فروش فلزاتمقالات

افزایش فروش مس در شیلی با نیروی انسانی متخصص – قسمت اول

By خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (هنوز امتیازی داده نشده)
Loading...

در بازار رقابتی کنونی که قیمت محصولات در تقابل عرضه و تقاضا تعیین می‌‌شود و هزینه‌های تولید در تعیین قیمت حداقل نقش را ایفا می‌کند، کاهش هزینه‌های تولید به‌ویژه هزینه‌های نیروی کار که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

می‌تواند منجر به کسب سود و منفعت بیشتری در هر صنعتی شود، در غیر این صورت تولیدکننده با افزایش هزینه‌های تولید خود و در نتیجه انتظار قیمت فروش بیشتر، نه‌تنها بازار خارجی بلکه بازار داخلی خود را نیز از دست خواهد داد.

از آنجا که در دنیای امروز، تجارت آزاد در سطح بین‌الملل مورد توافق همگان قرار گرفته، هرگونه تنزل در ویژگی رقابتی، محکوم ‌به شکست آن صنعت خواهد شد، بنابراین بحث کاهش هزینه‌های نیروی کار یا به تعبیری افزایش بهره‌وری نیروی کار به چالش فکری مدیریتی تبدیل ‌شده است.

افزایش فروش مس در شیلی با افزایش بهره وری

بهره‌وری نیروی کار رایج‌ترین مقیاسی است که در مورد صنعت یا اقتصاد واحد تولیدی به کار برده می‌شود.

از دلایل این امر می‌توان به سهم تقریبا زیاد هزینه نیروی کار در ارزش بسیاری از فرآورده‌ها و نیز موجود بودن اطلاعات مربوط به نهاده نیروی کار در مقایسه با آمار و اطلاعات موجود مربوط به نهاده‌های دیگر مانند سرمایه اشاره کرد.

تغییرات بهره‌وری نیروی کار به دلایل مختلفی نظیر تغییر سطح کیفی نیروی کار به ‌واسطه آموزش، کسب تجربه و تخصص در کار، تغییر شرایط کار، مهارت در مدیریت و غیره است.

شناسایی علت تغییر بهره‌وری نیروی کار اهمیت خاصی دارد، زیرا از این طریق می‌توان روند تغییر بهره‌وری نیروی کار را در جهت دلخواه تغییر داد.

 معدن بزرگ مس دنیا و ظرفیت آنها، ۲۰۱۴

رتبهمعدنکشورظرفیت (هزار تن)
۱Escondidaشیلی۱۰۵۰
۲Grasbergاندونزی۷۹۰
۳Collahuasiشیلی۵۲۰
۴Los Broncesشیلی۴۹۰
۵Codelco Norteشیلی۴۵۰
۶Antaminaپرو۴۵۰
۷Morenciامریکا۴۵۰
۸El Tenienteشیلی۴۴۳
۹Taimyr Peninsula (Norilsk/Talnakh Mills)روسیه۴۳۰
۱۰Los Pelambresشیلی۴۰۰
۱۱Radomiro Tomicشیلی۴۰۰
۱۲Andinaشیلی۳۰۰

صنعت مس شیلی طی بیست سال گذشته رشد سریعی داشته و تولید سالانه مس این کشور از ۲٫۰۶ میلیون تن در سال ۱۹۹۳ به ۵٫۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۴ رسیده است (تقریبا ۱۸ درصد تولید جهانی مس استخراج‌شده).
در حال حاضر شیلی ۳۳ درصد عرضه سالانه جهانی مس استخراج‌شده را در اختیار دارد و به ‌مثابه بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان برای تامین این فلز، نقش حیاتی و مهمی دارد.

فروش مس در شیلی
تولید مس شیلی (هزار تن) و سهم آن از عرضه جهانی (درصد)

نقش نیروی انسانی در افزایش فروش مس در شیلی

نداشتن نیروی انسانی متخصص در کشور شیلی باعث افزایش هزینه های کار شده است، همین طور این کشور دارای سیستم آموزشی یکپارچه نمی باشد و با سطوح جهانی سازگاری لازم را ندارد.

شیلی از یک طرف با کمبو تحصیل کرده در رشته های مهندسی روبه رو است و از طرف دیگه با مازاد فارغ التحصیلان رشته مدیریت.

هرچند درآمد نیروی ماهر در حوزه معادن در امریکای لاتین رتبه اول و در جهان رتبه ششم را دارد، سختی کار در معادن، فاصله زیاد تا محل‌های متداول زندگی، نبود حمایت‌های مداوم از نیروی کار و همچنین تصویر اجتماعی ناخوشایند کار در معادن اغلب بر میزان درآمد قابل‌توجه این مشاغل غالب بوده و همواره کارگران و تحصیلکرده‌ها از کار در این بخش سرباز می‌زنند.

پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های ۲۰۲۰ـ۲۰۱۲، تعداد کارگران مورد نیاز در بخش معادن با ۲۴٫۵ درصد افزایش به ۳۷ هزار و ۶۳۸ کارگر مازاد بر مقدار فعلی برسد که بیشترین شکاف در سرمایه‌های انسانی در حوزه تعمیر و نگهداری اتفاق خواهد افتاد.

در نتیجه با توجه به عدم ارایه آموزش‌های لازم به نیروی کار از سوی مراجع ذی‌صلاح، این انتظار از شرکت‌های استخراج معدن و پیمانکاران می‌رود تا خلأهای موجود در این زمینه را با آموزش‌های حرفه‌ای پر کنند.

از برنامه‌های دولت شیلی برای تسریع رشد اقتصادی، می‌توان به برنامه «استارت آپ» شیلی اشاره کرد که این برنامه درواقع با جذب نیروها و استعدادهای خارجی پایه‌گذاری شده است.

در سال ۲۰۱۲ شرکت بی‌اچ‌پی و ۱۰ شرکت معدنی مطرح، با تشکیل شورای مهارت‌های معدنی در پی رفع بخشی از نیازهای آموزشی این صنعت در کشور شیلی برآمدند.