تغییرات قیمت ورق برنج در ایران و 4 دلیل آن

کویل های برنج

تغییرات قیمت ورق برنج در ایران

قیمت ورق برنج یکی از فاکتور های مهم در بازار فلزات پایه در ایران است. تغییرات متناوب در قیمت ورق برنجی خود گواه عدم ثبات در اقتصاد، بازار ارز، سیاست های بعضا نادرست می باشد. رکود اقتصادی در ایران در بین سال های 2019 و 2020 شتاب گرفت، زیرا هر روزه بر شدت تحریم های یک طرفه ایالات متحده افزوده می شود. تولید ناخالص داخلی ایران در 9 ماهه اول 2019/20 (آوریل-دسامبر 2019) 7.6 درصد کاهش یافته و بیشتر به دلیل افت 37 درصدی در بخش نفت و بازار فلزات پایه است.

از زمان شروع مجدد تحریم های ایالات متحده در سال 2018 ، تولید نفت کاهش یافته و به رکورد در دسامبر سال 2019 رسیده است. رشد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی در آوریل-دسامبر 2019 نزدیک به صفر بود. با شیوع کوید- 19 تجارت ، جهانگردی و تجارت خرده فروشی تاثیر خود را بر قیمت کویل برنج گذاشته است.

قیمت ورق برنج

تغییرات قیمت ورق برنجی در ایران

پیش بینی می شود تغییرات قیمت ورق برنج ناشی از رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2020 / 21-2022 / 23 در معرض خطر همه گیر، افزایش قیمت نفت و افزایش تحریم ها و قیمت ارز قرار بگیرد. پیش بینی می شود تولید نفت و فلزات پایه در 2021/22 و 2022/23 مطابق با رشد طولانی مدت مصرف داخلی رشد کند و با کمبود درآمدها ، کسری بودجه ناشی از آن افزایش یابد. بودجه 2020 تا 2021 ، اگر چه از نظر واقعی پر جنب و جوش و با جزییات فراوانی است، لیکن به فرضیات خوش بینانه متکی است. این کسری بودجه به ویژه با توجه به وجود کوید 19، شوک های بیرونی و البته تاثیر گذار، سیاست های منفی و افزایش قیمت طلا و ارز ، می تواند منجر به افزایش بدهی های بیشتر و در نتیجه برداشت از منابع استراتژیک می شود.

تداوم قیمت پایین نفت و همچنین تحریم داد و ستد فلزات پایه از جمله ورق برنج ، حجم صادرات (به دلیل کاهش قابل توجه تقاضای نفت چین) منجر به شوک کلی و کسری مالی قابل ملاحظه ای در سال 2020/21 خواهد شد. در ادامه با بازارفلز همراه باشید.

تاثیر کیفیت در قیمت ورق برنج

برای محاسبه قیمت ورق برنجی ابتدا باید با شکل ظاهری و برخی ویژگی های آن آشنا شد. در درجه اول به دلیل ظاهری با رنگ طلایی روشن، در ساخت وسایل تزیینی و دکوراسیون استفاده می شود. همچنین در فرایند های سازه هایی که نیاز به اصطکاک کم دارند، کاربرد فراوانی پیدا می کند. برخی از این موارد استفاده شامل قفل ها، دریچه ها و چرخ دنده ها است. برنج یکی از بهترین فلزات مورد استفاده برای لوله کشی و کارهای الکتریکی است. دوام  و مانایی یکی از ویژگی های قوی آن است.

با توجه به تغییرات فرهنگی و اجتماعی و نیاز روز افزون جامعه به تحول در زندگی، برنج با توجه به استفاده در مصارف تزئینی و مکانیکی، قطعا در سالهای آتی با تقاضای زیادی روبرو می شود. قیمت ورق برنج امروز که یک محدوده ایده آل برای سرمایه گذاری آینده محسوب می شود. با توجه به تنوع استفاده از برنج، از زنگ تا زیپ ، گزینه ای امن برای افراد علاقمند به سرمایه گذاری در بخش فلزات پایه است. اما آیا با توجه به تغییرات نرخ دلار، تغییرات پیاپی سیاست های اقتصادی، وجود افراد سودجو و امثالهم می توان به آینده خوش بین بود؟

تاثیر تغییرات نرخ دلار در قیمت ورق برنج

همانطور که می دانید قیمت ورق برنجی عموما بر اساس ضخامت 0.3 تا 2 میلی‌متر انجام می‌شود. همچنین در کنار ضخامت استاندارد، طول ورق ها به صورت 200 در 66 سانتی‌متر عرضه می شود. اکثریت قریب به اتفاق خریداران ورق برنج کارگاه های تولید وسایل تزیینی و صنایع دستی از جمله سماور می باشند.

قیمت ورق برنج

تغییرات قیمت ورق برنج در ایران

قیمت ورق برنج در حال حاضر 85 هزار تومان در واحد کیلو در بازار معامله می شود. ولی باید توجه داشت که این قیمت وابستگی تنگاتنگ به قیمت دلار، سیاست والبته تحریم های آمریکا دارد. به همین دلیل مواردی مانند قیمت کویل برنج، نرخ کویل برنج، قیمت ورق برنجی در ایران دائما متغیر می باشد. این تغییرات قیمت و حوادث وابسته بعدی آن بیشتر بر بازار خرده فروشی ورق برنج موثر بوده و از آنجایی که معاملات بر اساس ورق  برنج انجام می شود، در نتیجه تاثیر مستقیم بر بازار کلان نیز خواهد داشت.

بازار معاملات بر پایه دو نوع ورق برنج استوار است:

  • ورق برنج تولید داخلی

  • ورق برنج وارداتی ترک

این دو نوع از لحاظ قیمتی و البته کیفیت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

حال با توجه به اهمیت ورق برنج در زندگی روزمره ایرانیان (و البته کل دنیا)، تاثیر نوسانات دلار بر تغییرات قیمت ورق برنج را مورد کنکاش قرار می دهیم. به طور کلی هر تغییر قیمت دلار تاثیر مستقیم بر کسب و کار ها خواهد داشت. عواقب ناشی از این مهم در بازار بورس و پیش بینی قیمت سهام نیز جلوه گر خواهد شد.

همانطور که می دانید کرونا تاثیر زیادی بر روی اقتصاد جهانی و قیمت فلزات گذاشته است. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات سایت را که لینک آنها در زیر آمده است مطالعه کنید:

کرونا و ورق برنج، بررسی ۴ علت تاثیر کرونا بر قیمت آن

کرونا و رول مس، بررسی ۴ عامل موثر بر قیمت رول مس

قیمت ورق برنج

تغییرات قیمت ورق برنجی در ایران

از آنجایی که رونق اقتصادی بخش مهمی از وجودش را مدیون گردش کسب و کار ها (چه کوچک و چه بزرگ) است، در نتیجه رکود بازار نیز دارای تبعات منفی متناسب خود است. هر گاه نرخ دلار و سایر ارزها در کشور دچار تغییرات زیادی شد، در عین حال منجر به افزایش قیمت ورق برنج و سایر فلزات پایه می گردد.  در این حالت قیمت ورق برنجی به عنوان یک نوع کالای صادراتی برای اتباع بیگانه و طرف های معاملاتی بسیار ارزانتر محاسبه می شود. بر همین اساس بر همین اساس تقاضا نیز افزایش یافته و به عنوان فاکتور قیمت گذاری دیگری مطرح می شود. تمامی این موارد دست به دست هم داده و موجب عدم ثبات قیمتی و به هم ریختگی بازار شده است.

مشتریان گرامی برای رویت مشخصات و ویژگی های ورق برنجی دیگر موارد مربوط به:

1)    نرخ ورق برنج

2)    آرشیو قیمت ورق برنجی

3)     قیمت زنده فلزات

4)     قیمت لحظه ای فلزات

5)     قیمت آنلاین ورق برنج

6)      قیمت آنلاین کویل برنج

مستقیما به وب سایت ما مراجعه کنند.

البته با مراجعه با وب سایت هایی مانند: https://markets.businessinsider.com/stocks/brass/price/tokio و https://www.tgju.org  میتوان اطلاعات ذیقیمتی به صورت آنلاین و آرشیو شده از تغییرات قیمت ورق برنجی  بدست آورد.

قیمت ورق برنج

تغییرات قیمت ورق برنجی در ایران

منبع

https://www.worldbank.org/en/country/iran/publication/economic-update-april-2020

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *