ورق مس باهنر و 14 مورد مصرف آن

خرید مس

ورق مس باهنر چیست؟

در بین فلزات مس یکی از پرکاربرد ترین آنهاست. ورق های مسی صفحاتی از جنس مس هستند که دارای ویژگی های منحصر به فردی از جمله: هدایت الکتریکی بسیار زیاد، عدم احتراق پذیری، دارای نرمی و انعطاف پذیری بالا است.
پس از فلز نقره مقام دوم را در رسانایی الکتریکی به خود اختصاص داده است. ورق های مسی از گرانترین نوع ورق های گالوانیزه اند که در صنعت آهن و فولاد استفاده می شوند.
پس از آهن و آلومینیوم مقام سوم را از لحاظ کاربرد و موارد مصرف دارد.

ورق مس باهنر در صنایع صنعتی و تزئینی کاربرد فراوانی دارد. مس به شکل های مختلفی مانند سیم، ورق، صفحه، لوله، اتصالات در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به قیمت مناسب و هدایت الکتریکی بالا کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. مس در بازار  به شکل های شیت و رول موجود است. ورق مس باهنر در صنایع مختلف مانند صنایع برق، حرارتی و ساخت رادیاتور کاربرد دارد.

ورق مس باهنر با ضخامت های متفاوتی در جهت مصارف صنایع مختلف تولید می شود. ورق مسی مانند ورق های فولادی نه تنها در ضخامت که در شکل و رنگ و طرح های متفاوت درست می شود. فروش ورق های مسی طرح دار و رنگی طرفداران مخصوص خود را دارد و می تواند مورد پسند و استفاده ی طراحان قرار بگیرد. اگر ورق های مسی خلوص بالایی داشته باشد کاربردهای الکتریکی متفاوتی خواهد داشت. ویژگی های خاص این فلز آن را برای مصارف مختلف بهینه کرده است. در صنایع ساختمانی از آن در سقف، سیستم های گرمایشی، لوله های آب و اتصالات، سیم کشی برق، ظرفهای پخت و پز، الکترود ها و مبدل های حرارتی و … استفاده می کنند.

ورق مس باهنر

 

ورق مس باهنر

موارد مصرف ورق مس باهنر

 • از ورق مس باهنر در صنایع خودرو سازی و خانگی استفاده می شود. این رول و ورق ها ضخامتی بین  0/3 تا 0/15 دارند.

 • ورق های مسی با ضخامت های متفاوت در بازار وجود دارد. شرکت ها این ضخامت های متنوع را برای محصولات مختلف آماده می کنند. ورق مس باهنر با ضخامت کمتر و نازک تر که انعطاف پذیرند به علت انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسب با قیچی و چاقو به راحتی برش می خورند و در لحیم کاری استفاده می شود.

 • در صنایع نظامی از رول مسی استفاده می شود.

 • در ساخت تجهیزات صنعتی ورق مس باهنر قابل استفاده است.

 • در تجهیزات خانگی از رول و ورق مس باهنر استفاده می کنند.

 • بالای هفتاد درصد ورق مس باهنر در صنعت الکترونیک و الکتریسیته استفاده می شود.

 • مس در زیست و کشاورزی کاربرد فراوانی دارد. همه ی جانداران برای رشد و حیات خود به مقداری مس در بدن نیازمندند.

 • برای سلامت بیشتر وجود مس در بدن ضروری است که این مقدار مس از طریق آب و غذا وارد بدن می شود.

 • مصریان در عهد باستان از سولفات مس در تولید رنگ استفاده می کردند. که امروزه نیز همچنان از سولفات مس برای رنگرزی استفاده می کنند پس استفاده از مس و آلیاژهای مس سابقه ی تاریخی دارد.

 • برای نگهداری چوب از سولفات مس استفاده می کنند.

 • برای مجسمه سازی نیز از مس استفاده می کنند.

 • سیم های مسی در سیم کشی خانه ها و سایر مکانها استفاده می شود.

ورق مس باهنر برای تهیه ی سقف خانه ها نیز مناسب است از لحاظ دوام بسیار خوب و جز سقف های سبک است. وقتی مس با اکسیژن هوا ترکیب می شود به رنگ سبز در می آید.

مس ورق مس باهنر کاربرد هایی در زمینه معماری نیز دارند.

تا اینجا با کاربردهای ورق مس باهنر آشنا شدید اگر علاقه مند هستید که در مورد کاربردهای صفحه مس باهنر نیز اطلاعاتی کسب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله پیشین سایت را مطالعه کنید:

۶ مورد مصرف صفحه مس باهنر در صنعت

ورق مس باهنر

 

انواع محصولات مسی و آلیاژهای آن

 1. مس خالص با درصد 99/3 مس.

 2. آلیاژ هایی با درصد بالای مس، که دارای 99/3 تا 96 درصد مس است.

 3. برنج ها که دارای روی و مس اند. آلیاژ برنج با داشتن عنصر اصلی روی و مقداری مس و عناصر دیگر از قبیل آهن،آلومینیوم، نیکل، سیلیسیوم که برای بهبود آلیاژ برنج به آن افزوده می شود.

 4. برنج دارای مقاومت کششی زیادی است. اضافه کردن آلومینیوم، آهن، منگنز به برنج استحکام و مقاومت در برابر سایش می دهد.

 5. برنز ها دارای آلیاژ قلع به عنوان آلیاژ اصلی اند. برنز به آلیاژ مس گفته می شود که الیاژ اصلی آن غیر از نیکل و روی است.

 6. سایر گروه های آلیاژی: آلیاژ مس نیکل، آلیاژ مس نیکل روی، مس های سرب دار و آلیاژ های خاص دیگر.

 7. آلیاژ مس نیکل:از نام آن مشخص است که دارای آلیاژ اصلی نیکل است. این دسته می تواند شامل فقط نیکل یا اندکی آلیاژ دیگر نیز باشد.

 8. آلیاژ مس نیکل روی: این دسته علاوه بر آلیاژ نیکل، روی هم دارند. در این دسته نیز اندکی عناصر آلیاژی دیگری می تواند باشد.

 9. مس های سرب دار: این دسته آلیاژ های مس ریختگی اند با 20 درصد یا بیشتر از عنصر سرب. عنصر های قلع و روی در آن ها نیست اما اندکی نقره ممکن است در آن حضور داشته باشد.

مطلب مرتبط: مس و کاربردهای آن

تسمه مسی

تسمه مسی، ورق مسی مسطح با عرض کم است، تسمه ها به دو شکل فابریک و یا برش خورده درست می شود.

این تسمه ها رسانای الکتریکی و حرارتی بالای دارند از این رو مناسب صنایع الکتریکی و حرارتی اند.در سیستم حفاظت از صاعقه و رعد برق از آن بعنوان ارتینگ استفاده می کنند. طول و عرض، درصد خلوص و ضخامت از مواردی اند که در هنگام خرید باید به آن توجه ویژه ای کرد.

انواع ورق و تسمه ی مسی

ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ TPC  : این دسته دارای هدایت الکتریکی و حرارتی بالایی اند ودر صنایع الکتریکی کاربرد زیادی دارند.

ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ DLP   DHP : این دسته قابلیت جوشکاری بالایی دارند و در تولید صنایع برودتی، حرارتی و خانگی کاربرد دارد.

ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ SN Cu : این آلیاژ با داشتن قلع .12  تا .15 درصد وزنی خواص مکانیکی خود را تا 300  درجه نگه می دارد. این ورق و تسمه ی مسی در ساخت پره ی رادیاتور ماشین کاربرد دارد.

از این نوع ورق و تسمه ی مسی با آلیاژ های دیگر نیز قابل تولید و استفاده است.

منابع:

[1] https://basiccopper.com/copper-sheet–rolls.html

[2] https://basiccopper.com/copper-bartop-countertop-tabletop.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.