افزایش فروش مس در شیلی با نیروی انسانی متخصص – قسمت اول

تولیدات داخلی مس

در بازار رقابتی کنونی که قیمت محصولات در تقابل عرضه و تقاضا تعیین می‌‌شود و هزینه‌های تولید در تعیین قیمت حداقل نقش را ایفا می‌کند، کاهش هزینه‌های تولید به‌ویژه هزینه‌های نیروی کار که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

می‌تواند منجر به کسب سود و منفعت بیشتری در هر صنعتی شود، در غیر این صورت تولیدکننده با افزایش هزینه‌های تولید خود و در نتیجه انتظار قیمت فروش بیشتر، نه‌تنها بازار خارجی بلکه بازار داخلی خود را نیز از دست خواهد داد.

از آنجا که در دنیای امروز، تجارت آزاد در سطح بین‌الملل مورد توافق همگان قرار گرفته، هرگونه تنزل در ویژگی رقابتی، محکوم ‌به شکست آن صنعت خواهد شد، بنابراين بحث کاهش هزینه‌های نیروی کار یا به تعبیری افزایش بهره‌وری نیروی کار به چالش فکری مدیریتی تبدیل ‌شده است.

افزایش فروش مس در شیلی با افزایش بهره وری

بهره‌وری نيروي کار رایج‌ترین مقياسي است که در مورد صنعت يا اقتصاد واحد توليدي به کار برده می‌شود.

از دلايل اين امر می‌توان به سهم تقريبا زياد هزينه نيروي کار در ارزش بسياري از فرآورده‌ها و نيز موجود بودن اطلاعات مربوط به نهاده نيروي کار در مقايسه با آمار و اطلاعات موجود مربوط به نهاده‌های ديگر مانند سرمايه اشاره کرد.

تغييرات بهره‌وری نيروي کار به دلايل مختلفي نظير تغيير سطح کيفي نيروي کار به ‌واسطه آموزش، کسب تجربه و تخصص در کار، تغيير شرايط کار، مهارت در مديريت و غیره است.

شناسايي علت تغيير بهره‌وری نيروي کار اهميت خاصي دارد، زيرا از اين طريق می‌توان روند تغيير بهره‌وری نيروي کار را در جهت دلخواه تغيير داد.

 معدن بزرگ مس دنیا و ظرفیت آنها، 2014

رتبه معدن کشور ظرفیت (هزار تن)
1 Escondida شیلی 1050
2 Grasberg اندونزی 790
3 Collahuasi شیلی 520
4 Los Bronces شیلی 490
5 Codelco Norte شیلی 450
6 Antamina پرو 450
7 Morenci امریکا 450
8 El Teniente شیلی 443
9 Taimyr Peninsula (Norilsk/Talnakh Mills) روسیه 430
10 Los Pelambres شیلی 400
11 Radomiro Tomic شیلی 400
12 Andina شیلی 300

صنعت مس شیلی طی بيست سال گذشته رشد سریعی داشته و تولید سالانه مس این کشور از 2.06 میلیون تن در سال 1993 به 5.4 میلیون تن در سال 2014 رسیده است (تقریبا 18 درصد تولید جهانی مس استخراج‌شده).
در حال حاضر شیلی 33 درصد عرضه سالانه جهانی مس استخراج‌شده را در اختیار دارد و به ‌مثابه بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان برای تامین این فلز، نقش حیاتی و مهمي دارد.

فروش مس در شیلی
تولید مس شیلی (هزار تن) و سهم آن از عرضه جهانی (درصد)

نقش نیروی انسانی در افزایش فروش مس در شیلی

نداشتن نیروی انسانی متخصص در کشور شیلی باعث افزایش هزینه های کار شده است، همین طور این کشور دارای سیستم آموزشی یکپارچه نمی باشد و با سطوح جهانی سازگاری لازم را ندارد.

شیلی از یک طرف با کمبو تحصیل کرده در رشته های مهندسی روبه رو است و از طرف دیگه با مازاد فارغ التحصیلان رشته مدیریت.

هرچند درآمد نیروی ماهر در حوزه معادن در امریکای لاتین رتبه اول و در جهان رتبه ششم را دارد، سختی کار در معادن، فاصله زیاد تا محل‌های متداول زندگی، نبود حمایت‌های مداوم از نیروی کار و همچنین تصویر اجتماعی ناخوشایند کار در معادن اغلب بر میزان درآمد قابل‌توجه این مشاغل غالب بوده و همواره کارگران و تحصیلکرده‌ها از کار در این بخش سرباز می‌زنند.

پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های 2020ـ2012، تعداد کارگران مورد نیاز در بخش معادن با 24.5 درصد افزایش به 37 هزار و 638 کارگر مازاد بر مقدار فعلی برسد که بیشترین شکاف در سرمایه‌های انسانی در حوزه تعمیر و نگهداری اتفاق خواهد افتاد.

در نتیجه با توجه به عدم ارايه آموزش‌های لازم به نیروی کار از سوي مراجع ذی‌صلاح، این انتظار از شرکت‌های استخراج معدن و پیمانکاران می‌رود تا خلأهای موجود در این زمینه را با آموزش‌های حرفه‌ای پر کنند.

از برنامه‌های دولت شیلی براي تسریع رشد اقتصادی، می‌توان به برنامه «استارت آپ» شیلی اشاره کرد که این برنامه درواقع با جذب نیروها و استعدادهای خارجی پایه‌گذاری شده است.

در سال 2012 شرکت بي‌اچ‌پي و 10 شرکت معدنی مطرح، با تشکیل شورای مهارت‌های معدنی در پی رفع بخشی از نیازهای آموزشی این صنعت در کشور شیلی برآمدند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.