اقتصادی ترین فلز کدام است؟ 4 کاربرد اصلی آن

اقتصادی ترین فلز

اقتصادی ترین فلز

فلز هایی در جهان پیرامون ما وجود دارند و انسان طی سال های متعدد این فلزات را کشف کرده است. فلزاتی همچون آهن، آلومینیوم، جیوه و … که هر کدام از این فلزات کاربرد ها و ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند. سوالی که پیش می آید این است که بین این همه فلز کشف شده کدام یک اقتصادی ترین فلز هستند؟ فلزات را از جه نظر اقتصادی می گوییم؟ جواب این سوال ها این است که فلزی، اقتصادی است که بتوان آن را به طور صد درصدی بازیافت نمود و آن فلز دارای کاربرد های زیادی باشد.

از بین فلز های موجود در دنیا، فلز مس به عنوان اقتصادی ترین فلز شناخته می شود چراکه این نوع فلز به صورت صد درصدی بازیافت می شود و می توان دوباره از آن یک کالای جدید تولید کرد. پس به این نتیجه می رسیم که فلز مس حتی در بدترین شرایط هم باز هم قابل بازیافت است و هیچ وقت از بین نمی رود بلکه می توان کالاهای جدید تر تولید کرد.

اقتصادی ترین فلز که همان فلز مس است در نظر مردم بسیار مورد پسند واقع شده و به علت رنگ زیبایی که دارد توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.اقتصادی ترین فلز در جهان که فلز مس شناخته می شود دارای کاربرد های متنوعی در صنعت های مختلف می باشد و این فلز توانسته جزء سومین فلز صنعتی در جهان به علت دارا بودن خواص شیمیایی مختلف قرار گیرد.

هر فلزی در واکنش با هوا اکسیده می شود و باعث تخریب آن فلز می شود، اما فلز مس با وجود اکسیده شده هم مقاومت خود را از دست نمی دهند بلکه حتی مقاومت آن افزایش پیدا می کند. این قابلیت در بین فلزات موجود در جهان بسیار کم نظیر است. این فلز دارای رنگ هلویی می باشد و جزء معدود فلز هایی است که رنگ خالص آن نه سفید و نه خاکستری می باشد.

این فلز دارای خاصیت های متفاوتی اعم از رسانایی بالا در گرما و جریان الکتریسیته و خاصیت چکش خواری و حتی دارای مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و دمای بالا می باشد. اقتصادی ترین فلز در واقع لایق فلز و عنصری همانند مس است چراکه دارای قابلیت های فراوانی می باشد و هرگز به طبیعت این فلز آسیب نمی زند. با استفاده از این نوع فلز می توانیم طبیعت پیرامون خود را حفظ کنیم و از آسیب رساندن به محیط زیست با استفاده از فلز مس جلوگیری کنیم.

اقتصادی ترین فلز

کاربرد های فلز مس

کاربرد های فلز مس بسیار زیاد بوده و در صنعت های مختلف از این فلز ارزشمند و گران بها استفاده می شود. این نوع فلز با داشتن ویژگی ها و خاصیت های زیادی که دارد باعث شده است تا در کاربری های متفاوت مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد فلز مس در صنعت ارتباطات

در صنعت ارتباطات اطلاعات مهمی رد و بدل می شود که حاوی داده های مهم از کامپیوتر ها می باشد. از دیگر نوع داده ها می توان به داده های آنالوگ از طریق تلفن های ثابت اشاره کرد. کابل هایی وجود دارد که انتقال دهنده این داده ها می باشد که از اقتصادی ترین فلز یعنی مس ساخته شده است.

فلز مس به دلیل رسانایی بالایی که دارد می تواند داده های کامپیوتری را جابجا کند و به عنوان یک انتقال دهنده کار خود را به خوبی انجام دهد. فلز مس نویز پذیری کمتری دارد و به همین خاطر با روکش هایی که رو این فلز انجام می دهند این نویز پذیری را به صفر رساندند تا داده های کامپیوتری در هنگام انتقال و یا صدای شما در هنگام انتقال با کمترین حد نویز انتقال پیدا کند.

اقتصادی ترین فلز

کاربرد فلز مس در صنعت الکترونیک و برق

فلز مس که اقتصادی ترین فلز در دنیا به حساب می آید در صنعت برق و الکترونیک کاربرد های چشمگیری دارد. در ساخت قطعات الکترونیکی مانند برد های الکترونیک از این نوع فلز استفاده می شود چراکه دستورات را با سریع ترین سرعت به محل انجام دستور می رساند و داده و دیتایی که وجود دارد را در کسری از ثانیه به محل می رساند.

برد های الکترونیک در هر کشوری مورد استفاده قرار می گیرند و می توان به جرات گفت که پر استفاده ترین قطعه در جهان امروز هستند، چراکه در هر وسیله ی ساده برقی مانند پنکه، کنترل، ریموت و … از این برد ها که از فلز مس ساخته شده است استفاده می کنند. این فلز به دلیل داشتن رسانایی بالا در انتقال جریان الکتریسیته در صنعت برق هم کاربرد فراوانی دارد.

در هر کشور و شهر و حتی روستایی اگر دکل های برق و تیر های برق و سیم کشی های برق را دیدین بدانید که به وفور از فلز مس استفاده شده است. بی علت نیست که لقب اقتصادی ترین فلز را به عنصری همچون مس داده اند. در صنعت برق کشی کابل های متعددی تولید شده اند که بسته به نوع انتقال و شدت جریان عبوری مقدار فلز مس در آن ها متغیر است به این صورت که هرچه شدت جریان عبوری بیشتر باشد کابل ضخیم تر و مس استفاده شده بیشتر خواهد بود.

کاربرد فلز مس در صنعت لوله کشی و شیرآلات بهداشتی

اقتصادی ترین فلز هم در این صنعت، یعنی صنعت لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. شیرآلات و لوله های تولید شده از جنس مس دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه و گرما و سرمای بیش از اندازه می باشد. این نوع شیرآلات و لوله ها در برابر ترک خوردگی و نشتی آب مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارند.

این نوع لوله ها و شیرآلات با استاندارد های جهانی و با کیفیت بالا ساخته می شود. شیرآلات بهداشتی ساخته شده از این نوع فلز بسیار زیبا بوده و باعث شده تا مردم بیشتر از این نوع شیر ها در منازل خود استفاده کنند و از آن بهره ی لازم را ببرند. اگر در لوله کشی ساختمان اتفاقی پیش بیاید و لوله های مسی بنا به هر دلیلی خراب شوند می توان آن ها را با قیمتی مناسب فروخت و جهت بازیافت به شرکت های بازیافتی انتقال داد و از لوله های نو و جدید استفاده کرد هیچ لطمه ای به محیط زیست وارد نمی شود.

اقتصادی ترین فلز

کاربرد فلز مس در صنایع دستی

این نوع فلز حتی در صنایع دستی هم کاربرد فراوانی دارد و زرگر های چیره دست با استفاده از خاصیت چکش خواری فلز مس به آن نقش و نگار و طرح های زیبا می دهند و ظروف زیبایی با هنر ایرانی خلق می کنند تا مردم بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با مس به مقالات زیر مراجعه نمایید:

منبع

http://www.cadischprecisionmeshes.co.uk/info/technical-hub/what-metal-should-you-use

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.