ورق برنج، یک فلز کاربردی در جواهر سازی

ورق برنج، یک فلز کاربردی در جواهر سازی

جواهر سازی به ذات یک کار خلاقانه است اما استفاده از مواد موجود می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد خصوصا برای کسانی که خلاق و مبتکر هستند و به دنبال طراحی قطعات چشم نواز می باشند. بنابراین برای انجام این کار، به یک نوع فلز مناسب نیاز است، زیرا این قطعات با بدن انسان در تماس است و نباید تنها به زیبایی قطعات دقت کرد بلکه باید قابل استفاده نیز باشند. به همین دلیل، مواد سبک و انعطاف پذیری مثل ورق فلز برنج، برای کمک به هنرمندان در خلق قطعات بی نظیر، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

در سال های اخیر قیمت طلا و پلاتین نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است و بنابراین این فلز برنج مورد استقبال جواهر سازان قرار گرفته است. جواهرات را می توان با ورق برنج، ورق مس، آلومینیوم و نیکل ساخت. با این فلزات پایه، می توان جواهرات زیبا و رنگارنگ بدون هزینه های بالا ایجاد کرد.

کاربرد برنج در ساخت قطعات جواهر سازی

استفاده از برنج در جواهر سازی چیز جدیدی نیست، زیرا تمدن های هزار سال پیش، از برنج برای این هدف استفاده می کردند. با این حال، آنچه امروزه آن را متفاوت می سازد، استفاده آسان از آن و در دسترس بودن آن است.

ورق فلز برنج در میان مواد دیگر به عنوان مقرون به صرفه ترین فلز مورد استفاده در جواهر سازی شناخته می شود. علاوه بر ویژگی بالا، انعطاف پذیری، چکش خوری و تطبیق پذیری  آن در ساخت اشیاء، آن را به عنوان یک فلز ایده آل برای طراحی های بی نظیر و سبک های مختلف جواهر تبدیل کرده است.

هنگامی که برنج جلا داده می شود، شباهت قابل توجهی به طلای زرد پیدا می کند. فلز ارزان قیمتی است و به راحتی برش خورده و لحیم کاری می شود.

این ورق برنج می تواند شکل داده شود، برش داده شود، خم شود تا اشکال مختلفی را ایجاد کند، بنابراین می توان از این فلز حداکثر استفاده را برد به طوریکه هیچ چیزی از آن دور ریخته نشود. همچنین می توان آن را پانچ و حکاکی کرد، و بنابراین فلز مناسبی برای طراحی های سفارشی می باشد.

به دلیل قابلیت انعطاف پذیری آن، یک سازنده جواهرات، نیازی به ابزارهای پیچیده ندارد و تنها به کار و استفاده بیشتر از یک ورق فلزی نیاز دارد. برای کارهای بزرگ می توان از پرس هیدرولیک استفاده کرد.

طراحی بر روی قطعات برنج، درحالیکه در معرض حرارت هستند (که به نام زنگار حرارتی نیز شناخته می شوند) زیبا و سرگرم کننده است. درست مانند ورق مس، برنج نیز وقتی در معرض حرارت قرار می گیرد، به رنگ و طرح های زرق و برق دار تبدیل می شود. حتی می توان رنگین کمانی از رنگ ها را با چند ثانیه حرارت دادن برنج، ایجاد کرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.