رول مس در طبيعت چگونه یافت می‌شود، 3 ویژگی اصلی آن

رول مس در طبيعت

رول مس در طبيعت

رول مس در طبيعت به صورت مس سولفيدی، خالص و يا اکسيدي یافت می شود و بیشتراوقات به حالت کاني‌ها سولفيدی مانند کالکوزيت، بورنيت و کالکوپيريت يافت مي‌شود.

مقدار درصد مس در معادن روباز شامل 0.5% است که تا 1-2% در معادن زيرزميني پیش می رود.

رول مس طبيعي به‌صورت توده‌هاي بزرگ يا به شکل ذرات پراکنده در سنگ‌هاي آذرين در حالت آزاد در قشر زمين بوجود آمده اند.

در واقع اين نوع مس در طبيعت زياد نيست و فقط در بعضي نقاط دنيا مانند نواحي درياچه‌ي «سوپريور» در ايالات متحده‌ي آمريکا، در کشور بوليوي، چين، شيلي و ايران ديده شده‌ است. بنابراین میزان رول مس در طبیعت به عوامل مختلفی وابسته است.
عيار چنين مسي اگر به‌صورت توده‌اي باشد، بيش از 92% و اگر به‌صورت ذرات پراکنده باشد در حدود 1.5-1% مي باشد.
کانه‌هاي اکسيدي رول مس بيشتر در قشري از زمين که نزديک به سطح است، پيدا مي شود و در اثر تغييرات جوي و واکنش‌هاي آرام شيميايي که در رگه‌هاي سولفيدي کانه‌دار مس صورت مي‌گيرد، بوجود مي‌آيند.

از طرف ديگر آب‌هاي طبيعي که حاوي CO2 مي باشد، بر روي کانه‌هاي سولفيدي اثر کرده و بتدريج آن‌ها را به کربنات، اکسيد، سولفات و گاهي اوقات آن‌ها را به سيليکات مس تبديل مي‌کند.

کانه‌هاي سولفيدي مس که مهم‌ترين ماده‌ي اصلي مس را تشکيل مي‌دهند، در حدود 95% از محصولات مس دنيا را شامل مي‌شوند.
بيشترين تجمعات كاني‌‌زايي مس جهان، در ميشيگان و آريزوناي آمريكا، آلمان، روسيه و استراليا ديده مي‌شود. به طور کلی می توان گفت که رول مس در طبيعت، در برخی از منابع و معادن نیز یافت می شود.

رول مس در طبیعت

خصوصيات كانسارهاي فلزي

كانسارهاي فلزي شكل متنوع و گسترش وسيعی دارند.

بنابراين براي حفر اين قبيل موادمعدني، بايستي از روش آتشباري استفاده كرد، اين كانسارها در مقايسه با لايه‌هاي زغال، سخت‌ترند.
كانسارهای فلزي به شکل های مختلف ديده مي‌شوند.

تعدادی از آن‌ها لايه‌اي شكلند مثل برخی از معدن آهن، يكي از معمول ترین اشكال كانسارهاي فلزي حالت رگه‌اي است، در این حالت، ماده‌ي معدني به‌صورت رگه ای در داخل شكستگي و شكاف سنگ‌هاي درون‌گير را پر مي‌كند.

معمولاً ضخامت رگه در قسمت‌هاي مختلف آن تغيير مي‌كند و ثابت نيست. رول مس در طبيعت نیز دارای خصوصیات متفاوتی است.
برخی از اوقات، به‌صورت توده‌اي تجمع مي‌يابد و ماده‌ي معدني منشا ماگمايي دارد، این مواد فلزي را به اشکال ديگر نيز مي‌توان مشاهده كرد.
از دیگر خصوصيات كانسارهاي فلزي اين است كه برخلاف كانسارهاي رسوبي، سنگ درون‌گير ماده‌ي معدني دقيقاً مشخص نيست، يعني تغييرات عيار ما در سنگ‌هاي ناحيه تدريجي است و به‌عبارت ديگر، سنگ درون‌گير، بتدريج به ماده‌ي معدني تبديل مي‌شود.

در این حالات، بايد ماده‌ی معدني را با اندازه‌گيري‌ مرتب، عيار آنها را در سنگ‌ها، تعيين كرد.

اگر علاقه مند هستید تا درباره فلزات بیشتر بدانید مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه کنید:

آلومینیوم چیست؟ ویژگی ها و ۸ کاربرد آلومینیوم در صنعت

۷ کاربرد مهم فلز روی در صنایع امروز

ویژگیهای اصلی مس در طبیعت

رول مس در طبيعت دارای ویژگیهای منحصر بفردی است. مس به طور کلی از دیر باز در بخش های مختلف از جمله مصالح ساختمانی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. قرن ها در پشت بام ها و دهه ها در ساختارهای خارجی مختلف به عنوان مثال نماها، روکش ها، ناودان ها و لوله های پایین به کار رفته است. در سال های اخیر علاقه به استفاده از مس این فلز سبز بیشتر شده است زیرا دارای ویژگیهایی است که میتوان گفت برای محیط زیست مطلوب است. معماران و برنامه ریزان با افزایش استفاده از فلزات در طرح های فضای باز، برخی نگرانی ها در مورد انتشار فلزات و برهمکنش آنها با محیط زیست را مطرح کردند.

با توجه به این نگرانی ها مس و اثرات بالقوه آن در مورد بهداشت و محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت. همه نتایج نشان می دهد که مس یک ماده پایدار در طولانی مدت بوده و دارای مواد بدون اثرات مضر بر روی محیط زیست است. مس در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی نیز به طور گسترده استفاده می شود. مس برای بهبود کیفیت خاک و به عنوان مکمل غذایی برای حفظ سلامت انسان ها نیز ضروری است.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در زمینه رول مس در طبيعت و ویژگیهای آن کسب کرده باشید.

منبع

https://faktaomkoppar.se/wp-content/uploads/2021/11/Environmental-facts-about-copper-in-outdoor-designs.pdf

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.