فروش مس در شیلی و 3 راه افزایش آن با نیروی انسانی متخصص – قسمت اول

تولیدات داخلی مس

فروش مس در شیلی به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی مس همواره رونق خوبی داشته است. در بازار رقابتی کنونی که قیمت محصولات در تقابل عرضه و تقاضا تعیین می‌‌شود و هزینه‌های تولید در تعیین قیمت حداقل نقش را ایفا می‌کند، کاهش هزینه‌های تولید به‌ویژه هزینه‌های نیروی کار که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

می‌تواند منجر به کسب سود و منفعت بیشتری در هر صنعتی شود، در غیر این صورت تولیدکننده با افزایش هزینه‌های تولید خود و در نتیجه انتظار قیمت فروش بیشتر، نه‌تنها بازار خارجی بلکه بازار داخلی خود را نیز از دست خواهد داد.

از آنجا که در دنیای امروز، تجارت آزاد در سطح بین‌الملل مورد توافق همگان قرار گرفته، هرگونه تنزل در ویژگی رقابتی، محکوم ‌به شکست آن صنعت خواهد شد، بنابراين بحث کاهش هزینه‌های نیروی کار یا به تعبیری افزایش بهره‌وری نیروی کار به چالش فکری مدیریتی تبدیل ‌شده است.

افزایش فروش مس در شیلی با افزایش بهره وری

بهره‌وری نيروي کار رایج‌ترین مقياسي است که در مورد صنعت يا اقتصاد واحد توليدي به کار برده می‌شود.

از دلايل اين امر می‌توان به سهم تقريبا زياد هزينه نيروي کار در ارزش بسياري از فرآورده‌ها و نيز موجود بودن اطلاعات مربوط به نهاده نيروي کار در مقايسه با آمار و اطلاعات موجود مربوط به نهاده‌های ديگر مانند سرمايه اشاره کرد.

تغييرات بهره‌وری نيروي کار به دلايل مختلفي نظير تغيير سطح کيفي نيروي کار به ‌واسطه آموزش، کسب تجربه و تخصص در کار، تغيير شرايط کار، مهارت در مديريت و غیره است.

شناسايي علت تغيير بهره‌وری نيروي کار اهميت خاصي دارد، زيرا از اين طريق می‌توان روند تغيير بهره‌وری نيروي کار را در جهت دلخواه تغيير داد. در جدول زیذ معادن بزرگ مس دنسا را مورد بررسی قرار داده ایم. همانطور که می دانید میزان دسترسی به معادن بر فروش مس در شیلی و کشورهای دیگر غنی از این ماده گرانبها اثر گذار است.

 معدن بزرگ مس دنیا و ظرفیت آنها، 2014

رتبهمعدنکشورظرفیت (هزار تن)
1Escondidaشیلی1050
2Grasbergاندونزی790
3Collahuasiشیلی520
4Los Broncesشیلی490
5Codelco Norteشیلی450
6Antaminaپرو450
7Morenciامریکا450
8El Tenienteشیلی443
9Taimyr Peninsula (Norilsk/Talnakh Mills)روسیه430
10Los Pelambresشیلی400
11Radomiro Tomicشیلی400
12Andinaشیلی300

صنعت مس شیلی طی بيست سال گذشته رشد سریعی داشته و تولید سالانه مس این کشور از 2.06 میلیون تن در سال 1993 به 5.4 میلیون تن در سال 2014 رسیده است (تقریبا 18 درصد تولید جهانی مس استخراج‌شده).
در حال حاضر شیلی 33 درصد عرضه سالانه جهانی مس استخراج‌شده را در اختیار دارد و به ‌مثابه بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان برای تامین این فلز، نقش حیاتی و مهمي دارد. بنابراین میتوان گفت فروش مس در شیلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

فروش مس در شیلی


تولید مس شیلی (هزار تن) و سهم آن از عرضه جهانی (درصد)

نقش نیروی انسانی در افزایش فروش مس در شیلی

نداشتن نیروی انسانی متخصص در کشور شیلی باعث افزایش هزینه های کار شده است، همین طور این کشور دارای سیستم آموزشی یکپارچه نمی باشد و با سطوح جهانی سازگاری لازم را ندارد.

شیلی از یک طرف با کمبو تحصیل کرده در رشته های مهندسی روبه رو است و از طرف دیگه با مازاد فارغ التحصیلان رشته مدیریت.

هرچند درآمد نیروی ماهر در حوزه معادن در امریکای لاتین رتبه اول و در جهان رتبه ششم را دارد، سختی کار در معادن، فاصله زیاد تا محل‌های متداول زندگی، نبود حمایت‌های مداوم از نیروی کار و همچنین تصویر اجتماعی ناخوشایند کار در معادن اغلب بر میزان درآمد قابل‌توجه این مشاغل غالب بوده و همواره کارگران و تحصیلکرده‌ها از کار در این بخش سرباز می‌زنند. نقش نیروی انسانی متخصص بر فروش مس در شیلی از جنبه های گوناگونی می تواند بررسی شود.

اگر علاقه مند هستید در مورد فلزات بیشتر بدانید توصیه می کنیم مقالات دیگر سایت را نیز مطالعه کنید:

۵ فاکتور تاثیر گذار بر افزایش قیمت فروش مس ، فروش ورق برنج و سایر فلزات

۴ نکته درباره آلیاژهای مس که در فروش مس تاثیر گذار است

پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های 2020ـ2012، تعداد کارگران مورد نیاز در بخش معادن با 24.5 درصد افزایش به 37 هزار و 638 کارگر مازاد بر مقدار فعلی برسد که بیشترین شکاف در سرمایه‌های انسانی در حوزه تعمیر و نگهداری اتفاق خواهد افتاد.

در نتیجه با توجه به عدم ارايه آموزش‌های لازم به نیروی کار از سوي مراجع ذی‌صلاح، این انتظار از شرکت‌های استخراج معدن و پیمانکاران می‌رود تا خلأهای موجود در این زمینه را با آموزش‌های حرفه‌ای پر کنند.

از برنامه‌های دولت شیلی براي تسریع رشد اقتصادی، می‌توان به برنامه «استارت آپ» شیلی اشاره کرد که این برنامه درواقع با جذب نیروها و استعدادهای خارجی پایه‌گذاری شده است. این برنامه به افزایش فروش مس در شیلی کمک زیادی می کنند.

در سال 2012 شرکت بي‌اچ‌پي و 10 شرکت معدنی مطرح، با تشکیل شورای مهارت‌های معدنی در پی رفع بخشی از نیازهای آموزشی این صنعت در کشور شیلی برآمدند. امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد بازار فروش مس در شیلی کسب کرده باشید.

منبع

http://www.comisiondeproductividad.cl/wp-content/uploads/2018/08/Productivity-in-the-Chilean-Copper-Industry.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *