

مس به دلیل توانایی خود در انتقال گرما و الکتریسیته مشهور است. این تصادفی نیست که مس است و نه آهن که از سیم های برق در دیوارهای ما عبور می کند و همین کیفیت است که آن را به فلز جالبی برای پخت و پز تبدیل می کند. از بسیاری جهات، مس مانند چدن در انتهای مخالف طیف رسانش و حفظ حرارت قرار می گیرد و آنها را به دو ماده بسیار متفاوت و در عین حال مکمل برای پخت و پز تبدیل می کند.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با استفاده های مس می توانید به مقالات زیر مراجعه نمایید:

منبع

https://www.seriouseats.com/buying-copper-cookware

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید