کاربردهای ضایعات مسی و 2 دلیل استفاده از آن در صنایع

ضایعات مسی

کاربردهای ضایعات مسی در صنعت مس امری غیر قابل انکار است. در واقع بازیافت ضایعات مسی در مقایسه با سایر فلزات بسیار مقرون به صرفه می باشد به طوری که سطح بازیافت مس در مقایسه با فلزاتی از قبیل طلا و نقره نیز بیشتر می باشد. یکی از دلایلی که موجب شده است تا کاربردهای ضایعات مسی بیشتر مورد توجه قرار گیرد نقش این فلز سرخ و محبوب در تولید انواع قطعات الکترونیکی می باشد.

بازیافت مس به دلیل انعطاف پذیری و غیر قابل تجزیه بودن آن و نیز استخراج این فلز به طور کامل و دستیابی به خلوص مورد نظر پس از پاکسازی و جدایش آن همواره با هزینه های کمتر و سودآوری بیشتری از فلزات دیگر توام بوده است. دپو کردن ضایعات مسی به دو شیوه انجام می گیرد که در ادامه به بررسی و توضیح این مطلب نیز خواهیم پرداخت. توصیه می کنیم در صورتی که تمایل دارید تا در زمینه کاربردهای ضایعات مسی اطلاعات بیشتری کسب نمایید حتما این مطلب را تا پایان بخوانید و با ما همراه باشید.

هر آن چه قبل از کاربردهای ضایعات مسی در صنایع باید در این مورد بدانیم

کاربردهای ضایعات مسی به یک یا چند مورد خلاصه نشده بلکه شامل موارد متعددی می شود که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره خواهیم کرد. زمانی که ما یک قطعه الکتریکی را دوباره  در جریان روند بازیافت مس به دست می آوریم و در بازار عرضه می کنیم.

در واقع این بازتولید حاصل فعالیت ها و کنش های مختلفی بوده است تا در نهایت توانسته است به صورت یک قطعه یا به صورت  کابل های مسی مختلف و حتی ظروف و لوازم آشپزخانه دوباره با این وجود قبل از این که وارد مراحل جداسازی و بازیافت مس شویم لازم است تا در خصوص انواع ضایعات مسی نیز اطلاعات جامعی کسب کنیم.

اصولا کاربردهای ضایعات مسی زمانی می تواند موثر و کارآمد تلقی شود که فلز استحصال شده بتواند جوابگوی نیازهای صنایع مختلف باشد. یعنی زمانی که ما با وجود مخاطرات و ریسک های موجود در این زمینه در چرخه بازتولید و بازیافت ضایعات مسی با عدم شناخت کافی وارد این عرصه می شویم.

طبیعتا باید انتظار داشته باشیم که سرمایه گذاری یا فعالیت ما در این زمینه نیز با مشکلاتی مواجه شود. اصولا در بحث تقسیم بندی ضایعات مسی تکیه و توجه به این نکته لازم است که ضایعات مس به دو نوع ضایعات قدیمی و ضایعات جدید تقسیم می شوند. منظور از ضایعات جدید همان قراضه ها یا پسمانده های تولید مس در جریان روند تولید محصولات دیگر است.

کاربردهای ضایعات مسی

انواع کاربردهای ضایعات مسی  

ضایعات مسی به روش های مختلفی طبقه بندی و جداسازی می شوند. قدیمی ترین روش بازیافت مس به صورت سنتی و دستی می باشد. غالبا مس مورد نظر از طریق دست و ابزارهای ساده و در دسترس به سادگی از قطعات مختلف الکترونیکی به دست می آید. بسیاری از ضایعات مسی که از این قطعات حاصل می شوند به سادگی دوباره در چرخه بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند.

البته بازیافت مس مستلزم عبور از مراحل مختلف این فرایند می باشد. بدین منظور غیر از روش دستی از روش های مختلف دیگری نیز استفاده می شود که به طور اختصار به هر یک از آنها خواهیم پرداخت. یکی از مراحل تخصصی دستیابی به مس با درجه خلوص بالا و کاربردهای ضایعات مسی استفاده از روش سمانتاسیون می باشد که باید در این زمینه  تسلط کافی داشته باشید و در واقع این مرحله می تواند در نهایت پودر مس به دست آمده را که از روند تیزاب کاری به دست آمده است را در اختیار شما قرار دهد. البته بازیابی این فلز به شیوه های مختلفی از قبیل قالکاری یا شیمیایی نیز انجام می شود.

در این مقاله به طور کامل کاربردهای ضایعات مسی را توضیح داده ایم. اگر علاقه مند هستید در مورد کاربرد دیگر محصولات و ضایعات فلز مس بدانید مقالات مفید سایت را در این زمینه مطالعه کنید:

منابع فلز مس و ۱۹ حقیقت جذاب درباره آن

خرید ضایعات مسی؛ بازیافت یا استخراج؟

کاربردهای ضایعات مسی در صنایع الکتریکی و مخابرات

کاربردهای ضایعات مسی در صنایع و تجهیزات الکتریکی به شکل استفاده از این مواد در کابل های مسی و خطوط انتقال نیرو می باشد. در طی سالیان متمادی فلز مس به عنوان یکی از فلزات هادی و منعطف شناخته شده است که در این زمینه صنایع الکتریکی از این مزیت به بهترین وجه بهره برداری نموده و این فلز در این صنایع نقش پررنگی را ایفا نموده است. بخش دیگری از مس بازیافت شده در ترانسفورماتورها و دستگاه های الکتریکی و پر کاربرد مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه اغلب سیم پیچی های مورد استفاده در الکتروموتورها از همین فلز پرکاربرد تولید شده اند.

کاربردهای ضایعات مسی

سایر کاربردهای ضایعات مسی

بخش دیگری از کاربردهای ضایعات مسی مربوط به کاربردهای غیر صنعتی این فلز می باشد. یکی دیگر از موارد استفاده از کاربردهای ضایعات مسی پس از بازیافت  در چرخه تولید سیستم های تهویه ساختمان ها می باشد که از اهمیت بسزایی نیز برخوردار است. همچنین این ضایعات در لوله ها و اتصالات آب نیز پس از بازیافت مورد استفاده قرار می گیرند.

رادیاتور خودروها و نیز انواع کندانسور و قطعات به کار رفته در انواع شیرآلات نیز یکی دیگر از موارد کاربرد ضایعات مسی پس از بازیافت در چرخه تولید می باشند.امروزه به دلایل مختلفی از جمله ظرافت و ماندگاری ظروف مسی از انواع ضایعات مسی پس از بازیافت در دیگ ها و ظروف دیگر آشپزخانه نیز استفاده می شود.

هر چند با در نظر گرفتن قیمت انواع ظروف مسی می توان ادعا کرد که از هر نظر این روق مقرون به صرفه تر از سایر ظروف مورد استفاده می باشد. سایر مواردی که موجب می شود تا همچنان کاربردهای ضایعات مسی رو به افزایش باشد. هر چند مدت زمان چرخه بازیافت بر حسب نوع ضایعات متفاوت است. یعنی برای بازیافت ضایعات مسی صنعتی بیشتر از سایر ضایعات می باشد.

منبع

http://www.themetalcasting.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.