مقالات

چگونه بفهمیم مس اصل است؟ 4 روش تشخیص مس اصل

تشخیص مس اصل از تقلبی یکی از مهارت های لازم در هنگام خرید ظروف مسی است. با کمک این مهارت می توان خرید ورق مس یا انواع ظروف مسی باکیفیت را انجام داد. تشخیص مس از فلزات مختلف نیز یک مهارت کاربردی است که کمک زیادی به افراد در شناخت ظروف مسی اصل می کند.

ظروف مسی برای بهداشت و سلامت انسان مفید هستند و در کیفیت پخت اغلب غذاها و دسرها نقش موثری دارند. به همین جهت ظرف‌های مسی یکی از پرطرفدارترین وسایل آشپزخانه به شمار می‌روند. انواع قابلمه‌های مسی، لیوان و سینی‌های مسی طرفداران فراوانی دارند. اگر قصد خرید ورق مس یا ظروف مسی را دارید ولی از اصل بودن آن مطمئن نیستید، تا انتهای این مقاله از بازار فلز همراه ما باشید تا راه‌های تشخیص فلز مس اصل از سایر فلزها را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه تشخیص مس اصل

تشخیص مس اصل از تقلبی با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. که در ادامه ساده‌ترین راه‌های تشخیص فلز مس اصل را شرح داده‌ایم:

 • یکی از روش های تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی در خرید و فروش مس، نوع چکش زنی آنهاست.
  در ظروف مسی اصل، چکش زنی به صورت ظریف و منظم است و شما در این ظروف، زیبایی و ظرافت را کاملا مشاهده می‌کنید. در صورتی که ظروف مسی تقلبی چکش زنی مرتبی ندارند. چکش زنی مس در ظروف تقلبی، نامرتب و در اندازه‌های متفاوت است.
 • یکی دیگر از روش های تشخیص فلز مس از سایر فلزات در فروش مس، صدای ناشی از ضربه زدن به شیء فلزی است.
  اگر به ظروف مسی ضربه‌ای با انگشت وارد کنید؛ صدای بم و ضعیفی تولید می‌شود. در صورتی که صدای تولید شده از ضربه به سایر فلزات، تیز و بلند است.
  برخی از کارشناسان روش ضربه زدن را برای تشخیص مس از سایر فلزات، مطمئن و دقیق نمی‌دانند؛ ولی در بعضی موارد کارآمد است.
 • با بررسی رنگ ظروف مسی نیز می‌توان به تشخیص مس اصل از تقلبی دست یافت.
  رنگ ظروف مسی اصل، درخشان و براق است؛ ولی ظروف تقلبی مس، اغلب رنگ‌های قهوه‌ای مایل به زرد و کدری دارند. با دقت در رنگ ظروف مس اصل، به سرخی و درخشانی رنگ این فلز پی می‌برید.
 • یکی دیگر از راهکارهای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی برای خرید مس، نوع قالب گیری ظرف است.
  ظروف مسی اصل و باکیفیت در همه بخش‌ها دارای یک ضخامت هستند و به اصطلاح قالب گیری آنها تمیز است. در این ظروف همچنین، دسته‌ها و سایر ضمائم در محل مناسبی نصب می‌شوند و اتصال درست و محکمی دارند.
 • وزن کردن اشیای مسی یکی دیگر از روش های تشخیص فلز مس اصل است. با در دست گرفتن یک لیوان برنجی و یک لیوان مسی می‌توانید این تفاوت را دریابید.
کویل مسی
روش‌های مختلف تشخیص ظروف مس اصل از تقلبی

آیا ورق مس تقلبی سبز می شود؟

هنگامی که ورق مس اصل با آب فراوان یا اکسیژن مواجه می شود، روی نقاطی که به طور غیر ضروری با آب برخورد داشته است، سبز یا تیره می شود. این نقاط تیره می توانند به شما این امکان را بدهند که تصمیم بگیرید آیا یک ورق مسی اصلی در دست دارید یا نه. در نتیجه مس اصل ممکن است در مجاورت آب یا هوا به رنگ تیره یا سبز درآید.

تشخیص مس با آهن ربا

یکی از روش‌های ساده و آسان تشخیص مس اصل از تقلبی استفاده از آهن ربا است. برخی از سودجویان، ظروف آهنی را با رنگ مس به عنوان ظروف مسی عرضه می کنند.
در این روش توسط آهن ربا، ظروف آهنی از مس اصل متمایز می‌شوند. با نزدیک کردن آهن ربا به ظرف مسی اصل، ظرف به سمت آهن ربا کشیده نمی‌شود؛ ولی آهن ربا ظروف مسی تقلبی را جذب می‌کند. به این ترتیب می‌توانید ظروف مسی تقلبی را از اصل تشخیص دهید.
فلز مس خاصیت مغناطیسی ضعیفی دارد. بنابراین پاسخ کوتاه به این سوال کوتاه است. «نه، مس مغناطیسی نیست و نباید به آهنربا بچسبد».

آیا مس اصل سیاه می شود؟

برخی از افراد هنگام خرید ورق مس، تغییر رنگ و سیاه شدن را یک وجه تمایز برای تشخیص مس اصل از تقلبی می‌دانند. این افراد گمان می‌کنند که ظروف مسی اصل سیاه نمی‌شوند؛ در صورتی که این تصور درستی نیست.
در زمینه خرید و فروش مس، ظروف مسی اصل در مجاورت اکسیژن هوا دچار تغییر رنگ می‌شوند؛ چرا که اکسیژن با مس ترکیب شده و تبدیل به اکسید مس می‌شود. اگر اکسیداسیون تا مراحل بالا ادامه یابد؛ ظرف مسی به رنگ سبز نیز در می‌آید.

حرارت بالا در پخت و پز نیز موجب تغییر رنگ ظرف‌های مسی می‌شود. سابیدن ظروف مسی با وسایل تیز مانند سیم ظرفشویی و شستن آنها حتی با آب ( به دلیل کلر موجود در آن) نیز موجب سیاه شدن این ظرف‌ها می‌شود. 

جهت تشخیص فلز مس اصل از سایر فلزات روش‌های گوناگونی وجود دارد که در بخش‌های بعدی به برخی از آنها می‌پردازیم.

آیا ظروف مسی سیاه میشوند؟
آیا ظروف مسی اصل سیاه می‌شوند؟

تشخیص مس از برنج

جهت تشخیص مس از برنج نیز روش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. برنج یکی از آلیاژهای مس است که از ترکیب مس با فلز روی تهیه می‌شود؛ به همین جهت تشخیص آلیاژ برنج (به دلیل ترکیبات مس آن) از مس خالص نیاز به دقت بیشتری دارد.

به رنگ ظروف دقت کنید، ظرف مسی اصل به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای است، در صورتی که در رنگ ظروف برنجی رگه‌های زرد رنگ مشاهده می‌شود. البته این رگه ها به میزان مس در ترکیب آلیاژ برنج بستگی دارد. به این معنا که هر چه مس بیشتری در فلز برنج وجود داشته باشد؛ رگه‌های زرد رنگ آن کمتر است.

وزن کردن یکی دیگر از راه های تشخیص مس از برنج است. ظروف مسی اصل نسبت به ظروف برنجی از وزن بیشتری برخوردارند و این تفاوت با در دست گرفتن آنها نیز مشخص می‌شود. با این روش می‌توان سکه‌های مسی از برنجی را تا حدودی تشخیص داد.

تشخیص مس از برنج
تشخیص برنج از مس

۲ روش تشخیص مس از طلا

برای جلوگیری از هدر رفتن مال و ممانعت از سودجویی افراد، دانش تشخیص مس اصل از طلا نیز لازم است. طلا به جهت ارزش بالایی که دارد مورد سودجویی افراد بسیاری قرار می‌گیرد؛ تا جایی که در برخی موارد فلز مس را به جای طلا می‌فروشند؛ این افراد فلز مس را با آب طلا اندود می‌کنند. جهت تشخیص این دو فلز از راهکارهای مختلفی استفاده می‌شود که به دو روش رایج‌ آن اشاره می‌کنیم:

۱. تشخیص مس اصل از طلا با سنگ محک

یکی از روش های تشخیص مس اصل از طلا، استفاده از سنگ محک است. با مالش سنگ محک (این سنگ از جنس کوارتزQuartz یا سیلیسیوم است) روی مس، رگه هایی ناشی از کم رنگ شدن مشاهده می شود؛ در صورتی که روی طلا هیچ رگه ای به وجود نمی آید.

۲. تست ورزشکاران برای تشخیص فلز مس از طلا

تست ورزشکاران (به دندان گرفتن مدال طلا) یکی دیگر از روش های تشخیص فلز مس اصل از طلا است. طلا به علت نرمی و منعطف بودن زیر دندان شکل می گیرد؛ ولی مس این حالت را ندارد.

تشخیص مس از طلا
تست طلای ورزشکاران به صورت نمادین

تشخیص مس از استیل

برای تشخیص مس اصل از استیل راهکارهای متفاوتی وجود دارد. یکی از این راهکارها استفاده از شعله آتش است. در این روش فلز استیل و مس را در برابر شعله آتش قرار می دهند، سپس استیل در برابر حرارت به رنگ آبی در می‌آید، ولی مس به مرور نارنجی رنگ و کدر می‌شود. همچنین ورق و ظروف استیل جذب آهن ربا می شوند؛ در حالی که ورق های مسی این ویژگی را ندارند. به این ترتیب استفاده از آهن ربا نیز یک روش موثر در تشخیص این دو فلز است.

تشخیص مس و استیل با حرارت مستقیم
تشخیص مس از استیل با استفاده از حرارت

تشخیص مس سفید

ظروف مسی در بازار به رنگ سفید نیز عرضه می‌شوند. این ظروف دارای یک لایه قلع هستند و زیبایی و جلای خاصی دارند. برای تشخیص مس سفید اصل، باید به رنگ آن توجه کنید. مس اصل در برابر نور مستقیم خورشید، درخشان و قرمز رنگ دیده می شود؛ در صورتی که رنگ ظروف تقلبی متمایل به زرد و کدر است.

خرید ورق مس اصل از فروشگاه بازار فلز رحیمی

فروشگاه بازار فلز رحیمی یکی از انواع نمایندگی فروش مس باهنر است که شما می‌توانید برای خرید ورق مس اصل، رول مسی و صفحه ارت مسی و اطلاع از قیمت ورق مس به صورت روزانه به وبسایت بازار فلز مراجعه کنید. برای مشاوره رایگان در این رابطه، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی نحوه تشخیص ورق مس اصل از تقلبی آن پرداختیم و چندین روش تشخیص مس از سایر فلزات و مواد را شرح دادیم. به طور کلی ورق مس یکی از معدود عناصر فلزی با رنگ طبیعی است که تنالیته خاکستری یا نقره ای را در خود ندارد. مس خالص، نارنجی مایل به قرمز است و هنگامی که در معرض هوا قرار می گیرد تیرگی متمایل به قرمز پیدا می کند.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول درباره تشخیص فلز و ظروف مسی اصل

چگونه ظروف مسی اصل را تشخیص بدهیم؟

شما می‌توانید با روش‌های مختلفی ازجمله بررسی رنگ، استفاده از آهن ربا، استفاده از وایتکس و حتی صدای ضربه زدن به آن از اصل بودن فلز مس مطمئن شوید.

آیا می‌توانیم فلز مس و طلا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

بله؛ 2 روش برای تشخیص مس از طلا وجود دارد که عبارتند از: استفاده از سنگ محک و تست ورزشکاران یا همان تست با دندان که فلز طلا به دلیل نرمی شکل می‌گیرد ولی مس خیر.

مس سفید چیست و چگونه مس سفید اصل را شناسایی کنیم؟

مس سفید همان فلز مسی است که یک لایه قلع سطح آن را پوشانده است؛ برای تشخیص مس سفید اصل می‌توان آن را در معرض نور خورشید قرار داد و اگر متمایل به رنگ قرمز و درخشان نبود امکان تقلبی بودن آن وجود دارد.

جمع‌بندی

فلز مس یکی از پرکاربردترین فلزات جهان محسوب می‌شود که مهم‌ترین دلیل آن هم خصوصیات فلز مس ازجمله رسانایی الکتریکی و انعطاف‌پذیری و استحکام بالای آن است. درواقع وجود چنین ویژگی‌هایی باعث شده تا خرید مس به یک تجارت مهم تبدیل شود و تشخیص فلز مس نیز به یک امر ضرور تبدیل شود. نحوه تشخیص مس اصل به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به‌صورت کامل آن‌ها را شرح دادیم؛ به‌طور خلاصه نحوه تشخیص فلز مس با کمک وایتکس، آهن ربا، بررسی رنگ آن و صدایی که هنگام ضربه زدن به آن به گوش می‌رسد انجام می‌شود.

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید