مقالات, استخراج و تولید فلزات, استفاده از فلزات, فروش فلزات, فلز برنج, نرخ

۵ عامل موثر بر قیمت ورق برنج + معرفی انواع ورق برنجی

قیمت ورق برنجی

قیمت ورق برنج یکی از فاکتورهای مهم در بازار فلزات پایه در ایران است. تغییرات متناوب در قیمت ورق برنجی بیانگر عدم ثبات در اقتصاد، بازار ارز و سیاست‌های بعضا نادرست است. رکود اقتصادی در ایران بین سال های 2019 و 2020 شتاب گرفت، زیرا هر روزه بر شدت تحریم های یک طرفه ایالات متحده افزوده می شود. تولید ناخالص داخلی ایران در 9 ماهه اول 2019/20 (آوریل-دسامبر 2019) 7.6 درصد کاهش یافته و بیشتر به دلیل افت 37 درصدی در بخش نفت و بازار فلزات پایه است.

۵ عامل موثر بر قیمت ورق برنج

آنچه که مسلم است قیمت فلز برنج و فروش برنج به درصد مسی که در ساخت آنها به کار رفته است بستگی مستقیمی دارد.

  • قیمت ورق برنج متناسب با کاربرد و نوع ترکیبات تشکیل دهنده متفاوت است. قیمت ورق برنج متناسب به ضخامت، عرض و مقدار مورد سفارش متفاوت است.
  • یکی از عواملی که در قیمت ورق برنج تاثیر دارد نوسانات نرخ ارز در بازار میباشد.
  • یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت ورق برنج موضوع رشته بر کردن و یا رول به رول کردن ورق برنج میباشد که گاهی مشتریان محترم نیاز به عملیات برش رول به رول ورق برنج دارند که این امر نیز توسط مجموعه ورق فنری بهتر انجام میشود. عملیات برش رول به رول هزینه هایی متفاوت دارد. این هزینه بر روی قیمت ورق برنج تاثیر گذار است.
  • هر قدر مقدار مس موجود در آلیاژ برنج زیاد باشد به همان نسبت نیز قیمت برنج بالا می رود. اگر مقدار مس موجود در برنج کم باشد قیمت فلز برنج نیز زیاد کمتر خواهد بود.
  • قیمت فلز برنج مانند قیمت فلزات دیگر در بورس و در بخش فلزات مشخص می گردد. این نرخ در اثر عوامل مختلفی تعیین می شود.

مطلب مرتبط: بررسی 11 عامل تاثیر گذار بر قیمت فلز برنج

انواع ورق برنجی + کاربردها

1. برنج سفید

برنج سفید حاوی بیش از 45 درصد روی است و از نظر صنعتی اهمیت کمی دارد. این ورق برنجی عمدتا به عنوان پایه ای برای ریخته گری آلیاژها و دانه بندی برای استفاده در لحیم کاری و مواد مصرفی لحیم کاری استفاده می شود. زیرا برای کاربردهای دیگر بسیار شکننده است.

2. برنج آلفا

برنج های آلفا معمولاً حاوی کمتر از 37 درصد روی هستند. ریزساختار این برنج‌ها یک ساختار کریستالی مکعبی است که می‌تواند به صورت سرد کار شود. برنج های آلفا برای ساخت اقلامی مانند پین ها، پیچ ها، مبدل های حرارتی، بست ها، پرچ ها و سایر قطعات ماشین کاری شده استفاده می شوند.

3. برنج بتا

برنج بتا نسبت به برنج آلفا حاوی روی بیشتری است. بیش از 45 درصد برنج های بتا فقط می توانند به صورت گرم کار شوند و انعطاف پذیری کمتری دارند اما بسیار قوی تر از برنج های آلفا و آلفا-بتا هستند. این برنج‌ها ساختار کریستالی مکعبی بدنه‌ ای دارند و معمولاً برای ساخت قطعات ریخته‌ گری، قطعات با اشکال پیچیده، شیرهای آب، فواره‌ های زینتی و سازه‌ های آبنما، و همچنین در موارد مربوط به عتیقه و معماری استفاده می‌شوند.

4. آلفا-بتا

برنج های آلفا بتا یا دوبلکس حاوی بین 37 تا 45 درصد روی هستند و از هر دو ساختار دانه آلفا و بتا تشکیل شده اند. تعادل ساختار فاز آلفا و بتا با محتوای روی تغییر می یابد. برنج های آلفا-بتا سخت تر هستند، شکل پذیری در سرما کمتر و استحکام بیشتری نسبت به برنج آلفا دارند. برنج دوبلکس به دلیل محتوای روی بالاتر از آلفا ارزان‌تر است، اما می‌تواند بیشتر در معرض خوردگی (dezincification) باشد. برنج های آلفا بتا برای استفاده در ساخت لولاها، اکستروژن های معماری، وسایل گازسوز، شیرهای رادیاتور، شیرها و اتصالات لوله مناسب هستند.

این گروه ها شامل دسته بزرگی از آلیاژها هستند که با استفاده از عناصر آلیاژی مختلف در مقادیر مختلف برای ایجاد برنجی با خاصیت مناسب برای برآورده کردن یک نیاز خاص ایجاد می شوند. مثلا؛ افزودن قلع برای جلوگیری از خوردگی روی باعث ایجاد گریدهای برنجی Admiralty می شود. افزودن آهن آلیاژی مقاوم در برابر خوردگی و سخت ایجاد می کند، آلیاژ Aich برای کاربردهای خدمات دریایی تهاجمی، افزودن آرسنیک به طور چشمگیری مقاومت در برابر خوردگی را بدون تأثیر بر سایر خواص برنج پایه بهبود می بخشد و افزودن سرب قابلیت ماشین کاری برخی برنج ها را بهبود می بخشد.

تغییرات قیمت فلز برنج
قیمت ورق برنج

تغییر قیمت ورق برنج نسبت به شکل، کیفیت و کاربرد فلز برنج

برای محاسبه قیمت ورق برنجی ابتدا باید با شکل ظاهری و برخی ویژگی های آن آشنا شد. همانطور که می دانید قیمت ورق برنجی عموما بر اساس ضخامت 0.3 تا 2 میلی‌متر انجام می‌شود. همچنین در کنار ضخامت استاندارد، طول ورق ها به صورت 200 در 66 سانتی‌متر عرضه می شود. در درجه اول به دلیل ظاهری با رنگ طلایی و روشن، در ساخت وسایل تزیینی و دکوراسیون استفاده می شود. همچنین در فرایند های سازه هایی که نیاز به اصطکاک کم دارند، کاربرد فراوانی پیدا می کند. برخی از این موارد استفاده شامل قفل ها، دریچه ها و چرخ دنده هاست.

همچنین فلز برنج یکی از بهترین فلزات مورد استفاده برای لوله کشی و کارهای الکتریکی است، چراکه دوام بالایی دارد.

با توجه به تغییرات فرهنگی و اجتماعی و نیاز روز افزون جامعه به تحول در زندگی، آلیاژ برنج با توجه به استفاده در مصارف تزئینی و مکانیکی، قطعا در سالهای آتی با تقاضای زیادی روبرو می شود. قیمت ورق برنج امروز که یک محدوده ایده آل برای سرمایه گذاری آینده محسوب می شود. با توجه به تنوع استفاده از برنج، از زنگ تا زیپ ، گزینه ای امن برای افراد علاقمند به سرمایه گذاری در بخش فلزات پایه است.

تاثیر کیفیت آلیاژ برنج در قیمت آن
کیفیت آلیاژ برنج در تغییرات قیمت آن

شرایط اقتصادی کشور و تاثیر آن بر قیمت ورق برنج

باید توجه داشت که نرخ ورق برنج وابستگی تنگاتنگ به قیمت دلار، سیاست والبته تحریم های آمریکا دارد. به همین دلیل قیمت کویل برنج و قیمت ورق برنجی در ایران دائما متغیر هستند. این تغییرات قیمت و حوادث وابسته بعدی آن بیشتر بر بازار خرده فروشی ورق برنج موثر بوده و از آنجایی که معاملات بر اساس ورق برنج انجام می شود، تاثیر مستقیم بر بازار کلان نیز خواهد داشت.

بازار معاملات بر پایه دو نوع ورق برنج استوار است: ورق برنج تولید داخلی و وارداتی ترک. این دو نوع از لحاظ قیمتی و البته کیفیت تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

تغییر قیمت ورق برنج به دلیل کاربرد آن
خلق آثار هنری بر روی ورق برنج

رابطه قیمت ورق برنج و تغییرات قیمت دلار

حال با توجه به اهمیت ورق برنج در زندگی روزمره ایرانیان (و البته کل دنیا)، تاثیر نوسانات دلار بر تغییرات قیمت ورق برنج را مورد بررسی قرار می دهیم. به طور کلی هر تغییر قیمت دلار تاثیر مستقیم بر کسب و کار ها خواهد داشت. عواقب ناشی از قیمت دلار در بازار بورس و پیش بینی قیمت سهام نیز جلوه گر خواهد شد.

فروش ورق برنج در ایران

از آنجایی که رونق اقتصادی بخش مهمی از وجودش را مدیون گردش کسب و کارها (چه کوچک و چه بزرگ) است، در نتیجه رکود بازار نیز دارای تبعات منفی متناسب خود است. هر گاه نرخ دلار و سایر ارزها در کشور دچار تغییرات زیادی شد، در عین حال منجر به افزایش قیمت ورق برنج و سایر فلزات پایه می گردد.  

در این حالت قیمت ورق برنجی به عنوان یک نوع کالای صادراتی برای اتباع بیگانه و طرف های معاملاتی بسیار ارزانتر محاسبه می شود. بر همین اساس تقاضا نیز افزایش یافته و به عنوان فاکتور قیمت گذاری دیگری مطرح می شود. تمامی این موارد دست به دست هم داده و موجب عدم ثبات قیمتی و به هم ریختگی بازار شده است.

شما می‌توانید برای خرید آنلاین ورق برنج و اطلاغ از قیمت و مشخصات ورق برنجی با کارشناسان ما در فروشگاه بازار فلز در ارتباط باشید.

برای مشاوره و خرید ورق برنجی پامنار رحیمی با بازارفلز تماس بگیرید.

ورق برنج از کجا بخرم؟ شما می‌توانید برای خرید ورق برنجی رحیمی در انواع ضخامت نازک و ضخیم برای کاربرد مورد نظر خود به فروشگاه‌های حضوری در پامنار تهران مراجعه کنید. فروشگاه آنلاین رحیمی بازار فلز یکی از قدیمی‌ترین مراکز فروش مس و ورق برنجی، رول برنجی فنری(سخت) و رول برنجی نرم در سراسر ایران است و می‌توانید برای استعلام قیمت مس و برنج و یا مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

جمع بندی

قیمت خرید و فروش ورق برنج تحت تأثیر عوامل بسیاری مانند تقاضای بازار است که می تواند بر اساس عوامل مختلف نوسان داشته باشد. هنگامی که تقاضای زیادی برای محصولات برنجی مانند ساخت و ساز یا صنایع خودرو وجود دارد، قیمت افزایش می یابد. از طرف دیگر، هنگامی که تقاضا کم است، ممکن است قیمت کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول در تغییرات قیمت ورق برنج

قیمت ورق برنج به چه عواملی بستگی دارد؟

تقریبا تمام خبرهایی که در اقتصاد داخلی و بین‌المللی موثر هستند، قیمت ورق برنج را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ قیمت دلار، تحریم‌های اقتصادی، قیمت نفت و… باعث تغییرات قیمت ورق برنج می‌وشند.

آیا شیوع ویروس کرونا باعث تغییر قیمت آلیاژ برنج شده‌است؟

بله‌؛ در سال‌های ابتدایی که ویروس کرونا فراگیر شد، شاهد تاثیر آن در ارزش بازارهای مختلف بودیم که تغییرات قیمت ورق برنج یک نمونه از آن است.

مهم‌ترین عوامل موثر در تغییر قیمت ورق برنج کدام موارد هستند؟

کیفیت ورق برنج، نوسان قیمت دلار و شرایط اقتصادی کشور بیشترین تاثیر را در تغییرات قیمت ورق برنج دارند.

author-avatar

درباره بازارفلز رحیمی

بازارفلز رحیمی یکی از قدیمی ترین فروشگاه های محله پامنار مرکز خرید و فروش فلزات رنگین در ایران است. آقای رحیمی بنیان گذار آن است و از حدود 30 سال است تجربه خرید و فروش فلزات رنگین مسی و برنجی را دارد. یکی از قدیمی ترین نماینده های باهنر کرمان در تهران است.https://maps.app.goo.gl/fFL99GKaod39igy57

دیدگاهتان را بنویسید