مقالات, فروش فلزات

فروش مس و برنج | 4 دلیل برای انتخاب قالب از جنس آلیاژهای مس

چرا قالب‌سازان از آلیاژهای مس استفاده می‌کنند؟ آیا فروش مس و برنج در مقابل فولاد فرآیند راحت‌تری دارد؟ در ادامه دلایل مهمی که باعث می‌شوند تا تولید کنندگان، قالب‌های مس و برنج را به فولاد ترجیح دهند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
آیا تا کنون فکر کرده اید که قطعات فلزی مختلف در وسیله نقلیه خود یا در هر دستگاهی در منزل یا محل کارتان با اندازه برش مناسب چگونه ساخته شده اند؟ با برش‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های دقیق بر روی رول مس و ورق برنج نشان می دهد که این ظرافت به کار رفته در قطعات ساخته شده توسط دست انسان نیست؛ حتی افراد ماهر نیز قادر به برش دقیق مواد بسیار سخت مانند فولاد نیستند.

در واقع، فرآیند ساخت این قطعات فلزی کمی پیچیده‌تر از آنچه به ظاهر می‌بینیم است. به جای برش دادن قطعات فلزی خام، می توان رول مس و ورق برنج را از طریق ریخته‌گری شکل داد.

چرا استفاده از مس و آلیاژهای آن در قالب سازی اهمیت دارد؟

از مهم ترین و برجسته ترین ویژگی های ورق مس می توان به رسانایی الکتریکی و حرارتی بالا، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر رسوب، ماشینکاری عالی و سهولت در ساخت آن اشاره کرد. بسیاری از کاربردهای قطعات مسی و آلیاژهای مس به دلیل وجود این ویژگی هاست.

پودر مس با خلوص بیش از 99 درصد، به صورت تجاری در دسترس است و قطعات تولید شده از این پودرها دارای رسانایی الکتریکی 80 تا 95 درصد IACS به صورت فشرده و تف جوشی هستند. رسانایی الکتریکی بالا به معنای هدایت حرارتی بالا نیز می باشد. بنابراین، قطعات مسی P/M دارای مزیت قابل توجهی برای تولید قطعات الکترونیکی و الکتریکی هستند، درست در جایی که هدایت الکتریکی یا حرارتی یک ویژگی ضروری می باشد.

مس یک فلز بسیار انعطاف پذیر و چکش خوار است. قطعات تولید شده از پودرهای مس و آلیاژ مس نیز شکل پذیری بسیار خوبی دارند.
مس و آلیاژهای ساخته شده از مس در برابر طیف وسیعی از محیط های خورنده مقاوم هستند. قطعات P/M تولید شده از مس، برنز، برنج، نیکل نقره و مس نیکل دارای خواص مقاومت در برابر خوردگی هستند که اساساً با نمونه های فرفورژه یا ریخته گری خود برابری می کنند.

انتخاب مس و آلیاژهای آن نه تنها بر اساس رسانایی، شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی فلز مس می باشد، بلکه بر اساس استحکام، توانایی حفظ تلرانس های نزدیک و کاهش هزینه های آن نیز می تواند باشد.

معرفی ۴ نوع آلیاژ مس برای قالب سازی+کاربردها

آلیاژهای مس، مجموعه‌ای از فلزات تشکیل دهنده مس هستند که با ترکیب آن با عناصر دیگر، ویژگی‌های خاصی را به قالب می‌بخشند. انتخاب مناسب قالب از جنس آلیاژهای مس بستگی به نیازها و شرایط خاص هر فرآیند و کاربرد دارد. در زیر، به برخی از آلیاژهای مس شناخته شده و کاربردهای آنها اشاره می‌کنیم:

  • برنز (Bronze): برنز یکی از معروف‌ترین آلیاژهای مس است که با ترکیب آن با قلع و قلع-قصدک، ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر سایش، مقاومت در برابر خوردگی و همچنین راندمان حرارتی خوب را به قالب می‌بخشد. برنز در ساخت ابزارهای دقیق، قطعات ماشینی، سازه‌های دریایی و ساخت و ساز استفاده می‌شود.
  • مس آلومینیوم (Copper-Aluminum): این آلیاژ با ترکیب مس و آلومینیوم، ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی، سختی مناسب و همچنین راندمان حرارتی خوب را به قالب می‌بخشد. مس آلومینیوم در صنایع هواپیمایی، خودروسازی و صنعت فضایی استفاده می‌شود.
  • مس نیکل (Copper-Nickel): آلیاژ مس نیکل مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشار، خواص ضد باکتریایی و همچنین خواص ضد الکترومغناطیسی دارد. به همین دلیل، در صنایع دریایی، صنایع شیمیایی، صنایع نفت و گاز و صنایع الکترونیک استفاده می‌شود.
  • مس کروم (Copper-Chromium): این آلیاژ با ترکیب مس و کروم، خواصی مانند مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون، مقاومت در برابر حرارت و خواص ضد سایش را به قالب می‌بخشد. مس کروم در صنایع مختلفی از جمله صنایع نیروگاهی، صنایع فولادسازی و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ریخته گری در رول مس و ورق برنج
ریخته‌گری

ریخته گری چیست و چگونه در رول مس و ورق برنج انجام می شود؟

ریخته‌گری یکی از فرآیندهای مهم و کاربردی است که در فروش مس و برنج تاثیر قابل توجی گذاشته است. ریخته گری فلز یک فرآیند تولیدی مهم است که شامل ریختن فلز مذاب در قالب برای ایجاد یک قطعه فلزی سه بعدی می شود. هنگامی که فلز و قالب هر دو سرد شدند، جسم فلزی به دست آمده، استخراج، سوراخ‌زدایی، ماشینکاری و تکمیل می‌شود. در حقیقت ریخته‌گری به فرآیند ریختن فلز مایع به یک قالب اشاره می‌کند و به آن اجازه خنک شدن و تبدیل شدن به یک شکل خاص را می‌دهد.

گودی درون قالب جایی است که جادوی ریخته‌گری اتفاق می‌افتد. ابعاد آن باید در جهت تولید casts با کیفیت بالا دقیق باشند. با این حال، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر خروجی نهایی تاثیر بگذارند. یکی از موارد خاص نوع فلزی است که قالب از آن ساخته شده است.

فلز فولاد، مهم‌ترین ماده برای قالب سازی

بیشتر قالب‌ها از جنس فولاد ساخته شده‌اند که یک فلز با ترکیب اهن و مقدار کمی کربن تشکیل شده‌است. فولاد یک فلز محکم و بادوام است.

انواع فولاد قالب سازی می‌تواند در برابر دماهای بالای دخیل در ریخته‌گری فلز مقاومت کند و این کار به طور استثنایی قابل‌اجرا است. تنها مشکل فولاد این است نسبت به دیگر فلزات از دوام کافی برخوردار نیست.

سازندگان قالب فقط فولاد را انتخاب می‌کنند چون ساخت انواع فولاد قالب سازی ارزان‌تر است. اما بسیاری از آلیاژهای دیگر می‌توانند بهتر از فولاد عمل کنند؛ به خصوص اگر بخواهیم به عنوان ماده قالب در ریخته‌گری استفاده نماییم.

تاثیر فولاد در قالب سازی و فروش فلز مس و برنج
قالب‌سازی با فولاد

مقایسه آلیاژهای مس با فولاد و تاثیر آن در فروش مس و برنج

از آنجا که سازندگان قالب شروع به جستجوی راه‌های جایگزین می‌کنند، متوجه شده اند که آلیاژهای مس می توانند عملکرد بسیار بالایی را در ساخت قالب های ریخته گری ایفا کنند.

  • اگر چه بسیار گران‌تر از فولاد هستند اما به دلیل ویژگی‌های مفیدی که دارند بسیاری از سازندگان مس را به عنوان یک جایگزین برای فولاد دیده‌اند.
  • به طور خاص، آلیاژهای مس می توانند عملکرد بالا داشته باشند و به طور قابل‌توجهی زمان چرخه و تغییر شکل را کاهش دهند.
  • اکثر قالب‌های فولادی نمی‌توانند سرعتی بالاتر از میانگین را تحمل کنند و به همین دلیل است که فولادها معمولا با ظرفیت ۵۰ درصد استفاده می‌شوند.

این یک اثر چشمگیر بر تولید دارد. با استفاده از قالب‌های ساخته شده از آلیاژهای مس، آن‌ها می‌توانند نیاز به یک قالب اضافی را از بین ببرند ، چرا که می‌تواند سرعت عملکرد بالاتری را تحمل کند. فروش مس و برنج نیز بازار پر رونقی دارد.

بسیاری از تولید کنندگان هنوز به دلیل هزینه بالای تولید، نسبت به استفاده از آلیاژهای مس برای فروش مس و برنج تردید دارند؛ حقیقت این است که آن‌ها می‌توانند صدها هزار دلار را در طولانی‌مدت ذخیره کنند ، در حالی که در مقایسه با چند هزار دلاری که برای قالب جدید بکار می‌برند، باید صدها هزار دلار پس‌انداز کنند.

آلیاژهای مس و برنج
آلیاژهای مس

از آنجا که آلیاژهای مس می‌توانند بیش از فولاد دوام بیاورند و به حداقل نگهداری نیاز دارند، تولید می‌تواند بدون وقفه ادامه یابد، که می‌تواند هزینه عملیاتی را نیز کاهش دهد. با توجه به این ویژگی، فروش ورق مسی و فروش ورق برنجی می تواند پر تقاضا باشد. انتخاب فلز مناسب برای فلز کاری ، کار بسیار مهمی است. فروش مس و برنج می تواند چالش برانگیز باشد. یک اشتباه کوچک می‌تواند فاجعه ای در تولید ایجاد کند ، که می‌تواند منجر به مشکلات پرهزینه دیگر شود. اگر شما به دنبال جایگزینی قالب‌های فولادی خود با آلیاژهای مس هستید، به یک شرکت سازنده قالب‌های مورد اعتماد رجوع کنید که در آلیاژهای مس و آلیاژهای برنج تخصص دارد و از رشد مداوم در فروش مس و برنج برخوردار است.

از کجا می توانیم ورق مسی را خریداری کنیم؟

شما می‌توانید برای خرید انواع ورق مسی، کویل مسی و صفحه ارت مسی در انواع ضحامت نازک و ضخیم برای کاربرد مورد نظر خود به فروشگاه‌های حضوری در پامنار تهران مراجعه کنید. فروشگاه آنلاین رحیمی بازار فلز یکی از قدیمی‌ترین فروشندگان فلز مس و فلز برنج در سراسر ایران است و می‌توانید برای استعلام قیمت مس و برنج و یا مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

مس و آلیاژهای آن سمس از بهترین مواد و قطعات در بین فلزات موجود هستند. ورق مس ترکیبی از خواص فیزیکی مانند استحکام، رسانایی، مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت ماشینکاری و شکل پذیری راحت دارد که استفاده از مس را برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب می کند.
یکی از مهم ترین کاربردهای آلیاژهای مس، استفاده از آنها در صنعت قالب سازی است. این مسئله بر فروش مس و برنج تاثیر گذاشته است و قیمت خرید مس را تحت الشعاع قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

عوامل تاثیرگذار در خرید و فروش مس

مهمترین تفاوت ها و فرق فلز برنج و برنز و مس چیست؟

آلیاژهای برنج و 7 کاربرد مهم آن

دلایلی که بر خرید و فروش ورق مس تاثیر می گذارند

ورق مسی چیست؟ بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای فلز مس

سوالات متداول

فروش مس و برنج به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت و ویژگی‌های فلز مس و آلیاژهای تاثیر بسیار زیادی بر فروش مس و برنج و قیمت آن‌ها دارد.

صنعت قالب‌سازی از چه فلزی استفاده می‌کند؟

اغلب قالب‌ها از جنس فولاد هستند اما امروزه قالب‌هایی که از جنس آلیاژهای مس هستند بسیار محبوب شده و تولیدکنندگان زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

ریخته‌گری در رول مس و ورق برنج به چه معناست؟

یکی دیگر از عوامل موثر بر فروش مس و برنج، ریخته‌گری است که به ریختن فلز مایع درون قالب اشاره می‌کند.

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید