فلز مس و 10 ویژگی شگفت انگیز آن!

مس

مس همان فلز خوشرنگ و پرکاربردی است که استفاده از آن در صنایع مختلف به ویژه در صنعت الکتونیک بسیار رونق دارد. رنگ قرمز مایل به نارنجی این فلز موجب شده که افراد در شناساندن نوع رنگ به دیگران از واژه رنگ مسی استفاده کنند! این فلز با داشتن خواص شیمیایی و فیزیکی منحصربه­ فرد خود نقش بسیار مهمی در دنیای مدرن امروز ما انسان­ها دارد.

این فلز با نماد شیمیایی CU دارای شکل­‌پذیری و رسانایی گرما و الکتریسیته بسیار خوبی است. فلز مس پس از نقره بالا­ترین رسانای الکتریکی را دارد. از آنجا که استفاده از فلز نقره در صنعت الکترونیک به صرفه­ و اقتصادی نیست در نتیجه غالبا در این صنعت از این فلز استفاده می­کنند. از این رو میزان فروش مس نیز به نوبه خود افزایش پیدا کرده است. 

مس
مس

فلز مس و آلیاژ­های آن

این فلز و آلیاژ آن از زمان­های گذشته تاکنون مورد توجه بوده است. وقتی چند نوع فلز با یکدیگر ترکیب می­شوند آلیاژ آنها فلز را تشکیل می دهند. آلیاژ­های این فلز برنج، قلع و … انواع گوناگونی هستند که هر کدام ویژگی­های مخصوص خود را دارند. آلیاژ­ها در صنایع گوناگون تهیه و تولید می­ شوند تا ویژگی خاصی را در یک فلز بهبود ببخشند. مثلا وقتی می­خواهیم این فلز را تقویت کنیم می­توانیم مقداری فلز قلع به آن اضافه کنیم. 

انواع آلیاژ­های این فلز در صنعت به سه دسته تقسیم می­شوند. که در این قسمت از مقاله به توضیح آنها می­پردازیم. همان­طور که در بالا نیز اشاره شد با ترکیب دو یا چند فلز با هم آلیاژ درست می­ شود. مانند آلیاژ­های برنج، برنز و غیره که از ترکیب چند نوع فلز به وجود می‌­آیند.

ویژگی­های منحصربه‌­فرد این فلز و آلیاژ­های آن

این فلز به خوبی با فلزات دیگر ترکیب می­شود و آلیاژ مناسبی را به‌­وجود می آورد. این فلز و آلیاژ­های آن قابلیت شکل پذیری خوبی از خود نشان می­ دهند. این فلز در برابر خوردگی و عوامل محیطی دیگر از مقاومت خوبی برخوردار است.

مس
رول مس

آلیاژ­های فلز مس

فلزی که دارای 97 درصد عنصر مس باشد تقریبا خالص است. در این صورت می­توان گفت که با فلز تقریبا خالصی روب­رو خواهید بود. کل آلیاژ­های این نوع فلز در حدود 3 درصد و یا کمتر است. آلیاژ دوم آن برنج است. آلیاژ سوم نیز برنز نامیده می شود. فلز برنز در واقع از ترکیب دو عنصر فلزی مهم، مس و قلع تشکیل می­شود.

هر کدام از آلیاژ­های ذکر شده کاربرد مخصوص به خود را دارند. از این رو کافی است که بدانیم برای چه کاری میخواهیم از این آلیاژ ها استفاده کنیم. آلیاژ­های این فلز از نظر کاربرد به دو دسته ­ی آلیاژ­های کار شده و آلیاژ­های ریخته­‌گری تقسیم می­شوند.

مس
فلز مس و سیم مسی

آلیاژهای کار شده فلز مس

آلیاژ این فلز شامل 99 درصد از این فلز و در حدود 1 درصد و یا کمتر از آلیاژ­های دیگر است. این نوع آلیاژ در تولید لوله مسی، لوله دو جداره و کابل مسی و … به کار گرفته می­شود.

آلیاژ برنج با 95 درصد از این فلز و 5 درصد فلز روی که در تولید فیوز­های برق، لوله و اتصالات آن و مدال استفاده می­شود. آلیاژ این فلز، روی و سرب یا آلیاژ برنج سرب دار است. از این نوع آلیاژ غالبا در سیستم های لوله کشی خانگی و تولید مبدل­های حرارتی استفاده شده و در تولید بست­ه های الکتریکی و سوئیچ نیز کاربرد دارند.آلیاژ برنز، آلیاژ این فلز و آلومینیوم، آلیاژ نیکل و … همگی آلیاژ­های معروف و پرکاربردی هستند که هر کدام برای موارد خاصی استفاده می­شوند. هر کدام از این آلیاژها با توجه به خواص و ویژگیهایی که دارند در حوزه های مختلف به کار برده می شوند.

آلیاژهای ریخته­‌گری فلز مس

آلیاژهای ریخته گری فلز مس نیز از انواع آلیاژ­های ریخته گری محسوب می شوند. این نوع آلیاژهای متنوع در بخشهای مختلفی کاربرد دارند. از جمله این موارد می­توان به این کاربردها اشاره کرد.

آلیاژ با مقادیر زیاد مسی، انواع مختلف آلیاژ­های برنج ریخته­‌گری ، آلیاژ ریخته‌­گری برنز، آلیاژ ریخته­‌گری مسی و قلع، آلیاژ ریخته‌­گری قلع و سرب، آلیاژ ریخته­‌گری قلع و نیکل که هر کدام موارد مصرف گوناگونی دارند. مثلا آلیاژ ریخته ­گری برنز در تهیه اتصالات رادیاتور و لامپ‌­ها استفاده می­شود. آلیاژ ریخته‌گری این فلز پرکاربرد به همراه عنصر قلع غالبا در ساخت رینگ و پیستون کاربرد دارد.

همان­طور که از مطالب بالا فهمیدیم این فلز خواص شگفت انگیز بسیاری دارد. از میان همه­ آنها داشتن خاصیت هدایت الکتریکی بسیار بارز و کاربردی‌ است. این فلز به خوبی با فلزات دیگر ترکیب می­شود و آلیاژ­های متنوعی از این فلز را به وجود می­‌آورد که در نوع خود بسیار بی نظیر و کمیاب خواهد بود. از آنجا که این فلز بسیار مقاوم است و نسبت به فلز نقره نیز ارزان­تر و کاربردی ­تر است. این فلز در تهیه­‌ سیم­های الکتریکی نیز کاربرد زیادی دارد.

پس میتوان گفت این فلز مطمئن ­ترین و بهترین فلز برای هدایت جریان برق در مدار­های الکتریکی و ایجاد الکتریسیته مورد نیاز در صنایع مختلف است.

مس
فلز مس

خواص منحصربه‌­فرد فلز برنج با داشتن فلز مس در ترکیبات خود!

فلز برنج با توجه به ترکیباتی که در خود دارد دارای چکش پذیری بسیار مناسبی است. به­ علاوه این فلز در برابر خوردگی نیز مقاوم است. رنگ فلز برنج زرد بوده از این رو از ورق برنج و ورق مس در ساخت لوازم زیبای تزیینی و ظروف آشپزخانه نیز بهره می ­برند. زیرا این فلز و آلیاژ­های آن از جمله برنج انعطاف پذیری خوبی دارند.

با افزودن مقادیر روی در فلز برنج می­توان مقاومت آلیاژ را به خوبی بالا برد. در این صورت رنگ فلز برنج نیز بیشتر به رنگ زرد متمایل است. این در حالی ­است که اگر مقدار این فلز در آلیاژ برنج افزوده شود رنگ فلز بیشتر به رنگ  نارنجی متمایل خواهد شد.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که میزان خرید و فروش مس و قیمت آن به عوامل زیر بستگی دارد:

قیمت این فلز، رول و ورق مس در بازار جهانی و میزان استخراج این فلز، میزان تقاضای بازار، فعالیت­های اقتصادی جهان، نوسان نرخ ارز، قیمت طلا و قیمت نفت بستگی مستقیمی دارد.

ویژگی های فلز مس

برخی از ویژگیهای فلز مس عبارتست از :
قابلیت خارق العاده هدایت جریان برق و گرما، قابلیت چکش کاری، مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت ماشین کاری، استحکام کششی، خاصیت آلیاژی و قابلیت چشمگیر شکل پذیری مس را به فلزی مطلوب جهت بهره برداری در مصارف گوناگون تبدیل کرده است.
فلز مس توانسته در بسیاری از بخش ها هم به عنوان یک کالای واسطه ای کاربرد های متنوعی پیدا کرده و هم در بعضی از حیطه ها نیز به عنوان یک کالای نهائی مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص در زمینه هنر به دلیل رنگ سرخ جذاب آن موارد استفاده بسیار زیادی دارد.

جمع بندی

مس خالص با توجه به ویژگی های منحصر بفرد فیزیکی و شیمیایی و به خصوص رسانایی الکتریکی و چکش خواری بالا کاربرد گسترده ای دارد. از دیگر ویژگیهای مس میتوان به قابلیت بالای کار بر روی آن و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد. به دلیل مقاومت بالای فلز مس در مقابل خوردگی از این فلز به صورت گسترده در صنایع غذایی و شیمیایی استفاده می شود. این فلز در حوزه های گوناگون مهندسی از جمله مهندسی مکانیک با تولید کننده های ابزارهای دقیق در ساخت خودرو و کشتی سازی کاربرد فراوان دارد. توصیه ما به شما عزیزان این است که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مس و آلیاژهای آن به سایت بازار فلز مراجعه کنید.

منابع

[1] https://www.britannica.com/science/copper

[2] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B3

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *