مقالات, استفاده از فلزات

معرفی لوله مسی و 8 کاربرد آن

لوله مسی یکی از متداول ترین لوله‌ها برای لوله کشی آب در دنیا است. مس با دوام و قابل بازیافت است. بنابراین میتوان گفت که استفاده از آن برای لوله کشی آب باعث کاهش مصرف مس نمی‌شود. لوله مسی نسبت به برخی از گزینه‌های دیگر مانند لوله PVC تاثیر مخرب کمتری بر محیط زیست دارد. در حالی که ممکن است هزینه اولیه استفاده از آن برای لوله کشی آب نسبت به گزینه‌های دیگر بالاتر باشد. همچنین دوام و ماندگاری آن باعث شده که استفاده از آن باعث صرفه جویی در هزینه‌ها در دراز مدت شود.

لوله مسی بسیار سبک و نرم بوده و کار با آن آسان است. همچنین لوله های مسی می‌توانند راحت تر در محل مورد نظر نصب شوند. ابزارهای حداقلی و کمی برای نصب این نوع لوله مورد نیاز است و می‌توان آنها را با اتصالات لحیم کاری‌ ساده به هم متصل کرد. این عوامل باعث می‌شود تا نصب آن ساده تر و سریعتر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لوله مسی در ادامه‌ این مقاله همراه بازارفلز باشید.

لوله مسی
لوله مسی

کاربرد لوله مسی در تاسیسات

استفاده از لوله‌های مسی در تاسیسات انتقال آب در مناطقی با pH خنثی به دلیل ایجاد یک پوشش محافظ نازک در داخل لوله که در برابر خوردگی از آن محافظت می‌کند کاربرد زیادی دارد. با استفاده از لوله‌هایی با قطر کوچکتر و با حداکثر جریان آب ثابت می توانید از این ویژگی کاربردی لوله های مسی استفاده کنید. لوله‌های مسی نسبت به سایر لوله ها به دیواره‌های نازک تری نیاز دارند.

این عوامل به پایین نگه داشتن هزینه ساخت لوله‌های مسی کمک کرده و به آنها ارزش بیشتری می‌بخشد. لوله‌های مسی گرما را به خوبی انتقال می‌دهند. بنابراین هنگام قرار گرفتن در معرض آب گرم، گرم می‌مانند. این ویژگی منحصر بفرد به نگه داشتن آب گرم در دمای ثابت هنگام عبور آب از لوله‌های خانه شما کمک می‌کند.

 مس دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است که به از بین بردن باکتری‌های مضر کمک می‌کند. لوله‌های مسی همچنین از رشد باکتری‌ها و لجن ها داخل لوله‌ها که می‌توانند منجر به بیماری شوند جلوگیری می‌کند. اثرات مضرات مس بر بیماری‌هایی مانند E-coli O157، فلج اطفال و لژیونلا پنوموفیلا (علت بیماری لژیونر) و سایر باکتری‌های مضر مورد آزمایش قرار گرفته است. برخلاف لوله‌های آهنی، سربی و PVC لوله‌های مسی در اکثر شرایط فلزات خطرناک یا سموم را به داخل آب آشامیدنی منتقل نمی‌کنند.

کاربردهای لوله مسی

لوله مسی
لوله مسی

از لوله مسی معمولا در صنایع ساختمانی و ساخت و ساز برای خطوط آبرسانی و خطوط مبرد در سیستم‌های HVAC (گرمایش، سرمایش و تهویه هوا) استفاده می‌شود. لوله مسی می‌تواند از مس نرم یا سفت ساخته شود. لوله های مسی مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارند و قابل اعتماد و مطمئن هستند. سه نوع متداول لوله‌های مسی که در ساخت و سازهای خانه‌های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:  نوع K، نوع L و نوع M که نوع چهارم A است و برای زهکشی لوله‌های آب خانه‌های قدیمی از آنها استفاده می‌شود.

در مقالات دیگر سایت به بررسی ورق مسی و دیگر محصولات مسی پرداخته ایم. توصیه می کنیم مطالعه این مقالات مفید سایت را از دست ندهید:

ورق مس و آلیاژهای آن ، معرفی انواع و کابرد های آن در صنعت

معرفی انواع آلیاژ مس و ۳ طبقه بندی نوع آلیاژ

اندازه لوله مسی

قطر واقعی خارجی (OD) لوله مسی سفت و سخت همیشه 1/8 اینچ بزرگتر از اندازه اسمی آن است. به عنوان مثال لوله مس “1/2 اینچ” قطر خارجی 5/8 اینچ دارد. این نوع لوله با هر سه نوع سایز لوله مسی انواع K ، L و M مطابقت دارد. اندازه قطر داخلی لوله‌های مسی با اندازه ضخامت دیواره لوله تعیین می‌شود که بسته به نوع لوله متفاوت است. فشار مایع داخلی یا خارجی از جمله عواملی است که بر نوع لوله کشی می تواند موثر باشد. نوع لوله کشی لوله‌های مسی را عواملی مانند نصب، شرایط سرویس و شرایط مورد نیاز در ساختمان محلی تعیین می کنند.

انواع لوله مسی

در ادامه مقاله انواع لوله مسی معرفی و بررسی می‌شوند.

لوله مسی
انواع لوله مسی

1-لوله مسی نوع K:

لوله مسی نوع K ضخیم ترین دیواره لوله نسبت به انواع متداول را دارد. برای توزیع آب، حفاظت از آتش سوزی، نشت روغن، HVAC و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. لوله‌های مسی نوع K به شکل سفت و سخت و قابل انعطاف در دسترس بوده و با اتصالات جوشکاری و فشرده سازی قابل استفاده هستند. استفاده از آن برای خطوط اصلی آب و تاسیسات زیرزمینی توصیه می‌شود. لوله‌های مسی نوع K برای استفاده در لوله‌های انتقال گازهای طبیعی تایید نشده است زیرا گاز می‌تواند به اتصالات لوله‌ها آسیب برساند.

2-لوله مس نوع L:

لوله مسی نوع L برای لوله کشی داخلی، حفاظت از آتش سوزی و برخی از کاربردهای HVAC استفاده می‌شود. به اشکال سفت و سخت و انعطاف پذیر در دسترس بوده و می‌توان آنها را با اتصالات فشرده سازی یا لحیم کاری و جوشکاری به هم متصل کرد.

لوله‌های مسی نوع L رایج ترین نوع لوله کشی مسی هستند زیرا کاربردهای گسترده ای دارند. از لوله مسی نوع L نرم و انعطاف پذیر برای ترمیم یا تعویض خطوط قدیمی آب استفاده می‌شود. اگرچه لوله های سفت و سخت از دوام بیشتری برخوردار هستند. لوله‌های مسی نوع L در خارج از خانه مورد استفاده قرار می گیرند و مستقیما در معرض گرما و سرما هستند. لوله مسی نوع L از نوع K نازک تر و ضخیم تر از نوع M است.

3-لوله مسی نوع M:

لوله مسی از نوع M نازکتر از هر دو نوع K و L است. به دو شکل سفت و سخت و انعطاف پذیر در بازار موجود است. لوله مسی نوع M بیشتر برای سرویس های آب خانگی و سیستم‌های خلاء استفاده می‌شود. این نوع لوله ها را میتوان با استفاده از اتصالات فشرده سازی یا لحیم کاری و اتصالات شعله ور به هم متصل کرد. لوله‌های مسی نوع M به دلیل قیمت نسبتا پایین آنها برای ساخت و ساز خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

یک دیوار نازک تر به معنی استفاده از مس کمتر و در نتیجه قیمت کمتری است. لوله مسی نوع M با کدهای لوله کشی در همه مناطق و کاربردها مجاز نیستند. توصیه ما به شما عزیزان این است که همیشه در مورد محدودیت در استفاده از این نوع لوله با مهندس مشاور و معمار ساختمان مشورت کنید.

4-لوله مسی A:

از لوله مسی برای لوله کشی آب در بسیاری از خانه‌ها در گذشته استفاده می شد.در ساخت و سازهای مدرن و جدید لوله های مسی جایگزین لوله‌های پلاستیکی PVC یا ABS شده‌اند. این نوع لوله ها فقط برای کاربردهای زیر زمینی مناسب بوده و دارای ضریب فشار کم 10 تا 15 پوند در اینچ مربع (PSI) هستند. این ضریب فشار بسیار پایین تر از فشار آب اکثر سیستم‌های آبرسانی شهری است. لوله هایDWV معمولا دارای علائم زرد رنگ برای تمایز آن از لوله‌های مسی نوع M هستند.

انواع اتصالات لوله مسی

از انواع اتصالات لوله مسی می‌توان به لحیم کاری یا فشرده سازی، اتصالات جوشکاری و تحت فشار اشاره کرد. هر یک از این اتصالات دارای ویژگیهای منحصر بفردی هستند.

جمع بندی

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات جامعی در زمینه لوله مسی، کاربرد و ویژگیهای آن کسب کرده باشید. برای اطلاع از قیمت لوله مسی و خرید آنلاین لوله و ورق مسی با بازار فلز در ارتباط باشید.

منبع

[1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87_%D9%85%D8%B3%DB%8C

دیدگاهتان را بنویسید