استخراج و تولید فلزاتمقالات

بدست آوردن رول مس از انواع ذخایر مس

By تیر ۳, ۱۳۹۷ No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی داده نشده)
Loading...

بدست آوردن رول مس ، بدست آوردن رول مس ، بدست آوردن رول مس و ورق مس ، بدست آوردن رول مس

ذخایر ورق مس پورفیری

ذخایر ورق مس پورفیری، کانسارهای استوک‌ورک تا افشان بزرگ و عیار پایین رول مس هستند که احتمال دارد دربردارنده‌ی مقادیر کم اما بازیافت یافته ی طلا، نقره و مولیبدن باشند.

این ذخایر اکثرا کانسارهای رول مس – ورق مس– یا مولیبدن – طلا است. ارزش این کانسارها تابعی از شیوه های معدن کاری بزرگ، اعم از زیرزمینی و یا درصورت روباز بودن، استخراج بصورت بلوکی است.

بیشتر رول های مسی دارای ۰٫۴ تا ۱% مس و تناژی تا ۱۰۰۰ میلیون تن هستند.

عیار و تناژ یک ذخیره، مقدار کل فلز ذخیره را مشخص می‌کند، اما افت پیاپی قیمت ورق مس، رول مس سبب شده تا در سال‌های اخیر به عیار اهمیت بیشتری داده‌ شود.

بدست آوردن رول مساستخراج کردن بصورت انتخابی در معادنی که ورق مس و به تبع آن رول مس تولید می شود، امری تقریبا غیرممکن است و سنگ میزبان، افشان و استوک‌ورک باید در یک‌جا استخراج شود تا از این طریق بعضی از حفره‌های بزرگ ساخت بشر در لایه پوسته‌ی زمین ایجاد شده است.

یک کانسار موجودیت رول مس پورفیری، توده‌ی نفوذی مرکب، استوک‌مانندی و استوانه ای است که رخنمونی کشیده یا نامنظم با ابعادی در حدود ۲×۱٫۵ کیلومتر دارد.

اغلب، بافتی همسان‌دانه یا سنگ‌هایی متوسط‌دانه آن را دربرمی‌گیرد.

بخش مرکزی توده‌ی نفوذی که بخش پورفیری آن است، دارای رول مسی است که به یک دوره‌ی سردشدگی سریع اشاره دارد و منجر به تشکیل زمینه‌ی ریزدانه در سنگ میشود.

ذخایر سولفیدی رول مس

بیشتر مس که تبدیل به ورق مس و بعد از آن تبدیل به رول مس می‌شوند در محیط‌های دلتایی یا دریایی غیرآتشفشانی یافت می‌شوند.

این رول های مس که قبلا ورق های مس را تشکیل داده اند، از نظر مکانی و زمانی بسیار پراکندگی گسترده از ترشیاری تا پروتروزوئیک دارند و تناژ آن‌ها می‌تواند از چندصد میلیون تن تا مقادیر نیمه اقتصادی متغیر باشد.

به‌طور معمول از لحاظ شکل چینه‌سان یا عدسی مانند بوده و طول در آن‌ها دست‌کم ده برابر پهناست.

در بیشتر موارد، بیش از یک لایه‌ی ماده‌ی معدنی یافت می شود.
عیار بیشتر کانسارهای در دست بهره‌برداری یا بهره‌برداری شده از ۱٫۱۸ تا ۵% مس ( ورق مس، رول مس) تغییر می‌کند.

ذخایر سولفیدی رول مساما کانسارهایی با عیار کم تر، پشتوانه ای موقت هستند که تناژ آن ها می‌تواند بسیار زیاد باشد.
بیشتر کانسارهای اصلی در شیل‌های آهکی احیاشده‌ی پیریتی سرشار از مواد آلی، یا هم‌ارز دگرگونی آنها یافت می‌شوند، اما تقریباً ۳/۱ باقی‌مانده‌ی آن‌ها در ماسه‌سنگ‌هاست.

این سنگ‌های میزبان، در رسوب‌های دریاچه‌ای شور بزرگ‌مقیاس  (یا رسوب‌های بی‌اکسیژن‌پارالیک دریایی) یافت می‌شود که بلافاصله بر روی رسوب‌های تخریبی قاره‌ای سرخ و اکسیدشده، واقع است.

این‌گونه‌ رول های مس ساخته شده از ورق های مس در توالی‌های سنگی، پس از نخستین پیدایش لایه‌های سرخ (۲۴۰۰ میلیون سال) قرار دارند و سن آن‌ها تا به امروز می‌رسد.

فراوان‌ترین و مهم‌ترین رول های مس ساخته شده از ورق های مس در سنگ‌های پروتروزوئیک بالایی و پالئوزوئیک بالایی قرار دارد که در نواحی خشک و نیمه‌خشک محیط‌های کافتی قاره‌ای، حداکثر دارای پهنای ۲۰ تا ۳۰ از دیرینه‌استوا تشکیل شده‌اند.

در بسیاری مناطق، این سنگ‌ها دارای میان‌لایه‌هایی از سنگ‌های تبخیری است.

در مرز اکسایش – کاهش، توالی بالارونده‌ی کانی‌ها در منطقه‌ی مینرالیزه، شامل همه‌ی کانی‌های زیر یا برخی از آن‌هاست:
هماتیت، مس آزاد، بورنیت، کالکوپیریت، گالن، کالکوسیت، پیریت و اسفالریت.

بدست آوردن رول مس ، بدست آوردن رول مس ، بدست آوردن رول مس و ورق مس ، بدست آوردن رول مس