شمش قلع اندونزی و 2 نوع کاربردی آن

شمش قلع اندونزی

شمش قلع اندونزی

شمش قلع اندونزی در صنایع گوناگون کاربرد بسیاری دارد. اما در یک حالت کلی استفاده از شمش قلع اندونزی در مقایسه با فلزاتی چون، مس و یا فولاد بسیار مقرون به صرفه تر است. ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متمایز شمش قلع باعث شده که از آن در صنایع مختلف استفاده شود. امروزه اکثر تجهیزاتی که از روی، سرب و فولاد درست شده اند برای اینکه در مقابل خوردگی مقاوم باشند قلع اندود می شوند. در ادامه با بازارفلز همراه باشید.

خصوصیات فلز قلع و شمش قلع

از آنجا که فلز خالص قلع بسیار نرم و چکش خوار است غالبا با فلزات دیگر ترکیب می شود. شمش قلع،  این فلز نقره ای و سفید رنگ به خوبی لایه ای محافظتی روی سایر فلزات مثل، آهن، فولاد، مس و … ایجاد می کند و از این طریق از خوردگی آن فلز در برابر اکسیژن هوا ممانعت می کند.

فلز قلع با نماد شیمیایی (Sn) چکش‌خواری و انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد از این رو در صنایع گوناگون از آن استفاده های مختلفی می شود. فلز قلع رسانا و غیر سمی است. قلع  نقطه ی ذوب پایینی دارد اما قدرت چسبندگی آن بالا است. پس با داشتن چسبندگی بالا، روی فلزات دیگر می چسبد و مانع از خوردگی آن فلزات می گردد. شمش قلع اندونزی نیز با دارا بودن این ویژگیها از کیفیت بالایی برخوردار است.

شمش قلع اندونزی

موارد استفاده پودر و شمش قلع

یکی از آلیاژهای پرکاربرد قلع، فلز برنز است. این نوع آلیاژ دارای 10 درصد قلع و 90 درصد مس است. در مورد پیشینه ی این فلز باید بگوییم که استفاده از این فلز مهم به دوران باستان بر می گردد. پس استفاده از آن سابقه ی بسیار دور و درازی  دارد. مثلا گذشتگان از برنز در ساخت اسلحه های برنزی، ظروف برنزی، ظروف آهنی که قلع اندود می شد  و … استفاده می کردند.

از پودر قلع و فلز آن در موارد بسیاری استفاده می شود که اگر بخواهیم همه ی آن ها را  در این مقاله ذکر کنیم بسیار زمان می برد. از پودر قلع غالبا برای اتصال فلزات به همدیگر ، در ساخت سیم های مخصوص  لحیم کاری و یا  به عنوان خمیر در کار  سنگ زنی و …  استفاده می کنند.

استفاده از پودر قلع برای لحیم کاری بسیار مناسب است زیرا نقطه ذوب پایینی دارد و به خوبی فلزات را به همدیگر متصل می کند. از شمش قلع و یا پودر آن نه تنها در لحیم کاری، بلکه برای ایجاد پوشش ظرف استیل استیل، یاتاقان و ساخت دیگر آلیاژهای مهم نیز استفاده می کنند.

فلز قلع غالبا از نوعی سنگ قلع با فرمول شیمیایی SN02 استخراج می شود اما منبع اصلی فلز و شمش قلع احیای مجدد این عنصر  است. همانگونه که اشاره شد یکی از منابع اصلی برای تولید قلع، قلع حاصل از بازیافت و احیای  قلع مورد استفاده قرار گرفته، خواهد بود.

در این میان ضایعات حاصل از تولید قلع یا همان سرباره ها حاوی 4 الی 14 درصد قلع هستند که باید بازیافت شوند. این کار با استفاده از حلال های بازی به خوبی امکان پذیر خواهد بود. حلال های اصلی فلز قلع NaOH  و KOH  هستند. از  حلال‌های اسیدی قلع می توان به HNO3 و HCL اشاره نمود.

تا اینجا به طور کامل با شمش قلع اندونزی آشنا شدید. اگر علاقه مند هستید که در مورد کاربردهای شمش قلع بدانید و با ویژگیهای شمش قلع مالزی بیشتر بدانید توصیه می کنیم که مقالات پیشین سایت را مطالعه کنید:

شمش قلع و ۵ کاربرد آلیاژ های این عنصر پر مصرف در صنایع مختلف

شمش قلع مالزی و 5 ویژگی آن

شمش قلع اندونزی

انواع شمش قلع و بازار شمش قلع اندونزی

شمش قلع اندونزی به دو صورت در بازار وجود دارد: 1. شمش قلع سرب دار.     2. شمش قلع بدون سرب

شمش قلع سرب دار با داشتن 63 درصد فلز قلع و 37 درصد فلز سرب یک محصول بسیار با کیفیت و با اطمینانی است. از این رو میزان فروش این نوع شمش بسیار بالاست و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

شمش قلع از نوع بدون سرب همانگونه که از نامش پیداست فاقد عنصر سرب است. از شمش قلع بدون سرب نیز در عملیات لحیم کاری استفاده می شود اما با روش های متفاوت تری این عملیات انجام می شود. شمش قلع اندونزی هم به صورت بدون سرب کاربرد زیادی دارد.

همانطور که میدانید کشورهای مختلفی شمش قلع را تولید و به بازار جهانی عرضه می کنند یکی از این کشورها، کشور اندونزی است که رتبه ی دوم ذخایر معدنی فلز قلع را در جهان دارد و سهم 33. 5 درصدی از تجارت فلز قلع را در جهان در اختیار خود گرفته است.

از طرف دیگر کشور اندونزی با دارا بودن بازار مناسب شمش قلع اندونزی به عنوان دومین کشور تولید کننده ی فلز و شمش قلع در دنیا است که به کشورهای داوطلب،  شمش قلع را صادر می کند.  فلز قلع که در کشور اندونزی  تبدیل به شمش می شود غالبا به کشورهایی چون: سنگاپور ( 24.5 درصد ) ، ژاپن ( 14.3) درصد ، کره ی جنوبی ( 14.3 درصد ) و هلند ( 12.9 درصد ) صادر می گردد.

میزان صادرات فلز قلع پس از کشور اندونزی به کشور مالزی تعلق دارد. مالزی با داشتن 5 درصد ذخایر معدنی فلز قلع در دنیا توانسته است رتبه ی بالایی در میزان صادرات داشته باشد. این کشور پس از کشور چین رتبه ی دوم را در وارد کردن سنگ معدن قلع و کنسانتره آن را دارد. همچنین شمش قلع اندونزی در بازار فلز قلع از رونق زیادی برخوردار است.

ایالات متحده آمریکا یکی از بزرگترین وارد کنندگان فلز قلع در دنیاست. این کشور شمش قلع مورد نیاز خود را غالبا از کشورهایی چون اندونزی، مالزی، پرو، بولیوی و … تامین می کند.

شمش قلع اندونزی

نقش فلز قلع در صنایع مختلف

شمش قلع اندونزی در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارند. به طور کلی از قلع خالص غالبا به عنوان ماده پوششی برای کار با آب خالصی که در  واحدهای تقطیر دستگاه وجود دارد استفاده می کنند. زیرا این عنصر پرکاربرد با آب خالص هیچ واکنش شیمیایی  نمی دهد،  در واقع آب خالص را آلوده نمی کند و  می توان گفت عملا بی اثر است.

استفاده از ورق های قلع

امروزه از ورقه های قلع در صنعت هوافضا، ساخت و ساز ساختمان، طراحی دکوراسیون منازل، صنعت الکترونیک، تهیه و ساخت جواهرات،  ارتباطات از راه دور و … استفاده می گردد. ورقه ‌های قلع با سایر فلزات آلیاژی مانند سرب، مس، نیکل،  روی و …  ترکیب می شوند سپس آلیاژی جدید با ویژگی های منحصر به فرد  تولید و راهی بازار می شود.

از آنجا که این فلز در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و شکل پذیر و سبک است،  در صنایع گوناگون از آن استفاده می شود زیرا در مقایسه با طلا، نقره، پلاتین، مس و .. ارزانتر است.

از شمش قلع در الکترو آبکاری (Electroplating) ، تولید و ساخت انواع پوشش‌های حمام داغ (Hot Dip Coating) ، تهیه ی  آلیاژ های مناسب برای یاتاقان و … نیز استفاده می کنند.

شمش قلع اندونزی

منابع

[1] https://www.prosaicsteel.com/tin-ingot-supplier.html

[2] https://www.samaterials.com/tin/1171-tin-ingot.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *