مقالات, استفاده از فلزات

کاربرد مس در پزشکی | استفاده از فلز مس در صنعت پزشکی

فلز مس چیست؟ فلز مس چه ویژگی هایی دارد؟ مس (Copper)، عنصر شیمیایی Cu، یک فلز مایل به قرمز، بسیار انعطاف پذیر از گروه 11 جدول تناوبی که رسانای غیرمعمول خوبی برای الکتریسیته و گرماست. استفاده از مس و خرید ورق های مسی در صنایع مختلفی دیده می‌شود. برای مثال کاربرد مس در صنعت برق و حتی کاربرد مس در پزشکی نیز بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است. درواقع به دلیل ویژگی های فلز مس و همچنین خواص مس، این فلز در صنعت پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته کاربرد مس در پزشکی تنها بخش کوچکی از کاربردهای آن است.

در گذشته، هندی‌ها جهت نگهداری آب، با استفاده از ورق‌های مسی، بطری‌های مسی تولید می‌کردند؛ با ورق‌های مسی می‌توان بطری‌های مس تولید کرد و در آن آب‌ها را نگهداری کرد، این کاری بود که هندی های باستان انجام می‌دادند.

در ادامه، ورق مس در قرن بیستم در برخی از کشورهای غربی محبوب شد. اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، کاربرد مس در پزشکی و صنایع مختلف دیگر بسیار ارزشمند شده و در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد مس در پزشکی دوران هند باستان

پزشکان هند باستان معتقد بودند که آب آشامیدنی از یک مخزن مس می تواند مشکلات زیادی را درمان کند و جلوی بسیاری از بیماری ها را بگیرد؛ در ویدیو زیر می‌توانید بخشی از کاربردهای مس در پزشکی و صنایع دیگر را مشاهده کنید:

نکته: این اطلاعاتی که درباره ورق مس در ویدیو آورده شده است برای اهداف آموزشی است و هیچ گونه مشاوره ای درباره اهمیت مس در صنعت پزشکی ندارد.

ورق مسی چیست؟ ویژگی های فلز مس کدامند؟

ورق مس به صفحه هایی ساخته شده از جنس مس اطلاق می شود که با ضخامت های مختلفی تولید می شوند، امروزه علاوه بر ورق های ساده و قدیمی، انواع مختلفی از ورق های طرح دار و رنگی مسی نیز در بازار عرضه می شوند که اغلب برای ساخت کارهای هنری کاربرد دارند.

فلز مس چه ویژگی هایی دارد؟ ورق های مسی ضخامت های مختلفی دارند، به عنوان مثال برخی از ورق ها در صنایع ساخت لوازم خانگی یا خودروسازی به کار برده می شوند که ضخیم هستند و ضخامتی بین 0.3 تا 0.15 میلیمتر دارد. اما یک سری از ورق ها با نام ورق نازک مس در بازار خرید و فروش می شود که با ضخامت بین 0.5 تا 0.1 میلیمتر دارند و بسیار قابل انعطاف هستند. این نوع از ورق های مسی با یک چاقو یا قیچی کوچک به راحتی برش می خورند و عملیات لحیم کاری به راحتی روی آنها انجام می گیرد. خواص فلز مس برای بدن انسان به عنوان کاربرد مس در پزشکی شناخته می‌شوند چراکه این فلز از نظر درمانی بسیار ارزشمند است.

برخی دیگر از ویژگی های فلز مس:

  • هدایت جریان برق و گرما
  • قابلیت چکش کاری
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • دارای استحکام کششی
  • خاصیت آلیاژی و شکل پذیری
استفاده از مس به دلیل خواص درمانی
خواص فلز مس

کاربرد و خواص مس برای بدن

مس یک عنصر ضروری در بدن انسان است که عمدتاً در معده و روده کوچک جذب شده و از صفرا دفع می شود. کاربرد مس جزء مهم و عامل کاتالیزوری بسیاری از آنزیم ها و پروتئین ها در بدن است. بنابراین خواص مس می تواند از طریق مکانیسم های متعدد بر سلامت انسان تأثیر بگذارد.

بر اساس عملکردهای بیولوژیکی و مزایای مس، تعداد فزاینده‌ای از محققین در زمینه بیومواد بر توسعه مواد زیستی جدید حاوی مس متمرکز شده‌اند که خواص منحصر به فردی را در محافظت از سیستم قلبی عروقی، ترویج ترمیم شکستگی استخوان و اعمال اثرات ضد باکتریایی نشان می‌دهند. بیش از 70 عنصر کمیاب مختلف در بدن انسان وجود دارد. اگرچه سطح آنها در بدن بسیار پایین است، اما اثرات بیولوژیکی مهمی دارند. مس (Cu)، یک عنصر کمیاب و ضروری است.

کاربرد مس در پزشکی چیست؟

مهم‌ترین کاربرد مس در پزشکی در رشد و نمو بدن و همچنین در بلوغ سیستم عصبی، خونساز، استخوان و سایر سیستم هاست. همچنین جزء مهمی از آنزیم های دخیل در متابولیسم گلوکز، اسیدهای آمینه و کلسترول است و نقش منحصر به فردی در واکنش های کاتالیزوری مختلف ایفا می کند. متابولیسم یا محتوای غیرطبیعی مس می تواند باعث بیماری های متعددی شود مانند بیماری هایی که با بدتر شدن عملکرد سیستم ایمنی، دیابت، بیماری عروق کرونر قلب و پوکی استخوان مرتبط هستند. از موارد مصرف مس در پزشکی می توان به استفاده از کمپلکس های مس در استفاده بالقوه به عنوان ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد التهابی، عوامل ضد تومور، مهارکننده های آنزیم یا نوکلئازهای شیمیایی اشاره کرد.

استفاده از فلز مس برای ساخت تجهیزات پزشکی

ساخت تجهیزات پزشکی با فلز مس
کاربرد مس در پزشکی

مس و آلیاژهای آن (آلیاژهای برنج، برنز، مس نیکل، مس نیکل روی و…) مواد ضد میکروبی طبیعی هستند. تمدن های باستانی مدت ها قبل از اینکه مفهوم میکروب ها در قرن نوزدهم درک شود، از خواص ضد میکروبی مس استفاده می کردند. به دلیل خاصیت ضدباکتری بودن مس، از آن در تولید تجهیزات پزشکی نیز استفاده می‌شود؛ یک نمونه از کاربرد مس در پزشکی، تولید دستگیره درهای بیمارستان و حتی تخت‌های بیماران از جنس مس است تا کمترین میکروب را جذب کنند.

ویژگی های فلز مس و ارتباط آن با کاربرد مس در پزشکی

  • 1.خواص مس برای طیف وسیعی از عملکردهای بدن ضروری است.
  • 2.کمبود مس به جز در شرایط خاص مانند بیماری منکس نادر است.
  • 3.مکمل های مس معمولاً ضروری نیستند و ممکن است منجر به عدم تعادل شوند.
  • 4.عدم تعادل میزان مس با بیماری آلزایمر مرتبط است.
  • 5.هرکسی که به دنبال مکمل های مس است، ابتدا باید با پزشک صحبت کند.

خواص دستبند مس برای بدن

استفاده از زیورآلات مسی برای سلامت پوست
دستبند مسی

فواید مس برای بدن و کاربرد مس در پزشکی در زمینه درمان پوست نیز مشاهده می‌شود. درواقع یکی از راه‌های جبران کمبود مس در بدن، استفاده از زیورآلات مسی است که برای بدن بسیار مفید هستند. طرفداران این درمان اعتقاد دارند که پوست، ذرات ریز مس را جذب می کند. گفته می شود که خواص مس به کاهش التهاب در مفاصل کمک می کند. با این حال با توجه به ویژگی های فلز مس و کاربرد آن در پزشکی، دستبندهای مسی نیز به عنوان یک درمان برای پوست و بدن انسان به کار می روند.

ورق مسی از کجا بخرم؟

بهترین انتخاب برای خرید ورق مسی، آن دسته از فروشگاه‌هایی هستند که به‌صورت تخصصی در زمینه خرید و فروش ورق مس و آلیاژهای آن فعالیت می‌کنند. چراکه در چنین فروشگاه‌هایی خالص بودن و کیفیت بالای محصول تضمین شده است. اگر برایتان سوال پیش آمده که ورق مسی از کجا بخرم؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در مجموعه بازار فلز (فروشگاه رحیمی) در ارتباط باشید تا یک خرید مطمئن و باکیفیت را تجربه کنید و از قیمت مس به صورت روزانه اطلاع داشته باشید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

از موارد مصرف مس و کاربرد مس در پزشکی می توان گفت که مس یک ماده معدنی است که به سلامت بدن کمک می کند. بدن شما از خواص مس برای انجام بسیاری از عملکردهای مهم از جمله ساخت انرژی، بافت های همبند و رگ های خونی استفاده می کند. خواص مس همچنین به حفظ سیستم عصبی و ایمنی کمک می کند و ژن ها را فعال می کند. امیدواریم در این مقاله اطلاعات کافی درباره ویژگی های فلز مس و کاربرد مس در پزشکی کسب کرده باشید.

بیشتر بخوانید:

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید