مس قراضه و 4 کاربرد آن در صنایع گوناگون

مس قراضه

مس قراضه در صنایع گوناگون کاربرد دارد. فلز مس ویژگی های منحصر به فردی را داشته و  دارای آلیاژهای گوناگونی نیز می باشد. این آلیاژها در یک ویژگی مشترکند و آن این است که مقاومت بالایی را در برابر خوردگی از خود نشان می دهند. مس مانند دیگر فلزات قابل بازیافت است و می تواند دوباره استفاده شود.

مس قراضه

مس قراضه

عنصر مس نه تنها در سنگهای معدنی، بلکه به حالت فلزی نیز در پیدا می شود. مس قراضه پس از بازیافت می تواند در ساخت سازه ها استفاده شود. ساختمان هایی که تخریب می شوند ممکن است در ساخت خود فلز مس داشته باشند. در لوله کشی ساختمان می توان از این فلز استفاده نمود. گروهی برای ساخت درب و پنجره نیز از فلز مس استفاده می کنند این فلز سبک و مقاوم است و می تواند به گرم کردن ساختمان کمک کند. پس فلزات مسی تحت عنوان مس قراضه از تخریب ساختمان ها به دست می آیند و برای تولید محصولات مسی دیگر استفاده می شوند.

عنصر مس معمولا در ساخت لوله و شیرهای آب، سوپاپ و لوازم منزل نیز به کار می رود. وقتی این لوازم خراب می شوند از مس آن می توان استفاده نمود و لوازم قابل استفاده و مفید مسی دیگر را می توان تولید کرد. نه تنها لوازم مسی سبک و مقاوم اند بلکه رسانای الکتریکی خوبی را نیز دارند. این عنصر در صنعت الکتریسیته بسیار کاربرد دارد. هدایت الکتریکی فلز مس در حدود 97 درصد است. این فلز دارای قیمت کمتری است و از فراوانی نسبی بیشتری برخوردار است پس در انتقال الکتریسیته کاربرد فراوانی دارد.

مس دارای خاصیت ضد میکروبی است و استفاده از آن در صنعت پزشکی رواج بسیاری دارد.

در حدود 40 درصد مصرف مس سالیانه آلیاژها از مس بازیافتی که در محیط های گوناگون جمع می شود تامین می گردد.

مس قراضه و ضایعات آن

مسی که از ساختمان های تخریب شده در دسترس بازیافت قرار می گیرند قابل توجه بوده و در مصارف گوناگون به کار گرفته می شود. هر چند استفاده از فلز مس در صنعت ساختمانی به اندازه ی آهن نیست اما از آن به عنوان یک فلز مفید و دکوراتیو در ساختمان استفاده می شود. گروهی نگران اکسید شدن فلز مس در مجاورت هوا هستند اما برای رفع این مشکل مس را زنگاری می کنند که به زیبایی این فلز افزوده می شود.

کاربرد فلز مس چیست و چه لوازمی می توانند از ضایعات مس تولید شوند؟

از فلز مس در ساخت سیم های لوله کشی مسی، تقویت کننده های الکتریکی، مخازن ضد زنگ، پانل های دیواری ساختمان ها، مجسمه های تزئینی مسی، ظروف مسی، لوازم موسیقی، ماشین آلات صنعتی، جعبه تقسیم، مبدل های حرارتی، قطعات کامپیوتری، وسایل نقلیه، بدنه کشتی ها، تولید پیچ و مهره و در گستره ی وسیع تر از آلیاژهای مس نیز در صنعت ساخت و ساز و … به کار گرفته می شود.

وقتی این لوازم مورد استفاده قرار گرفتند و عمر مفید خود را کردند مسی که از این لوازم به جا می ماند در واقع ضایعات مس است. سپس این ضایعات مس جمع آوری شده و توسط عمل بازیافت آلیاژهای قابل استفاد آن تفکیک می شود و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. چکش خواری فلز مس بسیار بالاست. خاصیت بازیافتی این فلز موجب شده که دوستدار محیط زیست باشد و با پرداخت آن به راحتی قابل استفاده و مفید واقع شود. این کار در واقع به صرفه اقتصادی نیز خواهد بود به همین دلیل استفاده از ضایعات مس رواج بسیاری دارد.

مس قراضه

ضایعات مس

در صنعت ساختمان سازی همانطور که اشاره شد از فلز مس استفاده زیادی می شود مثلا در نمای بیرونی یک ساختمان می توان از مس استفاده کرد این فلز ممکن است در معرض اکسیژن هوا به رنگ نارنجی در بیاید. گروهی این تغییر رنگ را می پسندند. از نظر آن ها این تغییر به زیبایی نمای ساختمان می افزاید. از طرفی استحکامی که مس در برابر تغییرات دما دارد غیر قابل انکار است. استفاده از این فلز موجب صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود چون در فصل تابستان به خنک نگه داشتن ساختمان کمک می کند و از ورود گرمای زیاد حاصل از نور خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می کند.

استفاده از ضایعات مس طی عمل بازیافت باید روند بسیار علمی را بگذراند تا با کیفیت و مناسب تولید شود و پاسخگوی نیازهای صنعتی باشد.

لازم به ذکر است که در تولید برخی صنایع الکترونیکی مانند سیم های مغناطیسی، موتورها و ترانسفورماتورها و … از خلوص بسیار زیاد مس استفاده می شود تا مقاومت موتورها بیشتر باشد و انتقال ولتاژ قوی به راحتی توسط سیم های مسی امکان پذیر باشد. به همین دلیل شیوه های بازیافت ضایعات مس باید کنترل شود در واقع باید مشخص شود که برای تولید چه لوازمی از چه شیوه ای باید استفاده گردد.  در القای الکترومغناطیس باید حتما مسی استفاده شود که از خلوص بالایی برخوردار باشد پس شیوه ی بازیافت مس جهت تولید این لوازم الکترونیکی اهمیت زیادی دارد.

در مصارف غیر الکتریکی درصد خلوص مس اهمیت چندانی نخواهد داشت و استفاده از مس به صرفه و مناسب خواهد بود. ایجاد خلوص در مس امری نسبتا سخت است که روش های خاصی را می طلبد اما در ساخت بسیاری از لوازم خانگی و … می توان از این مس بازیافتی استفاده نمود. وقتی خاصیت رسانایی فلز مس در تولید لوازم مسی اهمیتی نداشته باشد بیشتر از ضایعات مسی استفاده می شود مثلا برای ساخت لوله های مسی و یا سقف های کاذب مسی استفاده از ضایعات مس بسیار مناسب خواهد بود. از مس قراضه در تولید رادیاتور خودرو و شوفاژ اماکن نیز استفاده می شود. پس استفاده از ضایعات مسی در تولید مبدل های گرمایی بسیار مناسب خواهد بود.

تا اینجا با مس قراضه و فلز مس و کاربردها و موارد استفاده ضایعات مس آشنا شدید. اگر می خواهید بیشتر در مورد قیمت ضایعات مس بدانید پیشنهاد می کنیم این مقالات سایت را مطالعه کنید:

قیمت ضایعات مسی و ۵ عامل موثر بر تعیین آن

ضایعات مس و ۴ تاثیر قیمت دلار بر روی آن

بزرگترین مصرف کننده مس قراضه در جهان

کشور چین یکی از بزرگترین مصرف کنندگان مس قراضه در جهان به حساب می آید. اما این کشور برای اینکه کمتر از ضایعات مس استفاده کند قانونی را تصویب نمود که ورود مس قراضه منع شود. با وضع این قانون مصرف ضایعات مس تا حدودی در این کشور کاهش یافته است.

مس قراضه

ضایعات مس

منابع

https://www.copper.org/environment/lifecycle/ukrecyc.html

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.