ضایعات مس و 4 تاثیر قیمت دلار بر روی آن

ضایعات مس

ضایعات مس از آن سری مواد غنی از آهن هستند که حاوی فلزات دیگری مانند مس و سرب می باشند. مدتها بود که بازار ضایعات مس بدون تغییرات قابل ملاحظه از ثبات نسبی برخوردار بود.
شرکت های کارگزاری و خرید و فروش ضایعات فلزی قادر به تهیه و سرویس دهی کلیه نیازهای این نوع قراضه های فلز به بازار های هدف بوده اند. روابط صنعتی قوی و متنوع آن ها را قادر می سازد طیف گسترده ای از مواد را با قیمت های بسیار رقابتی خریداری و بفروش برسانند.
با توجه به سربار بسیار پایین این نوع ضایعات، عوامل این صنایع قادر به پیشرفت در حاشیه های کوچکتر بوده و درآمد اضافی را به مشتریان خود منتقل می کردند.

چالش های بازار ضایعات مس

همانطور که می دانید مس بازیافت شده 90٪ از ارزش سنگ استخراج شده از معادن با تکنولوژی جدید را در خود جای داده است. فرایند استحصال مس از ضایعات، به میزان 85-90٪ انرژی کمتری از پردازش مس از سنگ معدن بکر استفاده می کند. این فرایند یعنی یک شانس کامل!

ارزش مس به این معناست که حتی روش های سنتی استخراج مس و ضایعات مس اگر از نظر محیطی پایدار نباشند، سودآور هستند.
صنعت بازیافت مس تنها کمتر از 50 %  ​​از تولید داخلی مس از مس بازیافت شده حاصل می شود. بخش اعظم آن فرایند پسا صنعتی است یعنی فقط نیمی از مس بازیافت شده پس از مصرف است.

ضایعات مس

 

امروزه استفاده از فلز مس در لوازم خانگی و صنایع ساختمانی باعث می شود زمان زیادی برای بازیافت مس در شکل های مختلفی از زباله های فلزی صرف شود (البته این امر به علت ارزش افزوده یی است که این فلز به خاطر تغییرات اقتصادی و بالا رفتن قیمت ارز بر خود دیده است) .

بازیافت كننده های فلز می توانند وسایل قدیمی و فلزات مختلف را از هم جدا كنند.

متخصصان در ساختمان های تاریخی می دانند که چگونه می توانند جزئیات معماری و ساختاری را که نمی توان آنها را تکرار کرد، ذخیره نموده ، و همچنین می دانند که چگونه مس را از سیم کشی های قدیمی و لامپ های قدیمی جدا کنند. حال وقتی ساختمان ها از نظر ساختاری بی کیفیت باشند، این یک چالش است.

علاوه بر کاربردهای گوناگونی که در مورد فلز مس ذکر کردیم. ضایعات فلزاتی همچون مس و برنج نیز دارای کاربردهای گوناگونی هستند که در مقالات دیگر سایت به آنها پرداخته ایم. مطالعه مقالات سایت را در این زمینه از دست ندهید:

کاربردهای ضایعات مسی و ۲ دلیل استفاده از آن در صنایع

کاربردهای ضایعات برنجی و ۲ مورد استفاده از آن

تاثیرافزایش قیمت دلار بر ضایعات مس

مهم نیست که نوع ضایعاتی را که این شرکت ها تولید می کنند چه کیفیتی داشته باشد، مطمئن باشید، آنها  دانش و تجربه لازم برای اطمینان از حرکت مستمر مواد با قیمت های مختلف را دارند.
در عین حال روابط آنها با مشتریان مبتنی بر دستیابی و اعتماد متقابل است. آن ها دائما در تلاش هستند با برقراری ثبات در بازار ضایعات مس حتی سخت تر کار کنند.

از زمانی که ایالات متحده با خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های مالی و غیر مالی بر ضد کشورمان، دولت ناچار به اجرای محدودیت هایی بر بازار ها و اجرای ساز و کار هایی گردید. یکی از این راهکار ها شامل سیاست های ارزی بود.

با توجه به خلا ناشی از تفاوت قیمت دلار دولتی و بازار آزاد، بسیاری از اشخاص شاغل در حوزه ضایعات مس به طور ناگهانی مقدمات صدور مشتقات مس را فراهم آوردند که به همین علت بازار با کمبود ماده اولیه مواجه شد.

همین امر منجر به اعلام ممنوعیت صادرات فلزات و به خصوص مس و مشتقات آن بوسیله دولت گردید.

یکی از دلایل حتی کمبود ضایعات مس در بازار  همانا هجوم دلالان برای خرید ضایعات، ذوب و سپس تبدیل به شمش و در نهایت صادرات آن و ورود به بازار های جهانی و داخلی می باشد.

ضایعات مس

تفاوت قیمت این دو بازار گاهی چنان فاحش است که دلالان را وادار به افزایش قیمت های مصوب می کند.

  همانطور که می دانید مس یکی از با ارزش ترین فلزات در بازار های جهانی است، زیرا به دلیل کاربرد های بالای آن در حوزه الکترونیک و زیر ساخت ها تقاضا برای آن نیز بسیار بالاست.
به همین منظور ضایعات فلزات همیشه معامله شده و بازار پر رونقی دارد. بسیاری از شرکت ها و کارخانه ها وابسته به این حوزه هستند، اما اخیراً ضایعات مس برای هر کسی که قبلاً در این تجارت مشارکت نداشته است هم ارزش تجارت پیدا کرده است.

فروش تمام قراضه ها بر اساس وزن است. اگر سیم مسی قراضه با عایق پی وی سی فروخته شود، به دلیل وزن اضافی عایق، فروشنده فلز قراضه تنها بخشی از ارزش مس خالص یا “روشن” را به شما می دهد. همان وزن سیم کشیده شده بدون عایق PVC سه برابر بیشتر است.

دلایل زیاد دیگری وجود دارد که مس یکی از فلزات اغلب مورد توجه در میان ضایعات فلزات است که اغلب بازیافت می شود. این گزینه تقریباً با ارزش ترین فلز در هر واحد است. با این وجود، دانستن اینکه معمولا این ضایعات گران بها در کجا ساده تر در دسترس هستند، خود نکته ای است:

1) سایت های ساخت و ساز و تخریب

2) لوله کشی خانگی و مس آشپزخانه

3) لوازم الکترونیکی

4)  لوازم خانگی قدیمی

به طور کلی میتوان گفت که دلار و تغییرات قیمت آن یکی از عوامل اثر گذار بر قیمت ضایعات مس و فلز مس است. ویروس کرونا نیز یکی از عواملی است که بر قیمت ضایعات مسی تاثیر زیادی گذاشت. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات مفید و کاربردی سایت را مطالعه کنید:

کرونا و ورق مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت آن

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

دلالان با توجه به افزایش قیمت دلار چه تاثیری بر افزایش قیمت ضایعات مس داشته اند؟

حال با توجه به شرایط اقتصادی و به هم خوردن بازار همه تولید کنندگان محصولات مس در صدد تهیه ضایعات برای کارخانه های خود هستند. از طرفی بر اساس قوانین صدور مواد اولیه ممنوع است. به همین دلیل است که مدتی است به دلایل زیر حتی شمش مس نیز در بازار نایاب شده است:

  • وجود افکار سنتی بر بازار مس
  • وجود دلال ها و افراد سودجو
  • افزایش بی رویه قیمت دلار
  • افزایش قیمت ضایعات مس

تمام دلایل 4 گانه بالا دست به دست هم داده اند تا از یک طرف مواد اولیه در دسترس تولید کنندگان قرار نگیرد، و از طرف دیگر دلالان این حوزه حتی به شمش های مس تولید شده در داخل هم رحم نکرده، آن ها را با انواع ترفند ها ذوب نموده و با عنوان ضایعات مسی به خارج از کشور می فرستند.

نتیجه این همه بهم ریختگی بازار و حضور دلالان، همانا تفاوت قیمت فاحش ضایعات مس نسبت به شمش و کاتد است. حال در چنین شرایطی اگر دست تولید کننده داخلی از ضایعات مس خالی مانده و رشد آن متوقف شود، برای افرادی که به لطایف الحیل برای سود بیشتر از هیچ قانون و عرفی هراسی ندارند، چندان اهمیتی ندارد.

منبع

https://www.877ironmike.com/metal-prices

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.