مقالات, فروش فلزات

فروش و قیمت مس و 6 شاخص اقتصادی موثر بر آن

فروش و قیمت مس

فلز مس بیش از 10 هزار سال پیش استخراج شد و مورد استفاده بشر قرار گرفت و از آنجا که کاربردها و ویژگی های منحصر به فردی که داشت، فروش و قیمت مس در بازار خرید و فروش فلزات مورد توجه قرار گرفت. امروزه مس را در هر خانه ای به گونه ای می توانید پیدا کنید. چون این فلز در لوله کشی ها و سیم کشی ها و همچنین در سیستم گرمایش و سرمایش استفاده شده است. ورق مسی به دلیل رسانایی خوب و انعطاف پذیری بالای آن، سومین فلز مورد استفاده در جهان است (به ترتیب بعد از آهن و آلومینیوم).

بررسی اجمالی عوامل موثر در فروش و قیمت مس

یکی از عوامل موثر بر فروش مس و قیمت آن، میزان استخراج آن است. تقاضای استخراج این فلز تا حدودی وابسته به سلامت صنعت مسکن است. یعنی در طول بحران مالی و کاهش بازار مسکن، قیمت فلز مس هم کاهش خواهد یافت. این بستگی داشتن به بازار مسکن به این معناست که این فلز بیشتر از فلزات دیگر، برای مثال طلا و نقره، در رکود اقتصادی تحت تاثیر قرار میگیرد. در درجه اول توانایی استخراج کنندگان مس برای استخراج و حمل و نقل این محصول و همچنین مقدار تقاضا برای این محصول در خدماتی که نیاز به مس و محصولات آن از جمله کویل مسی و صفحه ارت مسی دارند، از عوامل موثر بر فروش و قیمت مس است. با این وجود همبستگی قوی بین خرید و فروش مس، قیمت روز مس و فعالیت های اقتصادی جهانی وجود دارد. در این میان چین یکی بزرگترین تولیدکنندگان مس است که سهم عمده ای از مصرف و تولید آن را در جهان بر عهده دارد. همین امر باعث شده که چین تا حد چشمگیری بر فروش و قیمت روز مس، تاثیر بگذارد.


در بعضی منابع آمده است که قیمت فلز مس میتواند تحت تاثیر آمارهای منتشر شده اقتصادی از طرف آمریکا باشد. اما از عواملی که به طور مستقیم در فروش و قیمت مس موثر است، میتوان به قیمت دلار و یورو و قیمت نفت و همچنین بورس فلزات لندن اشاره کرد. تاثیری که این عوامل می توانند داشته باشند به این صورت است که با کاهش قیمت نفت که موجب افزایش قیمت دلار میشود شاهد کاهش قیمت مس خواهیم بود و همچنین با بالا رفتن نرخ یورو، قیمت مس نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در بورس فلزات لندن که از قدیمی ترین بورس فلزات است، فلزات غیر آهنی مانند طلا و نقره و آلومینیوم و مس و… معامله میشوند در نتیجه مقدار موجودی مس و سایر فلزات غیر آهنی در انبار این بورس میتواند بر روی قیمت این فلزات تاثیر بگذارد.
از سایر عوامل تاثیر گذار بر قیمت فروش مس که می توان نام برد، شامل: تغییرات نرخ بهره بانکی به خصوص در کشورهای چین و اروپا، رشد اقتصادی، در دسترس بودن و جذابیت کالاهایی که جایگزین مس به بازار آمده اند و ملاحظات سیاسی.

فروش مس و قیمت آن
عوامل موثر بر فروش مس و قیمت فلز مس

چه عواملی بر قیمت جهانی مس تاثیر می گذارند؟

1- میزان استخراج فلز مس

2- میزان تقاضای بازار

3- شرایط اقتصادی جهان

4- نرخ ارز

5- قیمت نفت

6- نرخ تورم

همه این عواملی که در بالا ذکر کردیم به عنوان فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت جهانی مس هستند. از طرف دیگر کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مس در جهان محسوب می شود. این کشور سهم زیادی از تولید، مصرف و فروش مس در جهان دارد. این مسئله باعث شده است که چین تأثیر زیادی بر فروش و قیمت فلز مس داشته باشد.

کویل و ورق مسی باهنر

مصرف جهانی مس و تاثیر آن بر فروش و قیمت مس

ورق مس در سراسر جهان به اشکال مختلف مانند سنگ مس، مس خام، مس تصفیه شده، رول مسی، صفحه ارت مسی یا مفتول مسی حرکت می کند. شیلی و پرو بزرگترین صادرکنندگان سنگ مس هستند، در حالی که چین و ژاپن بزرگترین خریداران آن هستند. زامبیا بزرگترین صادرکننده مس خام است، در حالی که چین بزرگترین خریدار آن است. امارات متحده عربی و آلمان هر دو تجارت سریعی را در زمینه صادرات سیم مسی انجام می دهند.
قیمت ها در مسئله فروش مس در بیشتر موارد، منعکس کننده انتظارات برای رشد اقتصاد جهانی است. در آغاز سال 2020، پیش بینی کنندگان انتظار داشتند کسری عرضه حدود 53000 تن باشد. با کاهش رشد اقتصاد جهانی در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا، این پیش‌بینی به مازاد 200000 تا یک میلیون تن اصلاح شد و بدین ترتیب اهمیت فروش و قیمت مس و کارایی این فلز را به عنوان یک عنصر اقتصادی نشان داد.

برای مشاوره و اطلاع از قیمت روز مس با بازار فلز تماس بگیرید.

شما می‌توانید برای خرید انواع ورق مسی، کویل مسی، صفحه ارت مسی و ورق برنجی رحیمی در انواع ضحامت نازک و ضخیم برای کاربرد مورد نظر خود به فروشگاه‌های حضوری در پامنار تهران مراجعه کنید. فروشگاه آنلاین رحیمی بازار فلز یکی از قدیمی‌ترین فروشندگان فلز مس و فلز برنج در سراسر ایران است و می‌توانید برای استعلام قیمت مس و برنج و یا مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

به طور خلاصه، فروش مس و قیمت آن تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله عرضه و تقاضا، شرایط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، پیشرفت‌های تکنولوژی و انتظارات بازار است. علاوه بر این، تحولات ناگهانی سیاسی و حتی تغییرات در جهت روابط چین و آمریکا و انتظارات بازار ممکن است زنجیره تامین را مختل کند و منجر به نوسانات قابل توجهی در قیمت مس یا فروش مس شود. این نوسانات نه تنها بر صنعت فروش مس تأثیر می گذارد، بلکه پیامدهای گسترده ای برای بخش های مختلف اقتصاد جهانی دارد.

بیشتر بخوانید:

تحلیل نوسانات قیمت مس و تاثیر آن بر فروش مس در ایران

عوامل تغییرات قیمت مس در ایران چیست؟

خرید آنلاین ورق مس و 8 کاربرد مهم آن در صنایع و زندگی روزمره

بررسی قیمت ضایعات مسی و عوامل موثر بر آن

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید