فلز برنج، معرفی ورق برنج، انواع و 4 ویژگی آلیاژ های آن

ورق برنج ، معرفی ورق برنج ، انواع و ویژگی های آلیاژ های آن

فلز برنج ، فلزی زرد رنگ و نزدیک به رنگ طلا است. ورق برنج در برابر لکه و کدر شدن مقاوم است، یعنی دیرتر اکسید میشود.

در زمانهای دور و برای اولین بار، با ذوب کردن مس و سنگ معدن فلز روی، ورق برنج تولید شد. برنج نسبت به فلزات مس و روی چکشخوار تر است.

دمای ذوب فلز برنج بین ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سانتیگراد میباشد. با تغییر در نسبت مس در ترکیب مس- روی، سختی و نرمی فلز برنج نیز تغیر میکند.

یکی از خواص فلز مس خاصیت میکروب کشی آن است. به همین دلیل از آن جهت ساخت دستگیره و دیگر فلزات موجود در بیمارستانها استفاده میشود. برنج خاصیت مغناطیسی کمی داشته و به راحتی از فلزلت دیگر تفکیک میشود.

به همین علت به آسانی دوباره بازیافت میگردد. چگالی فلز برنج 8.4 گرم بر سانتیمتر مربع است.

برنج های آلیاژی

ورق برنج شامل مس – روی است و عناصری مثل قلع، آلومینیوم، سیلیسیوم، منگنز، نیکل و سرب به آن اضافه شده و برنج های آلیاژی ساخته میشود. با افزایش درصد منگنز، آهن و قلع در تولید برنج، بجای برنج زرد به برنز منگنز میرسیم.

با اینکار استحکام و چکشخواری برنج بسیار افزایش میابد. با افزایش 3 درصد سرب در ترکیب فلز برنج، حالت پذیری و چکش خواری آن بسیار کاهش مییابد.

برنج کم عیار

فلز برنج

با افزایش درصد روی در ترکیب فلز برنج، استحکام و شکل پذیری آن افزایش مییابد. با اینکار رنگ فلز برنج بسته به درصد روی از زرد به قرمز، طلایی یا سبز-زرد تغییر پیدا میکند.

جهت تغییر در فلز و شکل دهی به این آلیاژ برای تولید محصول باید در دمای 730 تا 900 درجه سانتیگراد روی آن کار شود. برنج کم عیار در شرایط دمای اتاق بسیار شکل پذیر و چکش خوار بوده و با افزایش طول کار کردن روی آن بسیار راحت تر میگردد.

برنج پر عیار

با افزایش مقدار روی در ترکیب فلز برنج، استحکام آن بسیار بالا میرود. با اینکار شکل پذیری برنج به مقدار قابل توجهی افزایش مییابد.

برنج حاوی آلومینیم و قلع

افزایش ۱% قلع و مقداری آلومینیوم به فلز برنج مقاومت آن را به خوردگی در برابر آب افزایش میدهد. استفاده از قلع با آلومینیوم، باعث ایجاد لایه اکسیدی از آلومینیوم در سطح فلز برنج میشود.

این لایه اکسیدی از برنج در برابر خوردگی ناشی از تماس آن با آب محافظ میکند. با افزایش آرسنیک برای جلوگیری از خوردگی و  افزایش ۱% قلع به « برنج زرد » مقاومت به خوردگی فلز برنج بهبود یافته و آلیاژی به نام برنج کشتی پدید میآید.

برنج حاوی سیلیسیم

این آلیاژ معمولاً حاوی 1-3 درصد عنصر سیلسیوم است. از این نوع آلیاژ در ساخت لوله ، اتصالات، تیر پرچ، فیوزها ، لوازم لوله کشی، پیچ و مهره مورد استفاده میشود. نوع نوردی آن نیز به صورت ورقی، لوله و … در ساخت تانکر و مخازن، سماور، رادیاتور و … به کار میرود.

فلز برنج

 فلز برنج ترکیبی آلیاژی از مس و روی است. معمولاً ترکیب این آلیاژ با عناصر دیگر را برنز می نامند. بعضی مواقع نام این عنصر آلیاژی به همراه برنز آورده می‌شود، به طور مثال برنز قلع‌دار یا برنز فسفردار از جمله این نامگذاری ها هستند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با تغییر مقدار روی، خواص آلیاژهای مس-روی نیز تغییر می‌کند. برنج‌های مس- روی که عناصر اضافی مانند قلع، آلومینیوم، سیلیسیم، منگنز، نیکل و سرب دارند به عنوان برنج‌های آلیاژی نیز نامگذاری می شوند.

همچنین فلز برنج از مدت‌ها قبل از تاریخ مورد استفاده قرار می گرفتند. در آن زمان که انسانها هنوز فلز روی را نمی‌شناختند با ذوب کردن مس همراه با سنگ معدن فلز روی، برنج تولید می‌کردند.

منبع

https://www.thoughtco.com/metal-profile-brass-2340129

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *