مقالات

آنچه درباره فلز مس و آلیاژهای مس باید بدانید

By اسفند ۱۷, ۱۳۹۶ No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 میانگین رای: 2٫00 از 5)
Loading...

فلز مس با توجه به اکتشافات باستان شناسی، اولین فلزی است که توسط انسان های عصر حجر در بیش از ۱۰،۰۰۰ سال پیش استفاده شده است. بیشترین ورق مس استخراج شده در امپراتوری روم از قبرس سرچشمه می­گرفته است و به نام های Cyprium یا بعد Cuprum معروف بوده است. به همین جهت نام مدرن آن، copper است.

ورق مس و آلیاژهای مس دارای کاربردهای زیادی از سیم کشی خانگی تا سلول های فتو ولتائیک دارند. در حقیقت، کاربرد ورق مس در صنایع مختلف باعث شده است که سرمایه گذاری های زیادی روی این فلز انجام شود و فروش مس در بازار افزایش پیدا کند.

رول مس معمولا از کانی های اکسید و سولفید استخراج می شود که حاوی ۰٫۵ تا ۲٫۰ درصد مس هستند. روش های پالایش که توسط تولید کنندگان ورق مس استفاده می شوند بستگی به نوع سنگ، و همچنین سایر عوامل اقتصادی و محیطی دارد. در حال حاضر حدود ۸۰ درصد تولید جهانی مس از منابع سولفید استخراج می شود. صرف نظر از نوع سنگ معدن، ابتدا باید مواد ناخواسته جاسازی شده در سنگ معدن حذف شود.

انجمن توسعه مس (CDA) به منظور شناخت بهتر کاربردهای مختلف فلز مس ، آن ها را به چهار بخش تقسیم می کند: الکتریسیته، ساخت و ساز، حمل و نقل و غیره. درصد تولید جهانی مس هر بخش توسط انجمن توسعه مس به صورت زیر تخمین زده می شود:

  • الکتریسیته : ۶۵٪
  • ساخت و ساز:  ۲۵٪
  • حمل و نقل:  ۷٪
  • سایر:  ۳٪

بعد از نقره، مس بیشترین رسانای الکتریکی را دارد. داشتن ویژگی های مانند مقاومت در برابر خوردگی، انعطاف پذیری، چکش خواری و توانایی کار در طیف گسترده ای از شبکه های برق، این فلز را برای سیم کشی برق ایده آل می کند.

خواص حرارتی ورق های مس، این فلز را برای وسایل آشپزخانه مانند گلدان و تابه، و همچنین واحد تهویه مطبوع و واحد های تبرید مناسب ساخته است. از آنجا که ورق مس یک فلز غیر مغناطیسی است در عملکرد دستگاه های مکانیکی کوچک تداخل ایجاد نمی کند. در نتیجه، ساعت سازان در طراحی ساعت ها از پین ها و چرخ دنده های مسی استفاده می کنند. مس و آلیاژهای آن همچنین در آثار هنری دیده می شوند، شاید معروف ترین آنها مجسمه آزادی باشد. این مجسمه با بیش از ۸۰ تن ورق مسی، روی ۱۵۰۰ زره مسی و ۳۰۰،۰۰۰ پرچ مسی متصل شده است.

آلیاژهای معمولی فلز مس به صورت زیر هستند:

برنز: ۸۸-۹۵ درصد وزنی مس. مورد استفاده در سکه ها، سنج ها، و آثار هنری.

آلومینیوم برنز: ۷۴-۹۵ درصد وزنی مس. مقاومت در برابر خوردگی بالاتر نسبت به برنز معمولی و مفید در کاربردهای دریایی.

برنج: طیف گسترده ای از آلیاژهای حاوی ۵۰-۹۰ درصد وزنی مس. کاربرد در دستگیره ها.

کپورونیکل: ۵۵-۹۰ درصد وزنی مس. مورد استفاده در سکه، کاربردهای دریایی، و رشته آلات موسیقی.

نقره نیکل: ۶۰ درصد وزنی مس. محتوی نقره نیست، اما ظاهر مشابهی دارد. اغلب در سازهای موسیقی و جواهرات به کار می رود.

مس بریلیوم: ۹۷-۹۹٫۵ درصد وزنی. آلیاژ فوق العاده قوی اما سمی که جرقه ندارد و کاربری آن را در محیط های خطرناک گازب ممکن می سازد.