ورق مس باهنر و 14 مورد مصرف آن

خرید مس

ورق مس باهنر به عنوان یکی از پرکاربردترین محصولات در صنایع است. همانطور که در مقاله خواص شگفت انگیز ورق مس و ۳ مورد از کاربردهای آن گفتیم فلز مس پس از فلز نقره مقام دوم را در رسانایی الکتریکی دارد. ورق های مسی به عنوان یکی از گرانترین نوع ورق های گالوانیزه اند که در صنعت آهن و فولاد استفاده می شوند. این ورق های مسی پس از آهن و آلومینیوم مقام سوم را از لحاظ کاربرد و موارد مصرف دارند.

ورق مس باهنر نیز در صنایع صنعتی و تزئینی و همچنین صنایع برق، حرارتی و ساخت رادیاتور کاربرد زیادی دارد. مس به شکل های مختلفی مانند سیم، ورق، صفحه، لوله، اتصالات در صنایع استفاده می شود و در بازار نیز به شکل های شیت و رول موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ورق مس باهنر و کاربردهای آن تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ورق مس باهنر چیست؟

در بین فلزات مس یکی از پرکاربرد ترین آنهاست. ورق های مسی صفحاتی از جنس مس هستند که دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله: هدایت الکتریکی بسیار زیاد، عدم احتراق پذیری، نرمی و انعطاف پذیری بالا می باشند. با توجه به اینکه فلز مس پس از فلز نقره مقام دوم را در رسانایی الکتریکی به خود اختصاص داده است در صنایع گوناگون کاربرد زیادی دارد. ورق های مسی از گرانترین نوع ورق های گالوانیزه اند که در صنعت آهن و فولاد استفاده می شوند. پس از آهن و آلومینیوم مقام سوم را از لحاظ کاربرد و موارد مصرف دارد.

ورق مس باهنر در صنایع تزئینی به طور خاص کاربرد فراوانی دارد. همانطور که می دانید مس به شکل های مختلفی مانند سیم، ورق، صفحه، لوله، اتصالات در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی با توجه به قیمت مناسب و هدایت الکتریکی بالا کاربرد زیادی نیز در صنایع مختلف دارد. مس در بازار به شکل های شیت و رول موجود است. ورق مس باهنر در صنایع مختلف مانند صنایع برق، حرارتی و ساخت رادیاتور کاربرد زیادی دارد.

ورق مس باهنر با ضخامت های متفاوتی در جهت مصارف صنایع مختلف تولید می شود. ورق مسی مانند ورق های فولادی نه تنها در ضخامت که در شکل و رنگ و طرح های متفاوت درست می شوند. فروش ورق های مسی طرح دار و رنگی طرفداران مخصوص خود را دارد و می تواند مورد پسند و استفاده طراحان قرار بگیرد. اگر ورق های مسی خلوص بالایی داشته باشند کاربردهای الکتریکی متفاوتی خواهند داشت. ویژگی های خاص این فلز آن را برای مصارف مختلف بهینه کرده است. در صنایع ساختمانی از آن در سقف، سیستم های گرمایشی، لوله های آب و اتصالات، سیم کشی برق، ظرفهای پخت و پز، الکترود ها و مبدل های حرارتی و … استفاده می کنند.

ورق مس باهنر

 

ورق مس باهنر

موارد مصرف ورق مس باهنر

 • از ورق مس باهنر در صنایع خودرو سازی و خانگی استفاده می شود. این رول و ورق ها ضخامتی بین  0/3 تا 0/15 دارند.

 • ورق های مسی با ضخامت های متفاوت در بازار وجود دارند. شرکت ها این ضخامت های متنوع را برای محصولات مختلف آماده می کنند. ورق مس باهنر با ضخامت کمتر و نازک تر بسیار انعطاف است و به علت انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسب با قیچی و چاقو به راحتی برش خورده و در لحیم کاری استفاده می شود.

 • در صنایع نظامی از رول مسی استفاده می شود.

 • در ساخت تجهیزات صنعتی ورق مس باهنر قابل استفاده است.

 • در تجهیزات خانگی از رول و ورق مس باهنر استفاده می کنند.

 • بالای هفتاد درصد ورق مس باهنر در صنعت الکترونیک و الکتریسیته استفاده می شود.

 • مس در زیست و کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. همه جانداران برای رشد و حیات خود به مقداری مس در بدن نیازمندند.

 • برای سلامت بیشتر وجود مس در بدن ضروری است که این مقدار مس از طریق آب و غذا وارد بدن می شود.

 • مصریان در عهد باستان از سولفات مس در تولید رنگ استفاده می کردند. که امروزه نیز همچنان از سولفات مس برای رنگرزی استفاده می شود. میتوان گفت که استفاده از مس و آلیاژهای مس سابقه تاریخی دارد.

 • برای نگهداری چوب از سولفات مس استفاده می کنند.

 • برای مجسمه سازی نیز از مس استفاده می کنند.

 • سیم های مسی در سیم کشی خانه ها و سایر مکانها استفاده می شود.

تا اینجا با کاربردهای ورق مس باهنر آشنا شدید اگر علاقه مند هستید که در مورد کاربردهای صفحه مس باهنر نیز اطلاعاتی کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله پیشین سایت در زمینه موارد مصرف صفحه مس باهنر مطالعه کنید:

۶ مورد مصرف صفحه مس باهنر در صنعت

ورق مس باهنر

 

انواع محصولات مسی و آلیاژهای آن

 1. مس خالص با درصد 99/3 مس.

 2. آلیاژ هایی با درصد بالای مس که دارای 99/3 تا 96 درصد مس هستند.

 3. برنج ها که دارای روی و مس اند. آلیاژ برنج شامل عنصر اصلی روی و مقداری مس است. عناصر دیگر از قبیل آهن،آلومینیوم، نیکل، سیلیسیوم که برای بهبود آلیاژ برنج به آن افزوده می شوند.

 4. برنج دارای مقاومت کششی زیادی است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اضافه کردن آلومینیوم، آهن، منگنز به برنج استحکام و مقاومت در برابر سایش می دهد.

 5. برنز های دارای آلیاژ قلع به عنوان آلیاژ اصلی مس محسوب می شود. برنز به آلیاژ مسی گفته می شود که آلیاژ اصلی آن غیر از نیکل و روی است.

 6. سایر گروه های آلیاژی: آلیاژ مس نیکل، آلیاژ مس نیکل روی، مس های سرب دار و آلیاژ های خاص دیگر هستند.

 7. آلیاژ مس نیکل: همانطور که از نام این آلیاژ مشخص است دارای آلیاژ اصلی نیکل است. این دسته از آلیاژها می توانند شامل فقط نیکل یا اندکی آلیاژ دیگر نیز باشند.

 8. آلیاژ مس نیکل روی: این دسته از آلیاژها علاوه بر آلیاژ نیکل، روی هم دارند. در این دسته نیز اندکی عناصر آلیاژی دیگری می تواند وجود داشته باشد.

 9. مس های سرب دار: این دسته آلیاژ های مس ریختگی اند با 20 درصد یا بیشتر از عنصر سرب. عنصر های قلع و روی در آن ها نیست اما اندکی نقره ممکن است در آن حضور داشته باشد.

مطلب مرتبط: مس و کاربردهای آن

تسمه مسی

تسمه مسی در واقع ورق مسی مسطح با عرض کم است. تسمه های مسی به دو شکل فابریک و یا برش خورده درست می شوند.

این تسمه ها رسانای الکتریکی و حرارتی بالای دارند از این رو مناسب صنایع الکتریکی و حرارتی اند.در سیستم حفاظت از صاعقه و رعد برق از این تسمه ها به عنوان ارتینگ استفاده می کنند. طول و عرض، درصد خلوص و ضخامت از مواردی هستند که در هنگام خرید این تسمه ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

انواع ورق و تسمه ی مسی

 • ورق و تسمه مسی با آلیاژ TPC: این دسته از محصولات مسی دارای هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی اند ودر صنایع الکتریکی کاربرد زیادی دارند.
 • ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ DLP   DHP: این دسته از ورق های مسی قابلیت جوشکاری بالایی دارند و در تولید صنایع برودتی، حرارتی و خانگی به صورت گسترده استفاده می شوند.
 • ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ SN Cu : این آلیاژ با داشتن قلع .12  تا .15 درصد وزنی خواص مکانیکی خود را تا 300  درجه نگه می دارد. این ورق و تسمه ی مسی در ساخت پره ی رادیاتور ماشین نیز کاربرد دارد. این نوع ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ های دیگر نیز قابل تولید و استفاده است.

منابع:

[1] https://basiccopper.com/copper-sheet–rolls.html

[2] https://basiccopper.com/copper-bartop-countertop-tabletop.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *