بررسی 11 عامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

ورق برنج

ورق برنج


قیمت فلز برنج در بازار همواره تحت تاثیر عوامل مختلف بوده است. برنج که در انگلیسی با واژه ی Brass شناخته می شود، آلیاژی است که از ترکیب دو نوع عنصر مس و روی تشکیل می شود. مقدار روی موجود در فلز برنج بین 5 تا 40 درصد متغیر خواهد بود. این مقدار با توجه به کاربرد فلز برنج تعیین می شود. مثلا فشنگ برنجی با  30 درصد روی، در ساخت گلوله های سلاح های گرم استفاده می شود. یا فلز برنج با 40 درصد روی در کشتی سازی کاربرد فراوانی دارد. وقتی مقدار مس موجود در ترکیب برنج بالا باشد قیمت فلز برنج نیز به مراتب بیشتر می شود در این صورت کیفیت برنج نیز تغییر پیدا می کند.

قیمت فلز برنج

فلز برنج

باید بدانیم که اگر فلز برنج با سایر عناصر دیگر ترکیب شود برنز را بوجود خواهد آورد.  فلز برنج با 40% روی و 3.8% سرب، برنج سرب دار نامیده می شود که به آن برنز معماری نیز می گویند. برنز حاوی قلع را برنز قلع دار و  برنز حاوی فسفر را برنز فسفردار می گویند. حال اگر فلز برنج حاوی عناصر اضافی مانند قلع، آلومینیوم، سیلیسیم، منگنز، نیکل، سرب و … باشد در دسته برنج آلیاژی قرار خواهد گرفت. سابقه ی استفاده از این فلز به ماقبل تاریخ باز می گردد. پس یافت و کاربرد فلز برنج نیز مانند طلا،  آهن،  برنز و … به بیش از 3500 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

عوامل موثر بر قیمت فلز برنج

آنچه که مسلم است قیمت مقاطع برنجی به درصد مسی که در ساخت آنها به کار رفته است بستگی مستقیمی دارد.

هر قدر مقدار مس موجود در آلیاژ برنج زیاد باشد به همان نسبت نیز قیمت برنج بالا می رود. اگر مقدار مس موجود در برنج کم باشد قیمت برنج نیز زیاد نخواهد بود.

قیمت فلز برنج مانند قیمت فلزات دیگر در بورس و در بخش فلزات مشخص می گردد. این نرخ در اثر عوامل مختلفی تعیین می گردد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کرونا بر روی قیمت فلز برنج و دیگر فلزات تاثیر زیادی گذاشت. اگر می خواهید در مورد تاثیر کرونا بر روی قیمت فلز برنج و دیگر فلزات بیشتر بدانید پیشنهاد می کنیم مقالات سایت را در مورد تاثیر کرونا بر قیمت انواع فلزات مطالعه کنید:

کرونا و ورق برنج، بررسی ۴ علت تاثیر کرونا بر قیمت آن

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

قیمت فلز برنج

با تغییر در بازار ارز و سایر بازار های وابسته نوسانات زیادی در قیمت فلز برنج و فلز مس و … نیز به وجود آمد. این تغییرات علی الخصوص در سال گذشته که بازار ارز متغیر بود موجب شد که  قیمت فلز برنج نیز روندی صعودی را طی کند. این سیر صعودی در پایان سال 1398 با حضور ویروس کرونا تا حدی  تغییر مسیر داد و سیر نزولی را طی کرد. دلیل این کاهش قیمت نیز کاهش تقاضا توسط مشتریان بود.

وجود ویروس کرونا در تمام کشورها موجب شده است که بسیاری از صنایع تولیداتی، تولید فلزاتی مثل برنج، روی، مس و …  را کاهش دهند. با کاهش تولیدات صنایع، نیاز کارنجات به مواد اولیه ای چون برنج، مس و سایر فلزات نیز کاهش پیدا کرد.

از عوامل موثر دیگر که بر قیمت فلز برنج و سایر فلزات تاثیر زیادی میگذارد، تغییر در قیمت قیمت دلار و سکه طلا و ارز می باشد که به تبعیت از آنها قیمت فلز برنج، ورق مس، ورق برنج و … نیز متغیر می شود.

چه عواملی در آینده قیمت فلز برنج را تحت تاثیر قرار خواهد داد؟

باید به این نکته اشاره کرد که در آینده ممکن است با افزایش تولید و کاهش تقاضا،  میزان و موجودی فلز مس و فلز برنج در بازار جهانی زیاد می شود پس در نهایت قیمت فلز برنج و مس نیز کاهش پیدا می کند.

از طرف دیگر کشورهای تولیدکننده فلزات بر این امر اعتقاد دارند که با رفع شیوع ویروس کرونا، صنایع مختلف در تولید فلز برنج و سایر فلزات مانند مس و … به رقابت می پردازند و این امر خود موجب کاهش قیمت فلز برنج خواهد شد.

نوسانات قیمت در بازار های جهانی فعالیت در حوزه فلزات  را بسیار سخت کرده است. لازم به یادآوری است که افزایش قیمت‌ فلزاتی چون مس، برنج و … به صورت لحظه ای است.

علاوه بر  معضلاتی که  مربوط به قیمت فلز برنج است، معضل کمبود سایزهای مختلف مقاطع برنجی نیز در بازار وجود دارد، چون همه ی ابعاد به راحتی در بازار کشور یافت نمی شوند. مسلما با کاهش سایزهای مختلف برنج سایزهای  کمیاب شده قیمت فلز برنج را نیز متغیر می کنند.

با توجه به نظرات مختلف ارائه شده در گزارشات بورس، مسئله مازاد ظرفیت مشکلی است که همیشه در بازار فلز برنج و  سایر فلزات پرکاربرد تاثیر می گذارد. علی الخصوص که در اواسط سال 1398 مازاد تولید فلزات  موجب کاهش قیمت برنج و سایر فلزات شد. اما در این سال بررسی مازاد ظرفیت فلزات پرکاربردی چون  مس و برنج را باید به پس از کرونا موکول کنیم.

قیمت فلز برنج

آنچه که واضح است رکود چند ماهه اقتصادی بر بازار برنج و مس و سایر فلزات بر خرید و فروش مس و برنج اثرات بسیار مخربی گذاشته است.

پیش‌بینی می‌شود که در بلندمدت، با افزایش تقاضای ورق مس، ورق برنج، برنج و … پس از 10 الی 20 سال، تولیدات این فلزات نیز بسیار زیاد شود.

فلز برنج در مقایسه با مس و روی قابلیت چکش خواری بیشتری دارد. با تغییر در مقدار ترکیب مس و روی خواص برنج نیز تغییر پیدا می کند. وجود عنصر مس در ترکیب فلز  برنج  خاصیت میکروب کشی خوبی را به این فلز می دهد و این همان علتی است که فلز برنج را برای ساخت دستگیره درب اتاق بیمارستان ها مناسب می کند.

خاصیت پرکاربردی برنج مغناطیسی بودن آن است که به راحتی امکان بازیافت آن را برای ما ایجاد می کند.

کاربرد آلیاژ برنج

قیمت فلز برنج

کاربرد آلیاژ برنج

فلز برنج، رنگ زرد و طلایی زیبایی دارد که آن را برای ساخت لوازم تزیینی و دکوری مناسب کرده است. از طرف دیگر به علت  اصطکاک کم در مغزی قفل ها نیز استفاده می شود. کاربرد دیگر آن در سازهای موسیقی است چون خاصیت آکوستیکی خوبی را از خود نشان می دهد. با توجه به انعطاف پذیری بالایی که دارد در ریخته گری به وفور از آن استفاده می شود.

از آلیاژهای برنج می توان در ساخت، پیچ و مهره، قطعات رشته ای، ترمینال ها، شیر آب، انژکتورها، اتصالات لوله آب و … استفاده نمود.

ممکن است برخی از مصارف فلز برنج حتی قابل تصور نیز نباشند اما افرادی وجود دارند که به طور ماهرانه ای  ماهیت جدیدی به این فلز می دهند.

منابع

https://www.metalsupermarkets.com/difference-between-copper-brass-bronze

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *