خرید و فروش مس و 5 نکته جالب در مورد آن که باید بدانید

خرید و فروش مس

خرید و فروش مس خرید و فروش مس خرید و فروش مس خرید و فروش مس خرید و فروش مس خرید و فروش مس خرید و فروش مس
خرید و فروش مس و قیمت آن تا حد زیادی تحت تاثیر اقتصاد جهانی است. اکثر فلزات دارای کاربردهای فراوانی هستند اما تعداد کمی از آنها هستند که به صورت عملی در زمینه های گسترده استفاده می شوند. برای مثال مس برای ساختن طیف وسیعی از مواد با ارزش از جمله سیم‌های برق، نیمه‌رساناها، الکترومغناطیس و بسیاری دیگر استفاده می‌شود. در ادامه مقاله رازهایی را از ورق مس به شما خواهیم گفت که تاکنون نشنیده اید نمی دانستید.

مس یکی از قدیمی ترین فلزات است

عبارت “مس” برگرفته از کلمه لاتین cuprum به معنای “از جزیره قبرس” است. با این حال این فلز از کشور قبرس نشات نمی‌گیرد. هیچ مدرکی وجود ندارد که دقیقا به شما بگوید مس کجا کشف و استخراج شد. اما قدیمی‌ترین محصولات بر پایه مس در Tel Tsaf، کشف شد. این شی یک حفره به شکل مخروطی است که در حدود ۴ سانتی متر طول و یک میلیمتر ضخامت دارد.

این کشف ثابت می‌کند که مس در میان اولین فلزات کشف‌شده و مورد استفاده بشر قرار دارد. همچنین شواهدی ارائه می‌کند که مبادله این فلز ارزشمند در خاورمیانه و یا در آفریقا و آسیا ۶،۰۰۰ سال پیش رخ داده‌است. در حقیقت حتی مصنوعات قدیمی‌ تر ساخته‌شده از فلزات به ویژه مس هنوز هم در زیر شن‌های صحرا قرار دارند و منتظر هستند که باستان شناسان آن‌ها را از زیر خاک ها بیرون بکشند.

تولید فلز مس

در این قسمت از مقاله در مورد تولید مس و آلیاژهای آن اطلاعاتی را برای شما عزیزان ارائه کرده ایم. به طور کلی ۸۰ درصد مس دنیا به شکل سنگ‌معدن‌ است. این فلز به شکل سولفید معدنی موجود است. فروان‌ترین سنگ‌معدن این فلز «کالکوپیریت» (Chalcopyrite) با فرمول CuFeS2 است. همچنین «بورنیت» (Bornite) با فرمول Cu5FeS4 و «کالکوزیت» (Chalcocite) با فرمول Cu2S از دیگر سنگ‌ معدن‌های این فلز هستند.

نکته جالبی که باید بدانید این است که این سنگ‌ معدن‌ها تنها 0/5 تا 2 درصد مس را در خود جای داده‌اند. همچنین ۳۰ درصد کل مس تولیدی از بازیافت ثانویه و ضایعات بدست می‌آید. معدن‌های مس در کشورهای مختلفی وجود دارند. این معادن در کشورهای شیلی، غرب آمریکا، کانادا، زامبیا، کنگو و روسیه واقع شده اند.

به طور کلی تولید فلز مس شامل سه مرحله اصلی است: تغلیظ سنگ معدن، تبدیل سولفیدهای این فلز و دیگر ترکیبات به مس و خالص‌سازی مس.

ویژگی‌های اصلی مس

همانطور که در مقالات قبل هم گفتیم مس دارای ویژگیهای منحصر بفردی است. به طور مقال باکتری‌ها مدت زمان زیادی بر روی سطوحی که از فلز مس ساخته شده اند دوام ندارند. با توجه به این ویژگی سازهای بادی-برنجی را با آلیاژهای مس می سازند. زیرا با وجود اینکه این سازها با رطوبت دهان در تماس هستند اما جنس مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم نمی کند.

تا بحال فکر کرده اید که چرا از فلز مس در دستگاه‌های الکتریکی استفاده می شود:

رسانایی الکتریکی بالا، «مقاومت کششی» (Tensile Extrength)، چکش‌خواری، شکل‌پذیری، مقاومت در برابر خوردگی، هدایت بالای گرمایی، انبساط حرارتی کم و لحیم‌کاری از جمله ویژگیهایی است که باعث می شود از این فلز در ساخت این دستگاه ها استفاده کرد.

کاربرد مس در صنعت الکترونیک

با توجه به اینکه مس دارای رسانایی بالایی است در مدارهای مجتمع از آن استفاده می شود. همچنین از مس در ساخت بردهای مدار چاپی، «هیت‌سینک‌ها» (Heat Sinks) و مبدل‌های حرارتی با توجه به قدرت انتقال حرارت بالا کاربرد زیادی دارد.

کاربرد مس در معماری

در معماری دوران باستان و بسیاری از سازه های قدیمی ردی از مس میتوان پیدا کرد. این فلز به عنوان ماده‌ای بادوام،‌ مقاوم در برابر خوردگی و ضد آب همواره در معماری مورد توجه قرار گرفته است. همچنین رنگ سبز حاصل از پتینه‌کاری نزد معماران جایگاه ویژه داشته است.

ورق مس

مس به مدت یک عمر طول می‌کشد

مس یکی از معدود فلزات است که تمایل به منفعل شدن دارد. وقتی که شما آهن را در معرض رطوبت قرار می‌دهید در نهایت در عرض چند روز در سطح خود زنگ آهن خواهید دید. اگر در مدت طولانی زنگ آهن نادیده گرفته شود می‌تواند فلز را خراب و پوسیده کند.

اما ورق مس خیلی متفاوت است. به جای تشکیل زنگ آهن در تماس با رطوبت یک لایه سبز رنگ به نام زنگ مفرغ تشکیل می‌دهد. این لایه سطح و قسمت‌های داخلی فلز را از قرار گرفتن بیشتر محافظت می‌کند. زمانی که ورق مس طولانی تر در معرض اکسیژن قرار بگیرد زنگ مفرغ بر روی سطح آن رشد می‌کند. در واقع این لایه محافظ است که مس را برای هزاران سال دست‌نخورده نگه‌ می دارد.

فلزات و آلیاژهای دیگری نیز وجود دارند که خواص مس را دارا هستند مانند آلومینیوم و سیلیکون بنابراین ممکن است تعجب کنید که چرا باستان شناسان قادر به حفاری آثار مس هستند. آلومینیوم و سیلیکون از دهه‌های پیش کشف نشده بودند بنابراین شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک شی از جنس آلومینیوم و سیلیکون از اکتشافات باستانی بیرون بیاید.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد فلز مس، قیمت و کاربردهای آن به مقالات زیر مراجعه کنید:

کرونا و ورق مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت آن

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

کرونا و بازار ضایعات مسی، بررسی ۴ عامل تاثیر آن بر بازار

کاربردهای پزشکی استفاده از ورق مس

کاربردهای ضایعات مسی و ۲ دلیل استفاده از آن در صنایع

خرید و فروش مس، مس امروز از کجا می‌آید؟

مس در زمان‌های باستان نیز بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گرفته است. به طور کلی در حدود ۱۸ کشور وجود دارند که در سراسر جهان مس تولید می‌کنند. بزرگ‌ترین کشور شیلی است و هر ساله حدود ۲۰ درصد از کل مس مصرف شده در بازار جهانی را تولید می‌کند.

متاسفانه داده‌های اخیر منتشر شده توسط گروه مطالعه مس بین‌ الملل نشان داده است که در پنج سال گذشته کاهش قابل‌توجهی در تولید مس در شیلی و دیگر کشورهای تولید کننده این فلز گرانبها رخ داده‌ است. متخصصان معدن پیشنهاد می‌کنند که زمینه‌های جدید را بررسی کنند تا شکاف رو به رشد در تولید به علت کمبود مس را افزایش دهند. با این حال انتظار می‌رود که تقاضا برای مس به زودی کاهش یابد. با کاهش عرضه در زمانی که تقاضا ادامه دارد مصرف کنندگان می‌توانند انتظار افزایش قیمت مس را داشته باشند و با کاهش فروش مس روبرو شوند.

برای اطمینان از کیفیت محصولات مسی توصیه می کنم که مطمئن شوید آنها را از یک تامین‌کننده فلزات معروف و شناخته‌ شده مانند بازار فلزات رنگین خریداری کنید.

استخراج سنگ مس

جمع بندی

خرید و فروش مس برای تامین کنندگان این فلز گرانبها و مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به کاهشی که در پنج سال گذشته در تولید مس رخ داده است متخصصان معدن پیشنهاد می‌کنند که تولید کنندگان مس زمینه‌های جدیدی را برای تولید و جبران کمبود مس در بازار بررسی کنند. با کاهش عرضه مس در زمانی که تقاضا همچنان ادامه دارد مصرف کنندگان می‌توانند انتظار افزایش قیمت مس را داشته باشند و با کاهش فروش مس روبرو شوند. توصیه ما به شما عزیزان این است که برای تهیه مس مورد نیاز خود به تامین‌ کنندگان معروف و معتبر بازار فلزات مانند بازار فلزات رنگین مراجعه کنید.

منبع

https://www.icicidirect.com/knowledge-center/article/what-determines-the-prices-of-copper

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *