تحلیل نوسانات قیمت مس و تاثیر آن بر فروش مس در ایران در سال 1397

نوسانات قیمت مس

پیش از پرداختن به مقوله ی نوسانات قیمت مس و تاثیرات آن بر بازار های جهانی و داخلی ابتدا می بایست دلیل اینکه چرا باید به این موضوع بپردازیم و آن را مهم بدانیم را بیابیم .

مس در زندگی بشر نقش بسیار مهمی را ایفا می کند از مهم بودن گوهر در جواهر سازی که به دلیل وجود مس در کانی های آزوریت و فیروزه بودند گرفته تا کاربرد های امروزی آن همچون ساخت دستگیره های درب و وسایل منزل از جمله مجسمه سازی ، آهن ربا های الکتریکی ، موتور های مخصوص و الکترومغناطیسی ، اجاق های مایکروویو ، لامپ های خلاء ، وسایل آشپزی ، آلات موسیقی و ساز های بادی ، پزشکی و به منظور کنترل بیماری های قارچی و باکتریایی ، ابزار و قطعات الکترونیکی مانند کامپیوتر ها و تلفن ها و … از اصلی ترین دلایل مهم بودن مس می باشد .

حال که دانستیم این عنصر  چه نقش پررنگی را در زندگی روزمره ایفا می کند می توانیم به نوسانات قیمت مس نیز بپردازیم .

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که بر قیمت مس تاثیر مستقیم دارد تغییر نرخ ارز می باشد .

ارز چیست؟ به هر پولی که خارجی باشد ارز گفته می شود .

در واقع سکه و پول کاغذی که توسط دولت ها پذیرفته می شود و  به عنوان یک واسطه برای شکل گرفتن معامله مورد استفاده قرار می گیرد ارز نامیده می شود

تاثیر نوسانات قیمت ارز بر نوسانات قیمت مس

به طور کلی نوسانات قیمت ارز می تواند بر عمومِ کسب و کار ها تاثیر بگذارد و در واقع تغییرات نرخ ارز ، قدرت پیش بینی را از فرد یا شرکت مربوطه می گیرد و منجر به یک برنامه ریزی نامطمئن می شود.

می توان این طور بیان کرد که اقتصاد و عملکرد کلی آن منوط به عملکرد کسب و کار ها می باشد و اگر شرکت های بزرگ و کوچک موفق باشند ، اقتصاد نیز موفق و پویا خواهد بود .نوسانات نرخ ارز و به طبع آن نوسانات قیمت مس صادرات و واردات را نیز دستخوش تغییرات اقتصادی می کند .

زمانی که نرخ ارز در یک کشور در حال توسعه مانند ایران افزایش می یابد قیمت کالای صادراتی ایران برای خارجی ها ارزانتر می شود و در نتیجه تقاضا نیز افزایش می یابد . با افزایش صادرات قیمت کالا در داخل نیز تغییر می یابد و در واقع افزایش صادرات منجر به کاهش واردات می شود و همین امر سبب یک بی ثباتی در قیمت کالای داخلی می گردد .

برای بررسی بیشتر چگونگی نوسانات قیمت مس در ایران به بررسی قیمت این کالا در بازار های جهانی می پردازیم . قیمت مس در بازار های جهانی در اواخر سال گذشته ی میلادی روندی سینوسی داشته است اما از ماه ژانویه به ثبات قیمت رسیده است و شاهد نوسانات قیمت مس به طور محسوسی نبوده ایم.

طبق گزارش هایی که سازمان بورس ایران داده است طی چند ماه گذشته و در بازار بورس انبارهای فلزات لندن با وجود کاهش شاخص بورس فلزات به دلیل رشد نرخ دلار موجودی انبار های فلزات لندن نیز کاهش یافت اما درست یک روز بعد با بازگشت نرخ دلار به قیمت قبلی همه چیز به رویه ی قبلی بازگشت .

شاید این تغییرات یک ضعف در بازار بورس لندن و قیمت گذاری برای مس باشد اما طبق گزارش های موسسه ی مالی گلدمن ساکس نوسانات قیمت مس در بازار لندن به عنوان یک مرجع ،  صعودی بوده است به طوری که قیمت هر تن مس در این بازار به ۷۰۰۰ دلار رسیده است در حالی ک در ژانویه ی سال ۲۰۱۸ قیمت هر تن مس در بازار لندن حدود  ۵۸۶۴ دلار بوده است . اما این روند در بازار ایران بدین شکل نبود .

در آغاز سال ۹۷ نرخ ارز در ایران روندی افزایشی داشت و نوسانات بی سابقه ای را به خود دید . به طور کلی سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی پرخبر ترین سال برای ایران بود . افزایش قیمت ارز در ابتدای سال سبب بروز یک ناامنی اقتصادی شد و مشکلات عدیده ای را پدید آورد .قیمت یک هر کیلو مس در ابتدای سال ۹۷ چیزی در حدود ۳۴ هزار تومان بود اما اکنون تقریبا دو برابر شده است .

می توان گفت که قیمت فلزات اساسی همچون مس به طور مستقیم با نرخ ارز در ارتباط است و نوسانات قیمت ارز باعث نوسانات قیمت مس نیز می شود . با افزایش نرخ ارز قیمت مس افزایش و با کاهش آن قیمت مس نیز کاهش می یابد .

نرخ ارز در کشور ما از اواخر سال 96 دچار تغییرات شد و روند صعودی در قیمت گذاری را به خود دید و باعث نوسان قیمت مس و افزایش نرخ آن شد .از پایان سال 96 تا اردیبهشت ماه سال 97 قیمت مس رشد 50 درصدی به خود دید که این افزایش قیمت بی سابقه بوده است .

همچنین قیمت مس کاتد نیز به طبع نوسان قیمت مس افزایش یافت .این افزایش قیمت و نوسانات بی سابقه ی قیمت مس سبب شد تا دولت دست به کار شود و معاون اول رئیس جمهور طی بخشنامه ای قیمت گذاری کالا های اساسی را منوط به نرخ تثبیت شده ی ارز در آن زمان بداند .

نوسانات قیمت مس

طی ابلاغ این بخشنامه که در آن قیمت مس بر اساس دلار 4200 تومانی بود با متوقف شدن روند صعودی مواجه شد و حتی سیر کاهشی به خود دید و قیمت کاتد  مس به ازای هر کیلوگرم به 28 هزار تومان رسید که منجر به فروش تمام محصولات مس عرضه شده در بازار بورس ایران شد .

اما در 6 ماه دوم دوباره شاهد افزایش بی سابقه ی نرخ ارز بودیم که باز هم این تغییرات به نوسانات قیمت مس انجامید .قیمت دلار و یورو سر به فلک کشید و این افزایش قیمت سیل تقاضای مس از جانب دولت های خارجی را می طلبید که اگر اثرات تحریم های اعمال شده و محدودیت ها نبود با صادرات بی سابقه ی مس مواجه می شدیم و بازار داخلی در رکود کامل به سر می برد .

با این حال باز هم افزایش نرخ ارز تاثیرات خود را بر نوسانات قیمت مس در داخل گذاشت و قیمت مس تقریبا دو برابر شد به طوری که میانگین نرخ مس اعلام شده در اسفند ماه 97 چیزی نزدیک به 60 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم مس می باشد.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با فروش مس در ایران می توانید به مقالات زیر مراجعه نمایید:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.